Kulunut vuosi on ollut GoExpossa esillä oleville lajeille menestys – ensi kevään tapahtumassa harrastajille lisää intoa ja inspiraatiota

Kun koronapandemia pisti alkuvuodesta monien suunnitelmat uusiksi, yhä useammat suuntasivat uusien harrastusten pariin. Turvallisia etäisyyksiä ja tekemisen meininkiä löydettiin muun muassa luonnosta, golfkentiltä ja ratsastuksen parista. Valo- ja videokuvaamisesta innostuivat monet. Lajiliitot ja alojen toimijat kertovatkin uusien harrastajien löytäneen lajien pariin runsain määrin. Esimerkiksi Helvetinjärven kansallispuiston kävijämäärät kasvoivat alkuvuodesta 158 prosenttia edellisvuoden samaan ajankohtaan verrattuna*.
Erityisesti myös golfin parissa on viihdytty kuluneen vuoden aikana.
”Olemme iloisia siitä, että ulkoilua ja golfia on pystytty harrastamaan poikkeusoloista huolimatta, ja että erityisesti nuoret ovat löytäneet golfin pariin. Pelaajat ja golfseurat ovat noudattaneet ohjeistuksia esimerkillisesti, mikä on mahdollistanut osaltaan lajin harrastamisen kevään ja kesän aikana. Liikkumisesta ja omasta hyvinvoinnista huolehtiminen on tärkeää erityisen tärkeää näinä aikoina, ja myös kansanterveydellisesti vastuullista. Toivomme, että golf koetaan myös jatkossa lajina, jota voi myös lajirajojen ulkopuolelta tulla pelaamaan. Ensi kevään messut ovat luonnollinen paikka tulla tutustumaan ja kokeilemaan. Myös kokeneemmat golfaajat saavat messuilta harrastuksen jatkamiseen kannustusta ja hyviä vinkkejä”, kertoo Golfliiton Head of Sales and Marketing Kimmo Rantamäki.
Ensi kevään GoExpoa suunnitellaan parhaillaan, ja tapahtumasta tulee löytymään inspiraatiota ja kiinnostavaa sisältöä niin uusille harrastajille kuin lajeihin perehtyneillekin.
”GoExpon lajeilla on tänä vuonna mennyt todella hyvin, ja on ollut hienoa, miten monet ovat löytäneet tiensä vaikkapa retkeilyn ja valokuvauksen pariin. Panostamme siihen, että uudet harrastajat saavat lajien parhaat opit ja pääsevät tutustumaan huippukohteisiin ja -varusteisiin. Samalla tapahtumassa on kuitenkin lajien kokeneille harrastajille tarjolla lajeihin syvälle meneviä puheenvuoroja ja viimeisimpiä trendejä. Luvassa on todella paljon kiinnostavaa sisältöä. Messukeskus tarjoaa hyvät puitteet monipuoliseen ja interaktiiviseen tapahtumakokonaisuuteen, jossa turvallisuus ja vastuullisuus huomioidaan ensiluokkaisesti”, GoExpon myyntiryhmäpäällikkö Tanja Pasila iloitsee.
*Metsähallitus 2020
GoExpo järjestetään seuraavan kerran 12.-14.3.2021 Messukeskuksessa Helsingissä. Tapahtumakokonaisuuteen kuuluvat Fillari, Sport, Outdoor ja Golf -messut sekä samaan aikaan järjestettävät Kuva & Ääni ja GoExpo Horse.
Lisätietoja:
Messukeskus, tiedottaja Eva Kiviranta, 040 775 6609, eva.kiviranta@messukeskus.com
www.goexpo.fi | www.goexpohorse.fi | www.kuvamessut.com
www.facebook.com/goexpo.fi | www.facebook.com/goexpohorse | www.facebook.com/kuvamessut
#goexpo #goexpohorse #kuvajaääni
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tiedottaja Eva Kiviranta, Messukeskus, 040 7756609, eva.kiviranta@messukeskus.com, www.goexpo.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.
Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.
Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Koneet automatisoituvat ja työ tehostuu27.6.2025 08:46:10 EEST | Tiedote
Maarakennuskonealalla työskentely on monipuolista ja erityisen kiinnostavaa. Alan tehtävissä rakennetaan tulevaisuutta – konkreettisella tavalla. Koneita automatisoidaan, mutta työt eivät maarakennus- ja ympäristöalalta lopu.
Messukeskus Areena rakentuu Pasilaan kesän aikana – 5000 henkilön liikuteltava katsomo nähdään Nordic Business Forumissa syyskuussa27.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskuksen uuden tapahtuma-areenan rakennus- ja asennustyöt ovat alkaneet Pasilassa. Kesän lopussa käytössä on 5000 henkilön liikuteltava katsomokokonaisuus, joka nähdään Nordic Business Forumissa syyskuussa ja Suomen suurimmassa vuosittaisessa sisäurheilutapahtumassa Helsinki International Horse Show:ssa helmi–maaliskuussa 2026. Messukeskus Areena täydentää Helsingin tapahtumatilatarjontaa keskikokoisten areenojen osalta.
Veneelle uusi elämä -kisa etsii kunnostettuja veneitä26.6.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Vene 26 Båt -messuilla järjestetään nyt toistamiseen Veneelle uusi elämä -kisa, jossa esitellään kiinnostavia kunnostusprojekteja. Tällä kertaa kisaan voi osallistua viimekertaista suurempia veneitä. Valmiit tai lähes valmiit veneet esitellään Venemestarin Telakalla venemessuilla 6. – 15.2.2026 Helsingin Messukeskuksessa ja ne kisaavat keskenään palkinnoista.
Viini & Ruoka -tapahtuman Piazza tarjoilee huippuravintoloiden makuja lokakuussa26.6.2025 11:36:43 EEST | Tiedote
Herkuttelijoiden vuosittaiseen vakikalenteriin kuuluva Viini & Ruoka tarjoilee jälleen makuelämyksiä Piazza-ravintola-alueella lokakuussa Helsingin Messukeskuksessa. Mukana olevat ravintolat on nyt julkistettu, ja ne tarjoavat sekä suolaisia että makeita maisteluannoksia.
Kiinteistömessut 2025 pureutuu uudistuneessa ohjelmassaan toimialan akuutteihin aiheisiin25.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Ohjelmassa on luvassa viimeisintä tietoa korjausrakentamisesta, energiaremonteista, rahoitusratkaisuista sekä ajankohtaisista lainsäädäntömuutoksista. Uutuutena isännöintilava, jossa käsitellään mm. taloyhtiöiden taloudenhoitoon liittyviä asioita. Korjausrakentamisen ja kiinteistöjen ylläpidon suurin ammattitapahtuma Kiinteistömessut 2025 järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 8.–9.10.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme