KUTSU: Hanki hyvää! - webinaari julkisista ruokahankinnoista 20.4. klo 9-11

Huoltovarmuus, ruuan riittävyys, kestävyys ja ilmastoystävyys hankinnoissa sekä mahdollisuudet valita kotimaisia tuotteita vaikkapa koululaisten lounaslautasille ovat nyt ajankohtaisempia aiheita kuin koskaan.
MTK järjestää kaikille avoimen ja maksuttoman webinaarin hankinnoista, erityisesti ruuasta. Tervetuloa mukaan kuulemaan ammattilaisten puheenvuoroja ja osallistumaan keskusteluun.
Tilaisuuteen on vapaa pääsy. Ilmoittaudu 19.4. mennessä täällä: https://www.lyyti.fi/reg/HankiHyvaa
Ohjelma keskiviikkona 20.4.2022
Webinaarin vetää MTK:n ruokamarkkina-asiantuntija Heidi Siivonen.
- 9:00 tilaisuuden avaus, Heidi Siivonen
- 9:05 Ammattikeittiö – käyttämätön volyymi
Anu Arolaakso, projektipäällikkö, Savon koulutuskuntayhtymä
Yleisökysymyksiä Anulle
- 9:35 Kuntien ja hyvinvointialueiden hankinnat
Katariina Huikko, johtava lakimies, Kuntaliitto
- 10:00 Ruokapalvelut ja elintarvikehankinnat huoltovarmuutta, aluetaloutta ja kestävyystavoitteita edistämässä
Auli Väänänen, hankintalähettiläs, MMM
Suvi Haukioja palvelupäällikkö, Turun kaupunki
Yleisökysymyksiä Katariinalle, Aulille ja Suville
- 10:40 Päätössanat, kotimaisten hankintojen merkitys
Eerikki Viljanen, MTK:n valtuuskunnan puheenjohtaja
Tilaisuus päättyy klo 11 mennessä.
Lämpimästi tervetuloa!
MTK viestintä
Tapahtuman nettisivut ja lisätiedot: https://www.mtk.fi/-/hanki-hyvaa
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
MTK on tyytyväinen siihen, että maa- ja metsätalousvaliokunta tarjoaa ratkaisut suurpeto-ongelmiin9.12.2025 13:02:51 EET | Tiedote
Susi-, karhu- ja ilveskannat ovat kasvaneet niin korkeiksi, että tuotantoeläimiin kohdistuneiden vuotuisten vahinkotapausten määrä tekee kaikkien lajien osalta tänä vuonna uuden ennätyksen. Lisäksi kannanhoidollisen metsästyksen estymisen vuoksi lajien ihmisarkuus on vähentynyt.
MTK:n uudet metsätilastot tarjoavat tarkkaa markkinatietoa metsänomistajille9.12.2025 12:05:29 EET | Tiedote
MTK on uudistanut Metsätilastot-palvelun, joka tuo metsänomistajille ajankohtaista markkinatietoa ja työkaluja puukaupan suunnitteluun. Uudistus sisältää oman sivuston, selkeät ikonit ja monipuoliset datapalvelut, jotka tukevat metsänomistajien päätöksentekoa. MTK Jäsenet mobiilisovelluksessa voi nyt myös vertailla lopputuotemarkkinoita puun hintakehitykseen. Palvelukokonaisuus on kaikkien MTK:n ja metsänhoitoyhdistyksien jäsenten hyödynnettävissä.
Aito joulukuusi on ympäristöteko – muovikuusilla merkittävä hiilijalanjälki5.12.2025 13:39:35 EET | Tiedote
Aito kotimainen joulukuusi on ekologinen valinta. Vaihtoehtoja kodin tunnelmanluojaksi löytyy runsaasti, vaikka lähimetsästä kuusta ei olisikaan mahdollista hakea. Suomalaisten joulukuusien kuumin myyntisesonki on parhaillaan käynnissä.
MTK:n Tiainen Äänekoskella: Uuden aluehallinnon on tuettava maaseudun elinvoimaa ja yrittämistä2.12.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Suomen aluehallinto uudistuu vuodenvaihteessa, kun toimintansa aloittavat kymmenen alueellista elinvoimakeskusta sekä uusi valtakunnallinen lupa- ja valvontavirasto. Nykyiset ELY-keskukset ja AVI:t lakkautetaan. ”Muutoksen on vahvistettava maaseudun elinvoimaa, turvattava palvelujen saatavuus ja varmistettava maataloushallinnon sujuva toiminta heti alusta lähtien”, korostaa MTK:n johtaja Simo Tiainen MTK Keski-Suomen syyskokouksessa 2.12. Äänekoskella.
METSO-ohjelman rahoitusta on korotettava – valtion vastuu säilytettävä1.12.2025 14:15:49 EET | Tiedote
Seitsemän järjestöä vetoaa yhdessä METSO-ohjelman rahoituksen puolesta poliittisille päättäjille toimitetussa kirjelmässä. Tavoitteita vastaavalla rahoituksella voidaan varmistaa maanomistajien mahdollisuus vapaaehtoiseen metsien suojeluun - erityisesti luonnontilaisten metsien ja vanhojen metsien osalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

