Kummitoiminta edistää kestävää asumista – Uusi malli luotu vuokrataloyhtiöitä ja tuettuja asumisyksikköjä varten

Malli tarjoaa vinkkejä ruoan, kuluttamisen ja liikkumisen kestävyyden edistämiseksi
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY ja Y-Säätiö ovat testanneet, miten asuinympäristössä voisi edistää kestäviin valintoihin perustuvaa arkea. Kokeilujen perusteella on luotu kestävän asumisen kummitoiminnan malli. Mallissa on vahvasti esillä asumisen toimintojen yhteiskehittäminen, yhteisöllisyys ja ympäristöllinen kestävyys. Se keskittyy pääasiassa ruoan, kuluttamisen ja liikkumisen kestävyyden edistämiseen. Malli on julkaistu opaskirjoina, joissa kerrotaan, kuinka kestävää arkea voi edistää asukaslähtöisesti tempauksien ja yhteisen toiminnan avulla.
- Mallia luodessa on lähdetty oletuksesta, että kestävät arjen valinnat tulevat tutuksi parhaiten itse kokeilemalla ja tekemällä. Esittelemme opaskirjoissa useita tapoja, joiden avulla kestävyyttä voi tuoda lähemmäs asukkaan elämää käytännönläheisesti ja matalan kynnyksen toiminnalla, kertoo HSY:n projektitutkija Lassi Sarlos.
- Suunnitteluiltamissa asukkailta tuli paljon hyviä ideoita toiminnan toteuttamiseksi. Meidän hankkeen toteuttajien rooliksi jäi pitkälti toiminnan mahdollistaminen, Sarlos jatkaa.
Opaskirjoja on kaksi. Toinen on suunnattu tuettujen asumisyksiköiden ja toinen vuokrataloyhtiöiden asukkaille ja työntekijöille. Opaskirjojen on tarkoitus toimia ideapankkina työntekijöille ja asukkaille mallin soveltamiseksi omassa asuinympäristössään. Mallin toimintaesimerkkien kautta on mahdollista löytää toteutusideoita jokaiseen teemakokonaisuuteen liittyen.
Asukkaiden osallistuminen ideoinnista toteutukseen toi parhaat tulokset
Malli luotiin ja testattiin Kestävän asumisen kummikokeilu -hankkeessa osana ympäristöministeriön Kestävä kaupunki -ohjelmaa. Kohteina olivat Y-Säätiön ja M2-kotien omistamat kohteet Vantaan Myyrmäessä ja Helsingin Malminkartanossa. Toinen kummikohde oli noin 230 kotitalouden vuokrataloyhtiö ja toinen 20-paikkainen nuorten aikuisten asumista tukeva asumisyksikkö. Kummikohteiden asukkaat osallistuivat tiiviisti toiminnan suunnitteluun ja toteuttamiseen.
- Kokeilimme eri toteutustapoja asukkaiden toiveiden mukaisesti. Yhteistoiminta oli onnistuneinta, kun asukkaat olivat alusta asti mukana idean syntymisestä toteutukseen asti, Sarlos toteaa.
Hankkeen toimintaan kuuluivat esimerkiksi kestävän ruoan kurssit, asukasviljelmät, kierrätyskilpailu, kestävään kulutukseen keskittyneet pihajuhlat, yhteiskäyttöpyörät, pyöränhuoltotempaukset ja retket kummikohteita ympäröivään lähiluontoon. Kokeiluhankkeen aikana oli mahdollista järjestää erityyppistä toimintaa laajalti lyhyessä ajassa. Kummitoiminnan mallia sovellettaessa toimintaa voi toteuttaa kuitenkin vähän kerrallaan. Arjen kestävät valinnat ovat vaivatonta omaksua askel askeleelta.
Kestävän asumisen kummitoiminnan mallin julkaisutilaisuus 16.12.2020 klo 10
Kestävän asumisen kummitoiminnan malli esitellään etätilaisuudessa keskiviikkona 16.12. 2020 klo 10–11. Tilaisuudessa kerrotaan kokemuksia ja käytännön esimerkkejä kummitoiminnan järjestämisestä vuokrataloyhtiössä ja tuetussa asumisyksikössä. Malli antaa vinkkejä asumisasioiden parissa työskenteleville, kuinka he voivat hyödyntää mallia omassa työssään edistäen asukkaiden osallisuutta oman asuinympäristönsä asioihin.
