Kun aika on – Seija Simolan tarina kertoo, mitä laulajan uralle todella tapahtui

Seija Simolan ura oli huipussaan 1960- ja 70-luvuilla. Hitit seurasivat toistaan: Sulle silmäni annan, Rakkaus kasvoista kasvoihin, Et itkeä saa Argentiina. Alavireisen 1980-luvun jälkeen laulajatar lopetti uransa yksinkertaisella ilmoituksella tanssiravintola Vanhan Maestron lavalta. Lopullinen tragedia oli lauluäänen menetys epäonnistuneen leikkauksen seurauksena.
Kun Simola kuoli vuonna 2017, hän oli ollut poissa esiintymislavoilta jo yli kolme vuosikymmentä. Silloin yleisö kaipasi sosiaalisessa mediassa ”yhtä kaikkien aikojen hienoimmista laulajattaristamme”.
Tänään kuulemme Seija Simolan tutun äänen viidenkymmenen vuoden takaa Leijonien sloganissa ja jääkiekon MM-turnauksessa. Se on tuttu monelle myös mainosjinglena: Kun aika on…
Teos: Kun aika on - Seija Simolan tarina
Tekijät: Ismo Loivamaa & Pirkko Vekkeli
ISBN: 9789523042360
sivuja: 232
ilmestymispäivä: 25.9.2019
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot, haastattelupyynnöt ja arvostelukappaleet
Avain, viestintäjohtaja Vilja Perttola, puh. 040 755 3319, vilja.perttola@avain.net
arvostelukappaleet: info@avain.net
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Avain on suomalainen kirjakustantamo, joka kustantaa laadukasta kotimaista kirjallisuutta. Kustantamo on palkittu Selkokeskuksen Seesam-palkinnolla tunnustuksena selkokirjallisuuden edistämisestä.
Avain on osa Suomen kirjastopalvelu Oy:tä ja Booky Groupia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Avain
KUTSU: Minna Sadeniemen Lääkärin sairauskertomus -teoksen julkkarit16.10.2025 12:00:00 EEST | Kutsu
Tule juhlistamaan kanssamme LT, psykiatri ja kirjailija Minna Sadeniemen Lääkärin sairauskertomus -teosta Keskustakirjasto Oodiin (Töölönlahdenkatu 4, Hki) Saarikoski-matolle (3.krs) torstaina 30.10.2025 klo 17-18. Sadeniemi kertoo tilaisuudessa omakohtaisesta ja sairaanhoidon tilaa kommentoivasta teoksestaan, sairastumisestaan syöpään ja mielialahäiriöön, sekä lääkärin sairastamisen stigmasta.
Lääkärin sairauskertomus kertoo sairastumisesta syöpään ja mielialahäiriöön8.10.2025 09:44:05 EEST | Tiedote
Millaista on sairastaa vakavasti, kun on itse lääkäri? Minna Sadeniemi on käynyt läpi paitsi syöpähoidot myös sairastunut mielialahäiriöön. Hän pohtii omakohtaisessa Lääkärin sairauskertomus -kirjassaan millaista psykiatrin on olla avoin siitä, että on itsekin ollut potilaana? Minkälaisen stigman psyykkisesti sairastuminen lääkäriin jättää?
Sirkka Knuutilan uusi lastenkirja on täynnä ihanaa jouluista puuhaa!8.10.2025 07:22:00 EEST | Tiedote
Sirkka Knuutilan kuudes kirja Rosmariinin satumaisen hyvä joulusoppa vie lukijat taianomaiselle matkalle joulun valmisteluihin. Kirja tarjoaa tarinoita, askartelua, leipomista ja pelejä koko perheelle. Olga Badulinan viehättävä kuvitus kruunaa teoksen.
Eero Ojasen uutuuskirjassa pohditaan ajan murrosta, jota elämme3.10.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Eero Ojasen uutuuskirja Valistuksesta vastuun aikakauteen tarkastelee ajan murrosta ja ihmisen vastuuta maailmassa. Teos pohtii, miten ihminen voi ottaa vastuuta aiheuttamistaan vahingoista ja nähdä itsensä osana suurempaa kokonaisuutta.
Leena-Kaisa Laakso vie lukijat Euroopan reunoille uudessa kirjassaan30.9.2025 08:20:00 EEST | Tiedote
Leena-Kaisa Laakson Tarinoita Euroopan reunoilta on hitaan matkailun kirja kaikille niille, joita kiehtovat vanhat maisemat ja uudet tarinat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme