Kukaan ei saa jäädä yksin työyhteisössäkään – Alko mukana rakentamassa HelsinkiMission Work to belong -ohjelmaa
14.4.2021 07:15:00 EEST | Alko Oy | Tiedote

HelsinkiMissio on käynnistänyt Work to Belong -ohjelman, joka tähtää työyhteisössä koetun yksinäisyyden ennaltaehkäisyyn. Ohjelma toteutetaan yhdessä Alkon ja Sanoma-konsernin kanssa. Ohjelmassa kiinnitetään huomiota erityisesti työelämän yksinäisyyteen. Tavoitteena on edistää yhteenkuuluvuutta sekä taistella yksinäisyyttä vastaan.
Joka kolmas suomalainen kärsii tutkimusten* mukaan yksinäisyydestä. Koronapandemia on edelleen lisännyt** yksinäisyyden tunnetta noin joka neljännellä työikäisellä ihmisellä, ja erityisesti nuorten ja yksinasuvien etätyötätekevien työhyvinvointi on heikentynyt.
”Yhdessä tekeminen on Alkon kulttuurin yksi keskeinen peruspilari. Joka kolmannen suomalaisen kärsiessä yksinäisyydestä, voi se meidän kokoisessamme yrityksessä tarkoittaa pahimmillaan sitä, että yli 800 alkolaista kokee itsensä yksinäiseksi. Yksinäisyydestä pitäisikin puhua enemmän, myös työyhteisössä, ja vahvistaa muun muassa yhteenkuuluvuutta. Siksi koimme tärkeäksi lähteä mukaan Work to belong -ohjelmaan”, kertoo Alkon HRD-päällikkö Elisa Venäläinen.
Yksinäisyys ei ole hävettävää
Work to Belong -sertifikaatti myönnetään yrityksille ja organisaatioille, jotka sitoutuvat vähentämään sekä ennaltaehkäisemään yksinäisyyttä omassa työyhteisössään. HelsinkiMissio tarjoaa sertifioinnissa mukana oleville organisaatioille valmiin mallin ja työkaluja yksinäisyyden vähentämiseksi. Sertifikaatti sisältää lähtötilanteen kartoituksen, tavoitteiden asettamisen ja suunnitelman laatimisen ja kehittämiskeinot sekä säännöllisen arvioinnin. Tavoitteena on aidosti lisätä tietoisuutta ja vähentää yksinäisyyden kokemuksia työpaikalla.
”Yksinäisyys ei ole harvinaista tai hävettävää, sillä sitä löytyy kaikkialta, myös työpaikoilta. Yksinäisyyttä on mahdollista ehkäistä ja hillitä tehokkaasti, kun haasteeseen tartutaan yhdessä Alkon kaltaisten yritysten kanssa”, kertoo HelsinkiMission toiminnanjohtaja Tuula Colliander.
Apu yksinäisyyteen ei löydy Alko hyllyltä
Alkon vuoden tärkein vastuullisuusteema on Yksinäisyys. Yksinäisyyden kokemus tutkitusti altistaa haitalliselle alkoholinkäytölle ja me Alkossa haluamme ehkäistä yksinäisyyttä yhteiskunnassamme. Apu yksinäisyyteen ei löydy Alko hyllyltä. Work to Belong -sertifikaatin pilotointi on yksi Alkon konkreettisista toimenpiteistä yksinäisyyden ehkäisemiseksi.
HelsinkiMissio on Alkon yksinäisyys-teemavuoden pääyhteistyökumppani. Alko tukee Work to Belong -ohjelman kehitystä 50 000 eurolla.
*Punainen Risti 2021
**Terveyden ja hyvinvoinnin laitos 2020 (linkki julkaisuun)
Yhteyshenkilöt
viestintäpäällikkö Varpu Göös
viestintäjohtaja Maritta Iso-Aho
Alkon mediapuhelin 020 711 5123 (arkisin klo 8–16), viestinta@alko.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Alko haluaa tarjota asiakkailleen maailmanluokan palvelua. Monipuolinen ja uudistuva noin 11 000 tuotteen valikoima mahdollistaa nojatuolimatkat ympäri maailmaa asiakkaan omassa olohuoneessa. Asiakkaitamme palvelee monikanavainen palveluverkosto: 366 myymälää, yli 130 noutopistettä, verkkokauppa ja mobiilisovellus. Vuonna 2020 Alkon liikevaihto oli 1,3 miljardia euroa ja asiakaskäyntejä reilut 57 miljoonaa.
Vastuullisuus on meille sydämen asia. Arjessamme se tarkoittaa muun muassa tinkimätöntä myynninvalvontaa, hankinnan läpinäkyvyyden kehittämistä, pakkausmateriaalien kierrätystä, tuoteturvallisuutta sekä hyvinvointia edistäviä hankkeita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Alko Oy
Siilinjärven Alko muuttaa helmikuussa15.1.2026 07:25:00 EET | Tiedote
Siilinjärven Alkon myymälä muuttaa K-Supermarketin yhteyteen. Myymälä on avoinna nykyisessä sijainnissa maanantaihin 2.2. saakka ja avataan uudessa sijainnissa torstaina 5.2.
Alkon myyntilitrat vuonna 2025: alkoholiton vaihtoehto yhä suositumpi ja viinipullo kevenee. Kokonaismyynti laski.14.1.2026 07:28:00 EET | Tiedote
Alkoholittomien juomien myynti kasvoi 38 prosenttia ja panimotuotteiden lähes 6 prosenttia. Viinien myyntilitrat laskivat 10,3 prosenttia ja väkevien 8,9 prosenttia. Alkon kokonaismyynti laski 7,9 prosenttia vuoteen 2024 verrattuna. Alkon viineistä kolme neljäsosaa on jo pakattu kevyempään lasipulloon. Viineissä trendaa tuhdit maut.
Alkon trendikatsaus 2026: seepran raitoja, kirsikkaa, helppoutta ja makujen leikkiä8.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Juomamaailmassa kuplii uusia ilmiöitä. Alkon trendikatsaus 2026 paljastaa, että kuluttajat etsivät elämyksiä, helppoutta ja raikkaita makuja. Mukana on myös yllättäjä: seepran raidat.
Lieksan Alko saa uuden ilmeen alkuvuoden remontissa8.1.2026 07:10:00 EET | Tiedote
Lieksan Alkon myymälä remontoidaan tammi-helmikuussa uuteen ilmeeseen. Moni asiakas valitsee alkoholittoman – myös Lieksassa alkoholittomien juomien myynti on kasvussa.
MUISTUTUS: KUTSU MEDIATILAISUUTEEN: Alko julkaisee juomatrendit to 8.1. klo 9.005.1.2026 10:23:30 EET | Kutsu
Ilmoittauduthan viimeistään tänään 5. tammikuuta! Mitkä juomatrendit näkyvät kuluttajien valinnoissa juuri nyt? Alkon trendikatsaus nostaa jälleen ajankohtaisia ilmiöitä. Tervetuloa kuulemaan trendeistä lisää Alkon virtuaaliseen mediatilaisuuteen torstaina 8. tammikuuta klo 9.00.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
