Suomen Yrittäjät

Kutsu: 15 keinoa yritysten omistajanvaihdosten edistämiseen

25.1.2021 09:59:20 EET | Suomen Yrittäjät | Kutsu

Jaa
Se, että yritykselle ei löydy jatkajaa, tarkoittaa työpaikkojen menetyksiä. Tervetuloa torstaina 28.1. klo 12.30 - 13 linjoille kuulemaan, mitä keinoja Suomen Yrittäjät tarjoaa omistajanvaihdosten edistämiseen.

Suomessa on tällä hetkellä noin 75 000 yrittäjää, jotka ovat täyttäneet 55 vuotta. 2020-luvulla näille yrityksille pitäisi löytää jatkaja, ettei yritysten tarjoamia palveluja, työpaikkoja ja verotuloja menetetä turhaan.   

Suomen Yrittäjät esittelee 15 konkreettista keinoa omistajanvaihdosten edistämiseksi torstaina 28.1. klo 12.30 järjestettävässä verkkotiedotustilaisuudessa. 15 toimenpidettä omistajanvaihdosten edistämiseksi -ohjelman esittelee Suomen Yrittäjien varatoimitusjohtaja Anssi Kujala.

Ilmoittautuminen

Toimittajat pääsevät mukaan lähettämällä viestin osoitteeseen eeva.ketvel@yrittajat.fi

Lämpimästi tervetuloa!

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät
Suomen Yrittäjät
Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI

09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjägallup: Kesätyöpaikkoja tarjolla viime vuotta vähemmän10.3.2026 08:25:00 EET | Tiedote

Pk-yritykset tarjoavat tänä kesänä aiempaa vähemmän kesätöitä, kertoo Yrittäjägallup. Pk-yrityksistä 21 prosenttia aikoo palkata kesätyöntekijöitä, kun viime vuonna osuus oli 23 prosenttia ja vuonna 2024 vielä 26 prosenttia. – Moni yrittäjä epäröi vielä, voiko kesätyöntekijöitä palkata. Usein tarve hahmottuu vasta kesälomien sijoittelun jälkeen. Nuorten kannattaa hakea ja tiedustella kesätöitä aktiivisesti kesään asti, työmarkkina-asioiden päällikkö Harri Hellstén Suomen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjät: Pakettiralliin on luvassa tolkkua - ”Tilanne on yrityksille kestämätön”9.3.2026 13:53:49 EET | Tiedote

”On erittäin tärkeää, että hallitus laajentaa Tullin mahdollisuuksia ja pyrkii velvoittamaan kiinalaisyhtiöt maksamaan lähetysten tuottajavastuumaksut eli kierrätyskulut Suomessa. Halpatuonnin hillitseminen vaatii lisäksi määrätietoisia toimia EU:ssa”, asiantuntija Sanna Lempiäinen Suomen Yrittäjistä sanoo. Ministerit Matias Marttinen ja Sari Multala esittelivät tänään hallituksen ratkaisuja ”temutuksen” kitkemiseksi.

Yrittäjägallup: Verotuksen taso vähentää kasvuhaluja – Nato-jäsenyys lisää investointihaluja7.3.2026 09:45:00 EET | Tiedote

Peräti 66 prosenttia pk-yrityksistä arvioi, että verotuksen taso vähentää niiden kasvuhaluja, selviää tuoreesta Yrittäjägallupista. Talouden näkymät (52 %) ja julkinen velka (44 %) seuraavat perässä. Myös presidentti Donald Trumpin politiikka (42 %) nähdään merkittävänä kasvua heikentävänä tekijänä. Nato-jäsenyys puolestaan kasvattaa investointihaluja.

Pk-yritysten taloustilanne notkahti alkuvuonna – näkymät varovaisesti paranemassa28.2.2026 06:55:00 EET | Tiedote

Pk-yritysten taloustilanne heikkeni alkuvuonna, kertoo tuore Yrittäjägallup. Pienimmät yritykset ovat ahtaimmalla, sillä yksinyrittäjät ja alle viiden hengen yritykset kokevat tilanteensa selvästi muita heikommaksi. - Alkuvuosi on ollut monelle yrittäjälle vaikea, kun epävarmuus jatkuu eikä talouden käänteestä ole ollut selkeitä merkkejä, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo. Yritysten näkymät ovat nyt kuitenkin hieman valoisampaan päin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye