Kulosaaressa testataan uusia liityntäpysäköinnin opasteita
16.9.2019 09:35:18 EEST | Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy | Tiedote

Uudistuksia testataan parhaillaan Kulosaaren metroaseman suositulla liityntäpysäköintialueella. Uusissa opasteissa kerrotaan selkeästi kahden erillisen liityntäpysäköintialueen sijainti ja kevyen liikenteen kulkuyhteys metroasemalle. Opasteiden vaihdon yhteydessä liityntäpysäköintiin on myös tuotu entistä tiukempi aikarajaus ja tähän liittyvä pysäköintikiekon käyttövelvollisuus. Liityntäpysäköinti on pysäköintikiekolla sallittua enintään 12 tuntia kerrallaan.
— Aikarajauksella pyritään autojen tehokkaampaan kiertoon alueilla. Liityntäpysäköintialueita ei ole tarkoitettu pitkäaikaispysäköintiin, vaan sellaisille asiointi- ja työmatkoille, joilla matkaa jatketaan autoilun jälkeen joukkoliikenteellä, kertoo HKL:n palveluasiantuntija Reino Aittomäki.
Opasteissa tuodaan esiin liityntäpysäköijälle tarpeellinen informaatio aiempaa selkeämmin. Opasteet noudattavat HSL:n laatimaa seudullista liityntäpysäköintikonseptia, johon voi tutustua osoitteessa https://www.hsl.fi/tyyliopas/liityntapysakointi. Tavoitteena on yhtenäistää opastus jatkossa kaikissa pääkaupungin työssäkäyntialueen liityntäpysäköinneissä.
— Laadimme liityntäpysäköintikonseptin yhdessä HSL-alueen kuntien ja pysäköintioperaattoreiden kanssa tavoitteenamme helpottaa ja yhtenäistää liityntäpysäköinnin käyttöä ja saada myös uusia asiakkaita joukkoliikenteen pariin. HKL lähti nopeasti tekemään konseptia näkyväksi Helsingin liityntäpysäköintialueilla. Toivottavasti muut kunnat seuraavat pian perässä, kertoo HSL:n erityisasiantuntija Tarja Jääskeläinen.
HKL jatkaa opasteuudistusta Kulosaaren jälkeen muilla Helsingin liityntäpysäköintialueilla. Seuraavaksi opasteet vaihdetaan Siilitien, Malmin, Huopalahden ja Vuosaaren Mosaiikkitorin pysäköintilaitoksen liityntäpysäköinteihin.
Opastuksen parantamisen lisäksi lähitulevaisuudessa eri alueille tuodaan myös aiempaa enemmän reaaliaikaista pysäköintipaikkojen täyttöasteen seurantaa. Jo nyt vapaiden paikkojen määrän voi tarkastaa HSL:n Reittioppaan kautta klikkaamalla kartan liityntäpysäköintikuvaketta muun muassa Kalasataman, Laajasalon ja Lauttasaaren liityntäpysäköinneistä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
HKL, palveluasiantuntija Reino Aittomäki, p. 040 528 3225
HSL, erityisasiantuntija Tarja Jääskeläinen, p. 050 3855043
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne OyPL 100
01022 Kaupunkiliikenne
(09) 310 1071https://kaupunkiliikenne.fi/
HKL vastaa raitiovaunujen ja metrojen liikennöinnistä, kaupunkipyöristä sekä joukkoliikenneinfran eli ratojen, asemien ja varikoiden hoidosta ja kehittämisestä. HKL – kaupungin paras liike.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy
Itäkeskuksen metroasemalla vaihdetaan ikkunalaseja3.3.2026 10:18:03 EET | Tiedote
Itäkeskuksen metroaseman kunnostushankkeessa uusitaan tällä hetkellä aseman länsipäädyn ikkunalaseja. Lasien vaihto vaikuttaa jonkin verran matkustajiin. Itäisessä päädyssä kunnostetaan liukuportaita.
Junatien metrosillan hankesuunnitelma etenee päätöksentekoon27.2.2026 12:05:38 EET | Tiedote
Kaupunkiliikenne Oy uusii Helsingin kaupungin liikenneliikelaitoksen toimeksiannosta Junatien metrosillan Kalasataman ja Sörnäisten välillä vuosina 2026–2028. Rakentamisen aikaisten haittojen vähentäminen ohjaa siltahankkeen suunnittelua ja toteutusta. Valmistelevat työt alkavat huhti-toukokuussa 2026.
Roihupellon raitiovaunuvarikkoa laajennetaan20.2.2026 14:28:35 EET | Tiedote
Roihupellon raitiovaunuvarikkoa laajennetaan itäsuuntaan raitiovaunuvarikon ja metrovarikon väliselle alueelle. Laajennusosa valmistuu näillä näkymin keväällä 2027.
Ilmaisjakelulehtien jakelu metroasemilla päättyy maaliskuussa19.2.2026 09:41:46 EET | Tiedote
Ilmaisjakelulehtien jakelu metroasemilla päättyy 13. maaliskuuta 2025. Lehtijakelun päättämisellä Kaupunkiliikenne Oy pyrkii parantamaan metroasemien ja -junien siisteyttä ja turvallisuutta.
Kansainvälinen sitoumus on lähtölaukaus Kaupunkiliikenteen kokonaisvaltaiseen vastuullisuuteen12.2.2026 08:26:51 EET | Tiedote
Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy liittyi viime vuonna YK:n alaiseen Global Compact -yritysvastuusitoumukseen. Sen mukaisesti olemme sitoutuneet toteuttamaan kansainvälisiä ihmisoikeuksia, työelämää, ympäristöä ja korruption torjuntaa koskevia periaatteita sekä edistämään YK:n kestävän kehityksen tavoitteita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme