Kutsu 3.4: Espooseen avataan uusi Turvakoti Pellas
Pääkaupungin Turvakoti ry avaa uuden turvakodin Espooseen. Seitsemänpaikkainen turvakoti auttaa kaikkia lähisuhteissaan väkivaltaa tai sen uhkaa kokeneita Espoossa ja lähialueilla. Tiedotusvälinenillä on mahdollisuus tutustua turvakotiin avajaisten yhteydessä.
Aika: tiistaina 3.4.2018 klo 14
Paikka: Turvakoti Pellas, Kuninkaantie 40,02940 Espoo
Järjestäjä: Pääkaupungin Turvakoti ry
Lisätietoja: toiminnanjohtaja Karola Grönlund p. 044 275 3006
Ilmoittautumiset:
Laura Kouri, viestinnän asiantuntija, Ensi- ja turvakotien liitto
p. 040 709 9498, laura.kouri@etkl.fi
Seitsemänpaikkainen Turvakoti Pellas antaa välitöntä kriisiapua lähisuhdeväkivaltaan. Espoossa ei ole ollut turvakotitoimintaa viiteen vuoteen ja uudet paikat tulevat tarpeeseen.
Tervetuloa tutustumaan turvakotiin sekä keskustelemaan väkivaltatyön ammattilaisten kanssa, siitä miten väkivaltaa kokeneita autetaan pääkaupunkiseudulla. Avajaisissa on myös mahdollisuus haastatella kokemusasiantuntijaa, kirjailija Laura Mannista. Hän on helmikuussa 2018 julkaissut omaelämänkerrallisen romaanin siitä, miten pelko ja väkivalta hiipii parisuhteeseen.
Avajaisia ennen sosiaali- ja terveysministeriö esittelee median edustajille naisiin kohdistuvan väkivallan ja perheväkivallan torjuntaa koskevan Istanbulin sopimuksen toimeenpanosuunnitelman klo 13.30 alkaen.
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta

Asemamiehenkatu 4 A, 7. krs
00520 HELSINKI
09 4542 440http://www.ensijaturvakotienliitto.fi
Ensi- ja turvakotien liitto on valtakunnallinen lapsi- ja perhejärjestö, joka auttaa vaikeissa ja turvattomissa oloissa eläviä lapsia ja perheitä sekä tekee perheväkivaltaa ehkäisevää työtä. 30 jäsenyhdistystä toimivat ympäri Suomea.
Pääkaupungin Turvakoti ry tuottaa laitos- ja avopalveluja perhe- ja lähisuhdeväkivallan kaikille osapuolille. Yhdistyksen ylläpitämän kolmen turvakodin lisäksi apua tarjotaan Asumisyksikkö Kilpolassa ja lähisuhdeväkivaltatyön yksikössä .
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ensi- ja turvakotien liitto
Hyvä teko lapselle -palkinto FinnBrain tutkijoille16.1.2019 15:00:00 | Tiedote
Ensi- ja turvakotien liitto on myöntänyt vuoden 2018 Hyvä teko lapselle -palkinnon FinnBrain- tutkimusryhmälle. Ryhmä tutkii raskauden ja lapsuuden aikaisten elämäntapahtumien ja olosuhteiden vaikutuksia vauvan kehitykselle. Tutkimusryhmä on tuonut esiin vauva-ajan korvaamattoman merkityksen aivojen kehitykselle ja lapsen koko elämälle innovatiivisella tavalla. Kiistaton tutkimustieto auttaa vaikuttavien palvelujen kehittämisessä ja lisää ymmärrystä vauvojen elämään pitkäkestoisesti vaikuttavista päätöksistä.
Kuka tahansa äiti -valokuvanäyttely kertoo synnytysmasennuksesta ja, että siitä toipuu9.1.2019 09:30:00 | Tiedote
Synnytysmasennuksesta kertovan valokuvanäyttelyn äidit tuovat esiin oman tarinansa äitiydestä. Valokuvanäyttely tekee näkyväksi synnytysmasennuksen kokeneita äitejä ja kuvaa heidän tilannettaan tänä päivänä, kun elämänkriisi on jo takana päin. Näyttelyn kuvissa esiintyvät 11 äitiä ovat Äidit irti synnytysmasennuksesta Äimä ry:n vertaistukiäitejä, jotka ovat toipuneet synnytysmasennuksesta tai lapsivuodepsykoosista. Valokuvat on otettu voimauttavan valokuvauksen keinoja hyödyntäen ja näyttely on esillä Sanomatalossa, Helsingissä 14-20.1.2019.
Seksuaalisuutta loukkaavaa väkivaltaa tapahtuu myös parisuhteissa19.11.2018 08:00:00 | Tiedote
Vaatiminen, painostaminen tai pakottaminen sellaiseen seksiin, jota toinen ei halua, on väkivaltaa. Muut väkivallan muodot tunnistetaan yhä paremmin ja apua uskalletaan hakea, mutta seksuaalisuutta loukkaava väkivalta jää usein piiloon. Jokaisella on oikeus kieltäytyä seksistä myös parisuhteessa. Seksin tulee aina perustua vapaaseen tahtoon eli suostumukseen.
Vauvaperheet ovat monenlaisia – tärkeintä on kuulla ja nähdä perheen omat tarpeet13.11.2018 13:57:38 | Tiedote
Vauvaperheiden pulmat ja haasteet ovat samankaltaisia, vaikka perheet ovat erilaisia. Perheiden moninaisuus on nykypäivää. Perheen muoto voi poiketa totutusta kolmikosta, äidistä, isästä ja vauvasta, mutta eteen tulee ratkaistavaksi samoja kysymyksiä vauvaperheen jaksamisesta ja riittävästä tuesta vauva-aikana.
Vuoksenlaakson vammais- ja perhetyö ry auttaa perheitä12.11.2018 13:51:48 | Tiedote
Yhdistys tukee perheitä monissa pulmissa ja tavoitteena on antaa apua ennen kuin ongelmat syvenevät. Vanhempia tuetaan esimerkiksi päiväryhmissä, järjestämällä yökylä-, avointa päiväkoti - sekä tapaamispaikkatoimintaa. Lisäksi yhdistys ylläpitää kehitysvammaisten aikuisten palvelukotia. Yhdistys toimi aiemmin nimellä Vuoksenlaakson ensi- ja turvakoti ry.
Vantaalla on saanut apua väkivaltaan jo 40 vuotta1.11.2018 08:15:23 | Tiedote
Väkivallasta toipumisen ensimmäinen askel otetaan usein turvakodissa. Vantaan turvakoti ry on auttanut perheväkivaltaa kokeneita jo 40 vuoden ajan. Vuoden 2017 aikana yhteydenottoja väkivallan palveluihin oli 800. Turvakodin kriisiavun jälkeen asiakas ei saisi jäädä tyhjän päälle vaan apua toipumiseen tulee tarjota pitkäkestoisesti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki STT Infossa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme