SDP EDUSKUNTA

Kuntaministeri Sirpa Paatero: Kokoomuksen julkisten menojen indeksijarrut osuisivat lasten ja nuorten palveluihin

25.2.2023 09:00:00 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Kevan teettämän tuoreen Kuntapäättäjäbarometrin mukaan lähes puolet kuntapäättäjistä kokee kuntien tulevaisuuden negatiivisena tai ristiriitaisena. Erityisesti kuntien taloudelliset näkymät koetaan epävarmuutta lisäävänä tekijänä. Kuntaministeri Sirpa Paatero (sd.) näkee, että puheet julkisten menojen indeksijarruista ovat omiaan synkentämään kuntien tulevaisuuden näkymiä. Kokoomus on talouspoliittisessa ohjelmassaan esittänyt indeksijarruja jopa miljardin edestä tulevalle vaalikaudelle, eikä puolue ole sulkenut kuntien valtionosuuksia toimenpiteiden ulkopuolelle. Indeksijarru merkitsisi erityisesti kuntataloudelle kylmää kyytiä.
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP

- Kuntien valtionosuuksiin kohdistuva indeksijäädytys tai -jarru tarkoittaisi käytännössä kipeitä leikkauksia esimerkiksi lasten ja nuorten palveluihin. Toimet osuisivat muun muassa peruskouluun, varhaiskasvatukseen, liikuntaan, kulttuuriin ja harrastuksiin. Nämä kaikki ovat kuntien järjestämiä palveluita, joita valtionosuuksilla rahoitetaan, Paatero muistuttaa.

Kunnissa eletään poikkeuksellisten muutosten keskellä sote-uudistuksen ja tulevan TE-uudistuksen myötä. Kuntien osalta tulevina vuosina on selvä tarve uudistaa rahoitusjärjestelmää, valtionosuuksia sekä verotuottoja. Ensin on kuitenkin arvioitava uudistusten vaikutukset kuntien toimintaympäristöön.

- Kuntapolitiikkaa on kehitettävä pitkäjänteisesti. Kuntien muuttunutta tehtäväkenttää on arvioitava seuraavan hallituskauden aikana kokonaisuutena ja ryhdyttävä vasta sitten tarvittaviin uudistuksiin. Olisi täysin vastuutonta horjuttaa kuntien taloutta tällaisessa tilanteessa indeksijarruilla. Se pakottaisi kunnat käytännössä säästämään peruspalveluistaan höyläämällä. Juustohöylä kuuluu keittiöön – ei kuntien valtionosuuksiin, Paatero toteaa.

Yhteyshenkilöt

Sirpa PaateroKuntaministeri

Yhteydenotot: erityisavustaja Sofia Nevalainen, p. 050 433 7237

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kumpula-Natri: Työttömyysturvan suojaosa tulee palauttaa ”sellaiseksi kuin pääministeri luuli sen olevan”16.4.2026 16:38:41 EEST | Tiedote

”Viime viikolla pääministeriltä kuultiin TV-paneelissa pöyristyttävä lausunto. Orpo väitti virheellisesti, ettei työttömän tuki vähene, jos tämä tekee työtä”, kertoo kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (sd). ”Hallitus kuitenkin poisti huhtikuussa 2024 työmarkkinatuen 300 € suojaosan, jolla työtön pystyi satunnaisella tulolla helpottamaan elämäänsä. Nyt jokainen lisäeuro nimenomaan leikkaa työttömyystukea. Tänään kyselytunnilla nostimme asian esiin."

SDP:n Eveliina Heinäluoma: Kokoomuslaisten kova uho jäi piippuun16.4.2026 15:20:00 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma arvostelee kokoomusta helsinkiläisille annettujen lupausten pettämisestä sosiaali- ja terveyspalvelujen rahoituksessa. Tänään julkaistussa hallituksen esityksessä hyvinvointialueiden rahoituslain muuttamiseksi esitetään yhteensä 390 miljoonan euron leikkauksia vuoden 2029 tasossa ja ne kohdistuvat erityisesti Helsinkiin ja muihin suuriin kaupunkeihin.

SDP:n Kim Berg: Hallituksen alkoholipolitiikka on kuolonkorinaa kansanterveydelle15.4.2026 15:15:48 EEST | Tiedote

Kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo (kok.) syytti tänään Alkon eksyvän perimmäisestä tarkoituksestaan eli kansanterveyden suojelemisesta, kun yhtiö suunnittelee laajentavansa valikoimaansa suolaisiin naposteltaviin. – Hallituspuolueen edustajalta on tekopyhää puhua kansanterveyden suojelemisesta, kun hallitus itse toimii alkoholilain vastaisesti lisätessään alkoholin saatavuutta. Tutkimusten mukaan saatavuuden lisääntyminen johtaa kulutuksen lisääntymiseen, vaikka alkoholilain tarkoitus on nimenomaan vähentää alkoholin kulutusta haittojen ehkäisemiseksi, muistuttaa Alkon hallintoneuvoston ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Kim Berg (sd.).

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye