Kutsu medialle 20.5: Kiinteistön arvonmääritys -webinaari
17.5.2021 10:00:00 EEST | Keskuskauppakamari | Kutsu

Arvonmäärityskysymykset ovat vaativia niin lunastusmenettelyissä kuin muissakin kiinteistön arvonmääritystilanteissa. Esimerkiksi tuoreessa korkeimman oikeuden ratkaisussa katsottiin, että golfkenttää ylläpitävän osakeyhtiön osakkeelle tuli määrätä negatiivinen lunastushinta. Tilaisuudessa alan parhaat asiantuntijat vastaavat muun muassa seuraaviin kysymyksiin:
- Mikä ero on lunastuslakiin perustuvalla ja osakeyhtiön 18 luvun mukaisella pakkolunastuksella?
- Mitkä ovat luotettavan arvonmäärityksen rakennusaineet?
- Milloin lunastuslaki muuttuu?
- Mitä asiantuntijan tulee tietää roolistaan välimiesmenettelyssä?
Pyydämme ilmoittautumaan os. https://tapahtumat.kauppakamari.fi/event/x3YM2. Lähetämme ilmoittautuneille osallistumislinkin tapahtumaa edeltävänä päivänä.
Lämpimästi tervetuloa!
------
OHJELMA
13.00 Kiinteistön arvonmäärityksen merkitys erilaisissa lunastustilanteissa
Kansliapäällikkö Pekka Timonen, oikeusministeriö
13.15 Erilaiset lunastusmenettelyt
OTT, KTM, yliopistonlehtori Martti Häkkänen, Aalto-yliopisto
14.00 Kiinteistönarvioijan käyttö lunastustilanteissa
Lakimies, Kiinteistönarviointilautakunnan sihteeri Raisa Harju, Keskuskauppakamari
14.15 Golfosakkeiden arvostaminen korkeimman oikeuden ratkaisun 2020:99 valossa
Professori Seppo Villa, Helsingin yliopisto
15.00 Tauko
15.15 Mistä yleisistä periaatteista muodostuu luotettava arvonmääritys:
mitä arvonmäärittäjän ja arvonmääritysinformaation käyttäjän tulee huomioida?
KTT, CVA (cand.), IVS-asiantuntija, Harri Seppänen
16.00 Paneelikeskustelu arvonmäärityksen yleisimmistä haasteista
Moderaattorina: Osakas, asianajaja, diplomi-insinööri Emma Niemistö, Merilampi
OTT, KTM, yliopistonlehtori Martti Häkkänen, Aalto-yliopisto
Toimitusjohtaja, AKA/KHK Pekka Piispanen, MRE Real Estate Oy
KTT, CVA (cand.), IVS-asiantuntija, Harri Seppänen
Professori, OTT, VTM (taloust.) Veikko Vahtera, Tampereen yliopisto
16.45 Asiantuntijan rooli välimiesmenettelyssä
Oikeusneuvos Ari Kantor, korkein oikeus
17.15 Päivän päätössanat
Keskuskauppakamarin lunastuslautakunnan pääsihteeri, Varatuomari, OTL Paula Paloranta
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Raisa HarjuLakimies
Puh:050 554 2683raisa.harju@chamber.fiKirsi LoikasMarkkinointipäällikkö, HIAD-konferenssipäällikköKeskuskauppakamari
Puh:040 545 7451kirsi.loikas@chamber.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Kireät pakkaset lisäävät putkirikkojen riskiä – vanhat ja matalalla kulkevat vesijohdot erityisessä vaarassa28.1.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Kylmimmillään yli 20 pakkasasteen talvisää kasvattaa putkirikkojen riskiä etenkin vanhoissa kiinteistöissä ja pientaloissa. Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja, HTT Arto Krootila varoittaa, että ongelmat voivat alkaa jo huomattavasti lievemmässäkin pakkasessa, jos vesijohto kulkee liian lähellä maanpintaa tai sen eristys on puutteellinen.
Keskuskauppakamari: Kaikkien sopimusten äidin myötä tullien poistuminen erinomaista Suomen viennille27.1.2026 13:29:26 EET | Tiedote
Kaikkien sopimusten äidiksi kutsutun EU:n ja Intian välisen kauppasopimuksen solmiminen on Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan merkittävää: tullien asteittainen poistuminen avaa suomalaisyrityksille mittavat uudet vientimahdollisuudet nopeasti kasvavilla markkinoilla, erityisesti teollisuuden eri aloilla. Lisäksi sopimus muodostaa tarvitun vaihtoehdon protektionismille sekä uuden strategisen kumppanuuden.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Vuosi päättyi työmarkkinoilla apeissa merkeissä27.1.2026 08:59:20 EET | Tiedote
Joulukuun työllisyystilastot olivat Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan heikko kokonaisuus: työttömyyden nousu jatkui. Työllisyys sinnitteli edelleen siedettävissä lukemissa, mutta merkkejä paremmasta ei nähty. ”Viime vuosi päättyi työmarkkinoilla apeissa merkeissä”, sanoo Appelqvist.
Kauppakamarikysely: Yritykset näkevät nuorten palkkaamisen osana yhteiskuntavastuuta – silti rekrytointiaikeita edellisvuotta vähemmän26.1.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Kauppakamarien kyselyn mukaan yritysten aikeissa palkata nuoria esimerkiksi kesätöihin, harjoitteluun tai tuettuihin töihin ei ole tiedossa suuria muutoksia verrattuna edelliseen vuoteen. Vain noin kuusi prosenttia yrityksistä kertoi aikovansa palkata nuoria edellisvuotta enemmän, kun taas kymmenen prosenttia aiempaa vähemmän. Yritykset mieltävät nuorten palkkaamisen osaksi yhteiskuntavastuutaan, mutta monessa yrityksessä aikaa nuorten ohjaamiseen ei ole riittävästi. Keskuskauppakamarin johtavan asiantuntijan Suvi Pulkkisen mukaan kyselyn tulokset kertovat ristiriidasta yritysten asenteiden ja arjen realiteettien välillä.
Keskuskauppakamari: EU:n ja Intian kauppasopimus erinomainen asia viennille – tarjoaa vaihtoehdon protektionismille23.1.2026 14:38:12 EET | Tiedote
EU:n ja Intian tänään uutisoitu mahdollinen sopimus jättimäisten kauppaneuvottelujen päättämisestä on erinomainen uutinen ”hullun viikon” päätteeksi, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi. Sopimusneuvottelut ovat siinä pisteessä, että niistä kerrottaneen ensi viikolla EU:n ja Intian huippukokouksessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
