Kuntaministeri Sirpa Paatero: Kokoomuksen julkisten menojen indeksijarrut osuisivat lasten ja nuorten palveluihin
25.2.2023 09:00:00 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Kuntien valtionosuuksiin kohdistuva indeksijäädytys tai -jarru tarkoittaisi käytännössä kipeitä leikkauksia esimerkiksi lasten ja nuorten palveluihin. Toimet osuisivat muun muassa peruskouluun, varhaiskasvatukseen, liikuntaan, kulttuuriin ja harrastuksiin. Nämä kaikki ovat kuntien järjestämiä palveluita, joita valtionosuuksilla rahoitetaan, Paatero muistuttaa.
Kunnissa eletään poikkeuksellisten muutosten keskellä sote-uudistuksen ja tulevan TE-uudistuksen myötä. Kuntien osalta tulevina vuosina on selvä tarve uudistaa rahoitusjärjestelmää, valtionosuuksia sekä verotuottoja. Ensin on kuitenkin arvioitava uudistusten vaikutukset kuntien toimintaympäristöön.
- Kuntapolitiikkaa on kehitettävä pitkäjänteisesti. Kuntien muuttunutta tehtäväkenttää on arvioitava seuraavan hallituskauden aikana kokonaisuutena ja ryhdyttävä vasta sitten tarvittaviin uudistuksiin. Olisi täysin vastuutonta horjuttaa kuntien taloutta tällaisessa tilanteessa indeksijarruilla. Se pakottaisi kunnat käytännössä säästämään peruspalveluistaan höyläämällä. Juustohöylä kuuluu keittiöön – ei kuntien valtionosuuksiin, Paatero toteaa.
Yhteyshenkilöt
Sirpa PaateroKuntaministeri
Yhteydenotot: erityisavustaja Sofia Nevalainen, p. 050 433 7237
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Skinnari: AI Gigafactory päätettävä nyt – Suomella mahdollisuus “uuteen Nokiaan”24.5.2026 11:00:35 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja ex-ministeri Ville Skinnari vaatii hallitukselta nopeita päätöksiä Ouluun suunnitellun eurooppalaisen AI Gigafactoryn toteuttamiseksi. Skinnari puhui Tampereella SDP:n puoluekokouksen yhteydessä.
SDP:n Haatainen: Eurooppaan tarvitaan tasa-arvon ja syrjimättömyyden takapakeista varoittava järjestelmä23.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Tuula Haatainen (sd) esitteli perjantaina Euroopan neuvoston pysyvälle komitealle raportin parlamenttien ja tasa-arvoelinten yhteistyön parantamisesta.
SDP:n Werning Kurvisen talouskritiikistä: ”Pelkkää poliittista teatteria”22.5.2026 15:35:51 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning tyrmää keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan Antti Kurvisen hyökkäykset SDP:n talouslinjaa kohtaan. Werningin mukaan keskusta keskittyy nyt rakentavan keskustelun sijaan pelkkään metelöintiin.
SDP:n Saku Nikkanen: Pääministeri Orpo on vieraantunut tavallisten ihmisten arjesta – kansalaisia ei pidä syyttää hallituksen omista laiminlyönneistä22.5.2026 11:56:45 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo on kiitellyt viranomaisten toimintaa drooniuhkatilanteessa ja arvioinut, että kansalaisten varautumisessa on puutteita. SDP:n kansanedustaja, hallintovaliokunnan jäsen Saku Nikkanen näkee, että tavallisen ihmisen kokemus tilanteen hoidosta oli kuitenkin kaikkea muuta kuin onnistunut: epäselvä viestintä, ristiriitaiset ohjeet ja jopa palkan menetys osoittavat, että ongelma ei ole kansalaisissa tai heidän ”resilienssissään”, vaan hallituksen laiminlyönneissä kehittää järjestelmiä ja ohjeistuksia toimia poikkeustilanteissa.
SDP:n Pia Viitanen: Perukaa kallis ja tehoton yhteisöveroale22.5.2026 10:17:39 EEST | Tiedote
Viimeistään nyt olisi hallituksen korkea aika perua kallis ja vastuuton yhteisöveron alennus, joka ei tuo työtä, eikä maksa itseään takaisin, mutta valuu jo valmiiksi hyvätuloisille, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston jäsen Pia Viitanen (sd).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
