Kuka omistaa veden - mistä vesihuollon uudistuksessa on kyse?

Suomessa aloitetaan vuonna 2021 kansallisen vesihuoltouudistuksen toteuttaminen. Maa- ja metsätalousministeriö on lähettänyt lausunnoille näkökulmia uudistuksesta, eli vision sekä toimeenpano-ohjelman luonnoksen. Luonnokseen on listattu ehdotukset vesihuollon kymmenestä keskeisimmästä kehittämistarpeesta lähivuosina.
Turvallinen ja laadukas vesihuolto ilmastoneutraalisti
Vesihuoltouudistuksen tavoitteena on varmistaa kaikille turvallinen ja laadukas vesihuolto sekä edistää vesihuollon energia- ja resurssitehokkuutta. Tavoitteena on myös alan ilmastoneutraalius. Tavoitteiden saavuttaminen edellyttää, että uusin teknologia ja kiertotalouden ratkaisut otetaan entistä paremmin käyttöön.
Haasteina hajanaisuus ja kustannukset
Myös toimintaympäristö on muuttunut huomattavasti. Ilmastonmuutos aiheuttaa sään ääri-ilmiöitä, jotka vaikeuttavat sähkönsaantia ja vaarantavat näin vedentuotannon ja jakelun sekä jätevesien käsittelyn. Kuntatalouden haasteet saattavat puolestaan luoda paineita hakea lisätuloa luopumalla osittain tai kokonaan vesihuollon omistajuudesta. Myös kiristyvä EU-lainsäädäntö on tuonut uusia velvoitteitta esimerkiksi riskienhallintaan ja energiatehokkuuteen.
Vesihuoltolaitoskentän hajanaisuus on yksi toimialan suurimmista haasteista. Vesihuoltolaitoksia on 1 100, mutta noin 80 suurinta toimijaa tuottaa noin 80 prosenttia kaikista palveluista. Monilla pienemmillä vesihuoltolaitoksilla on pulaa sekä osaajista että resursseista.Vesihuoltouudistuksen visio ja toimeenpano-ohjelman luonnos on valmisteltu sidosryhmäyhteistyönä. Lausuntoaikaa on 8.2.2021 saakka.
Täältä löytyy lisätietoja kansallisesta vesihuoltouudistuksesta (www.mmm.fi)
Kaakkois-Suomen ELY-keskus järjestää aiheesta keskustelutilaisuuden
Kaakkois-Suomen ELY-keskus järjestää alueen vesihuoltolaitoksille ja viranomaisille keskustelutilaisuuden 14.1.2021 klo 9:30. Ohjelma ja Teams-linkki tekstin alapuolella liitteenä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja maa- ja metsätalousministeriöstä:
Neuvotteleva virkamies Katri Saukkonen
P. 0295 162 241
s-posti: etunimi.sukunimi(at)mmm.fi
Lisätietoja Kaakkois-Suomen ELY-keskuksessa:
Johtava vesitalousasiantuntija Johanna Kallio
P. 0295 029 132
s-posti: etunimi.sukunimi(at)ely-keskus.fi
Kuvat

Liitteet
Tietoja julkaisijasta

Kauppamiehenkatu 4 (PL 1041)
45101 Kouvola
0295 029 000http://www.ely-keskus.fi/kaakkois-suomi
Kaakkois-Suomen ELY-keskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä Kymenlaaksossa ja Etelä-Karjalassa. ELY-keskus hoitaa elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, liikenteeseen ja infrastruktuuriin sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.
Kaakkois-Suomen ELY-keskus kehittää ja tukee taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia. ELY-keskus toimii tiiviissä yhteistyöverkostossa alueen, kansalaisten, yritysten, yhteisöjen ja muiden toimijoiden hyväksi tavoitteenaan elinvoimainen, kestävä ja saavutettava Kaakkois-Suomi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kaakkois-Suomen ELY-keskus
Valtatien 6 parantaminen Kouvolassa välillä Tykkimäki-Kuivala aloitetaan tällä viikolla nykyisten liittymien poistolla17.9.2025 11:22:20 EEST | Tiedote
Kaakkois-Suomen ELY-keskuksen valtatien 6 parantaminen välillä Tykkimäki-Kuivala, Kouvola -rakennusurakka etenee Utissa.
Järvi-Suomen luonnon monimuotoisuutta tuetaan 2,3 miljoonalla eurolla9.9.2025 08:45:00 EEST | Tiedote
Järvi-Suomen maaseudun luonnon monimuotoisuuden vahvistamiseen on myönnetty 2,3 miljoonaa euroa EU:n maaseuturahoitusta tänä vuonna ns. JÄSMY-teemahaun kautta.
Liikenne katkaistaan Telkjärven sillan kohdalla Lappeenrannassa – kiertotie käyttöön vuodeksi 15. 9. alkaen8.9.2025 10:40:11 EEST | Tiedote
Kaakkois-Suomen ELY-keskus uusii Telkjärven sillan Lappeenrannassa. Mt 14819 (Hiivaniementie) katkaistaan liikenteeltä Telkjärven sillan kohdalta maanantaina 15.9.2025 ja avataan liikenteelle viimeistään 30.9.2026.
Liikenne Husulan tunnelissa Haminassa ohjataan tilapäisesti kiertotielle tunnelin pesutöiden ja määräaikaistarkastuksen vuoksi 11. – 12.9 ja 16. – 17.9.20251.9.2025 11:52:48 EEST | Tiedote
Valtatiellä 7/E18 Haminan ohikulkutiellä sijaitseva Husulan tunneli suljetaan tilapäisesti tunnelijärjestelmän huoltotöiden ja määräaikaistarkastuksen takia ja liikenne ohjataan tunnelin varareitille.
Kaakkois-Suomessa oli heinäkuun lopussa 17476 työtöntä työnhakijaa26.8.2025 08:23:27 EEST | Tiedote
Työttömien määrä oli heinäkuussa 1355 henkilöä (+8 %) suurempi kuin vuotta aikaisemmin. Lomautettujen määrä nousi alueella 14 prosenttia vuodentakaisesta ja 32 prosenttia kesäkuusta. Nuorisotyöttömiä oli 11 prosenttia enemmän ja pitkäaikaistyöttömiä 28 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Uusien avoimien työpaikkojen määrä väheni muissa kaakon seutukunnissa, paitsi Kotka-Haminan seudulla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme