KUTSU 15.2.: Kuntaranking-tulosjulkistus - mitkä ovat Suomen parhaat alueet yrityksille?
Tervetuloa yrityksille, kuntapäättäjille ja medialle tarkoitettuun tulosjulkistukseen Teamsillä ke 15.2. klo 9 - 10:
OHJELMA:
Tilaisuuden avaus ja moderointi
Pk-johtaja Petri Vuorio, EK
Kuntaranking 2023: tulokset ja johtopäätökset
Johtava asiantuntija Jari Huovinen, EK
Yrittäjän huomioita – missä kuntien on tärkeää onnistua
EK:n Yrittäjävaltuuskunnan puheenjohtaja Tuomas Pere, Pintos Oy
Kysymyksiä ja kommentteja
Pyydämme ystävällisesti ilmoittautumaan tämän linkin kautta, niin saat sähköpostiisi Teams-linkin osallistumista varten.
Huom: olkaa yhteydessä viestintäämme (satu.toivonen@ek.fi), jos toivotte etukäteen haastateltavaksi paikallista yrittäjää, jolla on valmius kommentoida oman alueen Kuntaranking-sijoitusta.
Edellisessä mittauksessa vuonna 2021 Kuntarankingin kärkikolmikon muodostivat Seinäjoen, Rauman ja Salon seudut. Isoimmat tulosparantajat löytyivät Kajaanista ja Ylä-Savosta.
Sijoitukseen vaikuttavat yritysten arvioissa erityisesti seuraavat tekijät: kuntapäätöksenteon yrityslähtöisyys (esim. kaavoituksen sujuvuus, yritysvaikutusten huomiointi päätöksissä), oman alueen julkiset yrityspalvelut (neuvonta, rahoitus, toimitilat) sekä osallistumismahdollisuus palveluiden tuottamiseen (kilpailu kuntayhtiöiden kanssa, julkiset hankinnat).
Kuntarankingiä on tehty vuodesta 2010. Se on vakiinnuttanut asemansa erityisesti kuntapäättäjien ja pk-yritysten välisessä vuoropuhelussa. Monissa kunnissa tuloksia on hyödynnetty myös elinkeinopolitiikan arvioinnin mittarina.
Lämpimästi tervetuloa!
Elinkeinoelämän keskusliitto EK
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Satu ToivonenTiedottaja
Yrittäjyys, elinkeinopolitiikka
Energia, ilmasto, liikenne, ympäristö
EU, kauppapolitiikka, Venäjä, pakotteet
Tietoja julkaisijasta
Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK
EU-tuomioistuin: Julkisomisteiset in house -yhtiöt eivät voi kiertää kilpailutusvelvollisuutta tytäryhtiöiden avulla15.1.2026 12:45:58 EET | Tiedote
EU-tuomioistuin on tänään antanut merkittävän päätöksen kilpailun ja avoimuuden lisäämiseksi markkinoilla. Tuomioistuin linjaa, että in house -hankintojen edellytysten arvioinnissa tulee huomioida konsernin liikevaihto, eikä direktiiviä voi kiertää jakamalla in house -yhtiön markkinatoiminta keinotekoisesti tytäryhtiötoiminnaksi. Ratkaisun mukaan konserniliikevaihto antaa todenmukaisemman kuvan in house -toiminnan taloudellisesta laajuudesta ja luonteesta. Ratkaisu vaikuttaa markkinoihin tilanteessa, jossa julkisomisteiset yhtiöt toimivat sekä in house -yksiköinä että harjoittavat markkinatoimintaa tytäryhtiöidensä kautta.
EK:n Investointitiedustelu: Investoinnit kohtalaiseen kasvuun13.1.2026 10:30:00 EET | Tiedote
Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n tuoreen Investointitiedustelun mukaan tehdasteollisuuden investointien arvioidaan kääntyvän kuluvana vuonna kohtalaiseen kasvuun. Investoinnit lisääntyisivät vajaalla neljällä prosentilla runsaaseen 9,4 miljardiin euroon. Kiinteät investoinnit vauhdittuisivat vähän enemmän kuin tutkimus- ja kehitystoiminta.
EK ehdottaa 281 sääntelyn yksinkertaistamisen toimenpidettä12.1.2026 08:10:52 EET | Tiedote
Elinkeinoelämän keskusliitto kannustaa kansallisia ja EU:n päättäjiä jatkamaan sääntelyn sujuvoittamista ja päällekkäisen sääntelyn purkamista. EK ehdottaa 281 toimenpidettä, joilla yrityssääntelyä voitaisiin yksinkertaistaa ja sujuvoittaa EU:ssa ja Suomessa ilman sääntelyn keskeisistä tavoitteista pakittamista. Toimenpiteistä 141 on valmisteltu EK:n ja sen sisarjärjestöjen yhteistyönä kattojärjestö BusinessEuropen puitteissa. EK:n omat 140 toimenpidettä täydentävät järjestöjen yhteistä listaa.
EK:n kysely ennustaa kesätyöpaikkojen määrän pysyvän ennallaan9.1.2026 14:34:59 EET | Tiedote
EK:n kyselyn perusteella kesäksi 2026 sen jäsenyrityksiin on odotettavissa tarjolle noin 105 000 kesätyö- ja harjoittelupaikkaa. Talouden yleinen epävarmuus ja viivästynyt talouskasvu näkyvät paikkojen määrässä myös tulevana kesänä.
Elinkeinoelämä: Mercosur-kauppasopimus on Euroopalle historiallinen läpimurto9.1.2026 13:19:01 EET | Tiedote
EU:n jäsenmaat ovat tänään päässeet sopuun Etelä-Amerikan talousmahtien kanssa solmittavasta kauppasopimuksesta, josta on neuvoteltu 25 vuotta. Suomen viennille on tärkeää, että sopimus avaa Brasilian, Argentiinan, Paraguayn ja Uruguayn suojatut jättimarkkinat eurooppalaisille yrityksille ja poistaa tullit 90-prosenttisesti. Geotalouden epävarmuuksien ja kauppasotien keskellä Mercosur-kumppanuus on Euroopalle myös iso strateginen voitto, arvioi EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies. Tuoreet tiedot Brysselistä kertovat, että EU:n jäsenmaiden enemmistö on antanut tukensa Mercosur-kauppasopimuksen hyväksynnälle. Viimeisetkin huolenaiheet ratkesivat, kun maataloustuontia koskeviin huoliin kyettiin vastaamaan ylimääräisillä suojamenettelyillä. 25 vuotta neuvoteltu Mercosur-sopimus on monella tapaa merkityksellinen, arvioi EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies: ”Poikkeuksellista on ensinnäkin mittakaava. Kyseessä on EU:n historian suurin kauppasopimus, jolla luodaan maailman laajin vapaakauppa-alu
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
