Kuntsin modernin taiteen museoon tulee esille Hans Rosenströmin näyttely NO LAND IS AN ISLAND

Näyttelyn intiimit teokset kutsuvat katsojan terävöittämään aistejaan ja antautumaan läsnäololle eri tiloissa ja tilanteissa. Ääni-installaatioiden ohella Kuntsilla nähdään myös videoteoksia, valokuvia ja fotogrammeja. Teoksia yhdistää ajatus vuorovaikutuksesta, siitä että elämme kietoutuneina ympäristöömme – kokonaisuuteen, joka muotoilee meitä – yhtä lailla kuin myös me itse vaikutamme kaikkeen meitä ympäröivään.
Tuomalla katsojan läsnäolon osaksi näyttelyn dramaturgiaa teokset kertovat tarinaa kaiken olevaisen keskinäisestä vuorovaikutuksesta ja tekojemme vaikutuksista. Rosenström uskoo, että kaikki maailmassa on yhtä, kietoutunut yhteen ja riippuvaista toinen toisistaan ja että kaikilla teoilla on seuraukset, eikä mikään voi selviytyä eristyksissä muusta.
Näyttelyn painopiste uudemmissa teoksissa
NO LAND IS AN ISLAND on Rosenströmin tähän mennessä laajin museonäyttely. Se koostuu valikoimasta taiteilijan töitä kymmenen viime vuoden ajalta painopisteen ollessa selkeästi uudemmassa tuotannossa.
Rosenström on työstänyt ja muokannut vanhaa materiaalia sekä aikaisempia ajatuskulkuja, jolloin vanhoista teoksista on muodostunut uusia. Esimerkiksi teos So far by now on ollut esillä aiemmin Riikassa (1st Riga International Biennial of Contemporary Art 2018), mutta nyt teos on saanut nimenomaan tähän näyttelyyn suunnitellun hahmon. Toinen esimerkki taiteilijan työtavasta on 19 fotogrammin sarjasta koostuva Jökulsárlón II (2017). Fotogrammit olivat aikaisemmin Helsingissä ripustettuina valkoisille seinille, mutta nyt ne on sijoitettu uuden arkkitehtonisen ratkaisun myötä varta vasten Kuntsin museotilaan luotuihin kehyksiin.
Rosenström edustaa nykypäivän tapaa työskennellä kuvataiteessa
Rosenström haluaa pyrkiä pois vanhakantaisemmasta "tietyissä raameissa” pysyttelevästä luomistyöstä. Hänelle taiteen tekeminen on sitä, että luomistyössä tulee ottaa huomioon niin taiteilijan kuin katsojankin kaikki aistit ja tämän tulee heijastua myös lopputulokseen.
Rosenströmin lähtökohta on, että ympäristössämme kaikki vaikuttaa kaikkeen ja tämä puolestaan vaikuttaa luomiseen. Tämä näkyy siinä, miten taiteilija toteuttaa teoksensa ja yhdistelee materiaaleja sekä tekee kokonaisuutta koskevia teoksen sisällön kanssa harmoniassa olevia arkkitehtonisia päätöksiä. Taiteilija tekee siis näyttelystä kokonaisvaltaisen elämyksen.
Tapahtumia
Hans Rosenströmin taiteilijatapaaminen on lauantaina 15.6. klo 14.
Taiteiden yönä 8.8. on ilmainen sisäänpääsy kaikkiin Vaasan kaupungin museoihin.
Kuntsin modernin taiteen museon toisessa kerroksessa on esillä 2.2.2020 saakka Swanljungin kokoelmaa esittelevä näyttely Odysseia – matka taiteessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
tuottaja Marcus Lerviks
Vaasan kaupungin museot
p. 040 191 2729
marcus.lerviks@vaasa.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Aina aurinkoinen Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa yhdistyvät innovatiivisuus, teknologia, laadukkaat palvelut, monipuolinen koulutus- ja kulttuuritarjonta sekä energinen meininki.
Alltid soliga Vasa är Nordens energihuvudstad som förenar innovativitet, teknologi, högklassiga tjänster, mångsidigt utbildnings- och kulturutbud och positiv energi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad
Cembalons invigningskonsert – barockens prakt och skönhet i Vasa stadshus28.10.2025 10:29:33 EET | Pressmeddelande
Den gamla musiken väcks till liv när Vasa stadsorkester, Petteri Pitko och Wasa Consort tar publiken med på en resa till barockens värld torsdagen den 30.10 kl. 18 i Vasa stadshus.
Cembalon vihkiäisiä juhlitaan barokin sävelin Vaasan kaupungitalolla28.10.2025 10:29:21 EET | Tiedote
Vanha musiikki herää eloon, kun Vaasan kaupunginorkesteri, Petteri Pitko ja Wasa Consort vievät kuulijat matkalle barokin mestareiden maailmaan torstaina 30.10. klo 18 Vaasan kaupungintalolla.
Ett nytt seminarium söker lösningar på bostadsbristen i Vasaregionen28.10.2025 10:24:26 EET | Pressmeddelande
Vasa stad arrangerar fredagen den 14 november ett seminarium vid Vasa universitet om den aktuella situationen för boende och bostadsbyggande. Syftet med evenemanget är att föra samman olika aktörer för att diskutera hur bostadsbyggandet kan komma i gång i Vasaregionen på ett sätt som motsvarar efterfrågan och samtidigt tar hänsyn till hållbarhetsaspekterna.
Vaasan seudun asuntopulaan etsitään ratkaisuja uudessa seminaarissa28.10.2025 10:23:34 EET | Tiedote
Vaasan kaupunki järjestää perjantaina 14. marraskuuta Vaasan yliopistolla seminaarin, joka pureutuu asumisen ja asuntorakentamisen ajankohtaiseen tilanteeseen. Tilaisuuden tavoitteena on tuoda eri tahot yhteen pohtimaan, miten Vaasan seudun asuntorakentaminen saadaan vauhtiin kysyntää vastaavasti ja kestävyys huomioiden.
Vasa siktar på att bli en förebild inom klimatneutral energi28.10.2025 10:08:01 EET | Pressmeddelande
Vasa har inlett projektet Nordic Energy Capital som har som mål att göra staden till en föregångare inom klimatneutrala energilösningar. I det EU-finansierade projektet stärks regionens roll som pionjär inom den rena omställningen: lösningarna testas även i andra europeiska städer.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
