Akava ry

Kutsu: Akavan eduskuntavaalipaneeli keskiviikkona 18.1.2023 kello 11–12

Jaa
Koulutus, turvallisuus ja nuorten hyvinvointi vaalikeskusteluun.

 

Tervetuloa seuraamaan Akavan eduskuntavaalipaneelia, jossa nostamme esiin akavalaisille tärkeitä teemoja. Panelistit ovat puolueiden puheenjohtajia ja varapuheenjohtajia. Keskustelu järjestetään keskiviikkona 18.1. kello 11–12 Pikku-Finlandian Honka-salissa osoitteessa Karamzininranta 4, 00100 Helsinki. 

Tarjoamme aamupalaa alkaen kello 10 ja paneelikeskustelu alkaa kello 11. Teemoja ovat muun muassa tulevaisuuden osaamis- ja koulutuspanostukset, sisäinen ja ulkoinen turvallisuus sekä nuorten hyvinvointi. 

Paneelia voi seurata myös verkkolähetyksenä: https://webcasting.fi/akava/PzJs3tNL/

Keskustelussa ovat mukana: 

  • Varapuheenjohtaja Matias Mäkynen, Suomen Sosialidemokraattinen puolue 
  • Varapuheenjohtaja Leena Meri, Perussuomalaiset 
  • Puheenjohtaja Petteri Orpo, Kansallinen Kokoomus 
  • Varapuheenjohtaja Markus Lohi, Suomen Keskusta 
  • Puheenjohtaja Maria Ohisalo, Vihreä Liitto 
  • Varapuheenjohtaja Veronika Honkasalo, Vasemmistoliitto 
  • Varapuheenjohtaja Silja Borgasdottir Sandelin, Suomen ruotsalainen kansanpuolue 
  • Puheenjohtaja Sari Essayah, Kristillisdemokraatit 
  • Puheenjohtaja, Harry Harkimo, Liike Nyt  

Tilaisuuden juontavat Akavan opiskelijoiden puheenjohtaja Nicole Ojala ja Akavan viestintäjohtaja Jyrki Kemppainen.

Kutsu on henkilökohtainen. Ilmoittauduthan viimeistään 9.1.2023 tämän linkin kautta.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Akava ry
Akava ry



Akava on korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö, johon kuuluu 36 jäsenliittoa. Akavan liittojen jäsenenä on sekä palkansaajia että ammatinharjoittajia ja yrittäjiä, mutta myös opiskelijoita. Akavan liittoihin liitytään suoritetun tutkinnon, asematason tai ammatin perusteella.

akava.fi 

 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Akava ry

Akava: Lakiesitys määräaikaisuuksien helpottamiseksi tarpeeton – lisää epävarmuutta työmarkkinoilla15.1.2026 12:01:26 EET | Tiedote

Akava painottaa, että hallituksen suunnittelema muutos, joka helpottaisi määräaikaisten työsopimusten sopimista, on tarpeeton. Akavan mielestä sitä ei pidä toteuttaa. Se heikentäisi palkansaajien asemaa ja loisi syrjivää työelämää lisäämällä raskaus- ja perhevapaasyrjintää. Vaikutukset työllisyyteen ja talouteen jäänevät kuitenkin vähäisiksi.

Mediakutsu: Akavalaiset ulkomailla, verkkolähetys perjantaina 16.1. kello 1013.1.2026 12:46:34 EET | Tiedote

Millaisia urapolkuja akavalaiset rakentavat Suomen rajojen ulkopuolella ja miksi osa palaa, osa jää? Verkkolähetyksessä 16.1. kello 10 keskustelemme ulkomailla työskentelevien akavalaisten kokemuksista ja ilmiöistä niiden taustalla: Kuinka yleistä ulkomailla työskentely on ja millaisissa tehtävissä akavalaiset toimivat? Entä onko aivovuoto todellinen haaste Suomelle, ja mitkä tekijät vaikuttavat paluupäätökseen?

Akavan uusi historiateos Osaamisen ja vaikuttamisen voima – Akava 1950–2025 tuo esille uutta tutkimustietoa Akavan kehityksestä11.12.2025 10:00:59 EET | Tiedote

Akava perustettiin nimellä Akateemis-ammatillinen valtuuskunta 14. joulukuuta 1950. Akava on teettänyt toimintansa 75-vuotisjuhlan kunniaksi uuden historiateoksen. Se koostuu kolmesta tutkimusartikkelista, jotka valottavat Akavan järjestöllistä kehitystä, työmarkkinaedunvalvontaa ja koulutuspoliittista vaikuttamista. Teoksen ovat laatineet historiantutkijat Sari Aalto, Ilkka Levä ja Samu Nyström. Sen on kustantanut Siltala.

Akava: Lakimuutos tuo lisää perusteettomia määräaikaisuuksia vakituisten työsuhteiden sijaan ja kasvattaa raskaus- ja perhevapaasyrjinnän riskiä11.12.2025 08:00:38 EET | Tiedote

Akava varoittaa raskaus- ja perhevapaasyrjinnän kasvun riskistä, jos hallituksen esitys perusteettomien määräaikaisuuksien mahdollistamiseksi hyväksytään ja se etenee lainsäädännöksi. Lakimuutos heikentäisi myös nuorten ja ulkomaalaistaustaisten henkilöiden asemaa työelämässä sekä lisäisi epävarmuutta työelämässä. Akava korostaa, että uudistusta ei pidä toteuttaa hallituksen esittämässä muodossa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye