Kulttuurin ja taiteen alalle uusi keskusjärjestö KULTA – pääsihteeriksi politiikan ja kulttuurin moniottelija Rosa Meriläinen
1.10.2018 11:00:00 EEST | Suomen museoliitto | Tiedote

Kulttuurin ja taiteen alalle on perustettu uusi keskusjärjestö KULTA. KULTA on taiteen ja kulttuurin tuki- ja tuottajaorganisaatioiden yhteinen edunvalvoja, jonka perustajajäsenet ovat Suomen museoliitto, Finland Festivals, Suomen Sinfoniaorkesterit ja Suomen Teatterit. Jatkossa KULTA ry:n jäseneksi tavoitellaan noin 30 keskeistä kulttuurialan järjestöä. Perustajajäsenien lisäksi mukana toiminnassa on jo Teatterikeskus.
KULTA ry:n siirtymäkaudenpuheenjohtajana toimii perustajajäseniin kuuluvan Museoliiton pääsihteeri Kimmo Levä, mutta jatkossa tavoitteena on, että hallitus koostuu eri alojen yhteiskunnallisista vaikuttajista, joilla kaikilla on vahva halu edistää kulttuurin ja taiteen asemaa suomalaisessa yhteiskunnassa.
Pääsihteerinä aloittaa tänään kirjailija Rosa Meriläinen, joka on kulttuurin ja politiikan moniottelija. KULTA ry:n tavoitteena on nostaa taiteen ja kulttuurin arvostusta yhteiskunnassa. Arvostus näkyy siinä, paljonko rahaa ollaan valmiit taiteeseen ja kulttuuriin käyttämään.
– Kulttuuri on tärkeämpää, kiteyttää KULTA ry:n perusviestin järjestön puheenjohtaja Kimmo Levä.
– On hienoa, että uusi järjestömme onnistui saamaan tämän viestin eteenpäin viejäksi juuri oikean henkilön, Levä jatkaa.
Koko kulttuuri- ja taidealan keskeinen heikkous on se, että siltä on puuttunut yhteinen ääni.KULTA vastaa tähän huoleen. KULTA pyrkii laajassa yhteistyössä löytämään taiteen ja kulttuurin yhteiset tavoitteet, joita viestiä eteenpäin kansalaisille ja päättäjille.
KULTA ry:n jäsenet toimivat hyvin erilaisten rahoitusrakenteiden puitteissa - jotkut esimerkiksi toimivat valtionosuuslain turvin, jotkut eivät. Monet saavat tukea Veikkauksen tuotoista ja kunnilta. Yhteinen tavoite löytyy yhteistyön avulla, vastakkainasetteluja välttäen, kulttuurin ja taiteen hyötyjä huolellisesti argumentoiden.
KULTA kutsuu jäsenikseen kaikkia taiteen ja kulttuurin ammattimaisia tuki- ja tuottajaorganisaatioita, jotka haluavat ajaa koko taide- ja kulttuurikentän etua valtakunnallisesti. KULTA kutsuu mukaan keskusteluun kunnianhimoisemmasta kulttuuripolitiikasta kaikkia taiteen ja kulttuurin toimijoita ja kokijoita.
Suomen kulttuurirahasto, Svenska Kulturfonden ja Sitra ovat rahoittaneet KULTA ry:n perustamista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Puheenjohtaja Kimmo Levä, 040 166 2816, kimmo.leva@museoliitto.fi
Pääsihteeri Rosa Meriläinen, 050 432 6679, rosa.merilainen@kulttuurijataide.fi
Tiedottaja Sanna Ylä-Lyly, sanna.yla-lyly@kulttuurijataide.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Suomen museoliittoPohjoisesplanadi 35 Aa
00100 HELSINKI
museoliitto(a)museoliitto.fihttp://www.museoliitto.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen museoliitto
Museot avaavat ovensa päättäjille – yli 60 poliitikkoa osallistuu ensi viikolla Poliitikon museoharjoitteluun ympäri Suomea14.8.2026 14:58:05 EEST | Tiedote
Valtakunnallinen Poliitikon museoharjoittelu -viikko käynnistyy maanantaina 17.8. Kampanjaviikon aikana yli 60 puoluejohtajaa, kansanedustajaa sekä kunta- ja aluevaltuutettua tutustuu museoiden arkeen osallistumalla käytännön museotyöhön eri puolilla Suomea. Museoliiton järjestämää kampanjaa vietetään 17.–21.8.2026 yli 30 museossa ympäri maan. Media on tervetullut seuraamaan päättäjien harjoittelupäiviä.
Museoilla on hyvä maine suomalaisten mielissä – museoalan Luottamus&Maine tutkittiin ensimmäistä kertaa11.8.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset arvioivat museoalan maineen hyväksi. Erityisen onnistuneiksi koetaan museoiden vastuullisuus sekä niiden tarjoamat tuotteet ja palvelut. Museoalan etujärjestö Suomen museoliiton tilaama Luottamus&Maine-tutkimus vahvistaa kuvaa museoista yhteiskunnan luotettuina instituutioina.
Museoliiton mitalit museotoiminnan puolesta toimineille vuonna 202622.5.2026 13:19:50 EEST | Tiedote
Suomen museoliiton hallitus on myöntänyt viisi mitalia museoalalla ansioituneille henkilöille. Mitalit menivät tänä vuonna ansioituneille museo-osaajille Rovaniemelle, Porvooseen, Helsinkiin ja Outokumpuun. Kuvanveistäjä Kauko Räsäsen suunnitteleman Suomen museoliiton 50-vuotismitalit saivat museonjohtaja Riitta Kuusikko, filosofian maisteri Peggy Frankenhaeuser, kokoelmapäällikkö Elina Leskelä, arkkitehti Klas Fontell sekä diplomi-insinööri, kaivosinsinööri Arto Hakola.
Särestöniemi-museo on Vuoden museo 202621.5.2026 20:53:28 EEST | Tiedote
Vuoden museo 2026 -kilpailun voittajaksi on valittu Särestöniemi-museo Kittilästä. Voittaja julkistettiin Museogaalassa Hämeenlinnassa torstaina 21. toukokuuta 2026.
Valtakunnalliset museopäivät alkavat huomenna Hämeenlinnassa19.5.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Yli 400 museoalan ammattilaista kerääntyy Hämeenlinnaan 20.–22. toukokuuta. Ammattilaispäivien kasvava suosio kertoo paitsi tulossa olevien keskustelujen merkittävyydestä, myös isännöintikaupungin puoleensavetävyydestä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