Lisätiedot:
- Lisätiedot hankkeesta, kummikokeiluun osallistuneiden asukkaiden haastattelupyynnöt ja ilmoittautumiset julkaisutilaisuuteen: projektitutkija Lassi Sarlos, HSY, puh. 050 468 8833, lassi.sarlos(at)hsy.fi
- Kestävän asumisen kummitoiminnan opas vuokrataloyhtiöön (pdf)
- Kummitoiminnan opas tuettuun asumisyksikköön (pdf)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY:n kukkivalla kaatopaikalla vieraili kesällä kuusitoista eri perhoslajia28.10.2025 08:53:17 EET | Tiedote
HSY on perustanut Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen vanhan kaatopaikan päälle kukkivan keitaan erilaisille hyönteisille. Niityt luovat sopivaa elinympäristöä erilaisille pörriäisille ja pölyttäjille, jotka löytävät tiensä niityille kukkien houkuttelemana. Kesän aikana HSY on tehnyt lajiseurantaa niittyjen perhosista. Niityillä havaittiin tänä kesänä yhteensä kuusitoista eri lajia päiväperhosia.
Vesi- ja jätehuollon hinnat nousevat vuodelle 2026 – syynä muun muassa välttämättömät investoinnit10.10.2025 10:00:54 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY korottaa vesihuollon käyttömaksuja keskimäärin 5 prosenttia ja perusmaksuja 13 prosenttia 1.1.2026 alkaen. Korotukset ovat välttämättömiä ikääntyvän vesihuoltoverkoston saneerauksen vaatimien investointien vuoksi. Jätehuollossa jäteastioiden tyhjennysmaksut kiinteistöillä nousevat sekajätteen osalta 5,4 prosenttia ja biojätteen sekä pakkausjätteiden osalta noin 2 prosenttia. Sekä vesi- että jätehuollon hintakorotuksissa näkyy myös yleisen kustannustason nousu. HSY:n hallitus päätti vuoden 2026 hinnat kokouksessaan 10.10.2025.
HSY:n hallituksen päätökset 10.10.2025 – maksut ja taksat vuodelle 2026 hyväksytty10.10.2025 09:59:22 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä vesihuollon maksut ja palvelumaksuhinnaston sekä jätehuollon taksan vuodelle 2026. Hallitus päätti myös esittää vuosille 2026–2028 laaditun HSY:n lopullisen toiminta- ja taloussuunnitelman hyväksyttäväksi yhtymäkokoukselle. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnat: - Helsingin Eteläisen Hesperiankadun ja Haartmaninkadun vesihuollon saneerauksen ja sekavesiviemärin eriytyksen hankesuunnitelma - Espoon Kauklahden päävesijohdon ja Tillinmäentien paineviemärin saneeraushankkeen hankesuunnitelma - Espoon Otaniemessä olevan vesihuoltotoimintaan liittyvän kiinteistön osto Suomen valtiolta. Hallitus sai tiedoksi osavuosikatsauksen tammi-elokuulta 2025. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjassa osoitteessa: https://hsy10.oncloudo
HSY rakentaa vesihuoltotunnelia Esplanadin alla Helsingissä8.10.2025 12:56:03 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY rakentaa vesihuoltotunnelin, jonka louhinnan urakoitsija YIT Infra käynnistää Esplanadin alueella lokakuussa 2025. Kesällä 2026 louhinta siirtyy Mannerheimintien länsipuolelle. Maanpäälliset työt Esplanadin puistossa toteutetaan talvikaudella 2026–2027.
Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 10.10.2025 – maksut ja taksat vuodelle 20267.10.2025 15:14:33 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 10.10.2025. Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa vesihuollon maksujen ja palvelumaksuhinnaston sekä jätehuollon taksan hyväksymisestä vuodelle 2026. Hallitus päättää myös vuosille 2026–2028 laaditun HSY:n lopullisen toiminta- ja taloussuunnitelman esittämisestä yhtymäkokouksen hyväksyttäväksi. Hallitus päättää seuraavista hankesuunnitelmista ja hankinnasta: - Helsingin Eteläisen Hesperiankadun ja Haartmaninkadun vesihuollon saneerauksen ja sekavesiviemärin eriytyksen hankesuunnitelma - Espoon Kauklahden päävesijohdon ja Tillinmäentien paineviemärin saneeraushankkeen hankesuunnitelma - Espoon Otaniemessä olevan vesihuoltotoimintaan liittyvän kiinteistön osto Suomen valtiolta. Hallitus saa tiedoksi osavuosikatsauksen tammi-elokuulta 2025. HSY tiedottaa kokouksen jälkeen vesihuollon maksuista ja p
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
