KUTSU MEDIALLE 8.4.2021: Alkon tilinpäätös ja vuosi 2020
30.3.2021 07:50:00 EEST | Alko Oy | Kutsu

Alkon tilinpäätös: mediatilaisuus 8.4.2021
- Aika: torstai 8. huhtikuuta klo 9 - 9.45
- Paikka: Livelähetys. Osallistumislinkki lähetetään ilmoittautuneille paria päivää ennen tilaisuutta
- Ilmoittautuminen: Ilmoittaudu mediatilaisuuteen viimeistään 6.4. tästä linkistä
Tilaisuudessa toimitusjohtaja Leena Laitinen käy läpi Alkon taloudellisen tuloksen, vuoden 2020 pääkohdat ja muita ajankohtaisia aiheita.
Kysymyksiä voi lähettää ennakkoon osoitteeseen viestinta@alko.fi. Myös tilaisuudessa on mahdollista esittää kysymyksiä web-alustan kautta.
Esitysmateriaali lähetetään tilaisuuden jälkeen osallistujille. Julkaisun jälkeen lehdistötiedote sekä yhdistetty vuosikertomus ja vastuullisuusraportti päivitetään Alkon verkkosivuille.
Lämpimästi tervetuloa!
Yhteyshenkilöt
viestintäpäällikkö Varpu Göös
viestintäjohtaja Maritta Iso-Aho
Alkon mediapuhelin 020 711 5123 (arkisin klo 8–16), viestinta@alko.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Alko haluaa tarjota asiakkailleen maailmanluokan palvelua. Monipuolinen ja uudistuva noin 11 000 tuotteen valikoima mahdollistaa nojatuolimatkat ympäri maailmaa asiakkaan omassa olohuoneessa. Asiakkaitamme palvelee monikanavainen palveluverkosto: 366 myymälää, yli 120 noutopistettä, verkkokauppa ja mobiilisovellus. Vuosittain meillä asioi reilut 54 miljoonaa asiakasta. Vuonna 2019 Alkon liikevaihto oli 1,14 miljardia euroa.
Vastuullisuus on meille sydämen asia. Arjessamme se tarkoittaa muun muassa tinkimätöntä myynninvalvontaa, hankinnan läpinäkyvyyden kehittämistä, pakkausmateriaalien kierrätystä, tuoteturvallisuutta sekä hyvinvointia edistäviä hankkeita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Alko Oy
Tuusulan Hyrylän Alko muuttaa Prisman liikekeskukseen 1. lokakuuta. Myymälässä panostetaan viinivalikoimaan.7.9.2026 07:25:00 EEST | Tiedote
Hyrylän Alkon myymälä muuttaa 1.10. vastavalmistuneeseen Prisman liikekeskukseen. Uudessa myymälässä asiakkaan saatavilla on yhä monipuolisempi ja kattavampi viinivalikoima. Avajaispäivää vietetään alkoholittoman kuohuviiniin maistatuksen parissa.
Alkoholista kannattaa luopua jo raskautta suunnitellessa. FASD-päivänä 9.9. alkoholinmyynti aloitetaan 9 minuuttia myöhemmin.7.9.2026 07:10:00 EEST | Tiedote
Alkoholista luopuminen jo raskautta suunniteltaessa on tärkeä tapa suojata kehittyvää lasta. Tärkeästä asiasta muistutetaan FASD-päivänä 9.9., jolloin alkoholinmyynti aloitetaan yhdeksän minuuttia tavallista myöhemmin.
Suomalaiset kohtuullistavat juomistaan aiempaa tietoisemmin – perjantai noussut alkoholittomien vilkkaimmaksi myyntipäiväksi2.9.2026 07:21:00 EEST | Tiedote
Alkon vuoden 2026 myyntidata paljastaa, että perjantai on alkoholittomien vilkkain myyntipäivä, ja suhteellisesti eniten niitä myydään Pohjanmaalla ja Kainuussa. Taustalla näkyy laajempi kohtuullistamisen trendi: alkoholista ei välttämättä luovuta kokonaan, vaan sitä käytetään aiempaa valikoivammin ja tietoisemmin.
Oktoberfest-oluiden perässä ei tarvitse matkustaa Müncheniin – aidot festarioluet saapuvat Alkoihin25.8.2026 07:07:27 EEST | Tiedote
Maailman tunnetuimmalla olutfestivaalilla, Oktoberfestillä, tarjoillaan tarkkojen perinteiden mukaisesti vain kuuden müncheniläisen panimon oluita. Nyt Alkon asiakkaat voivat tuoda Oktoberfestin tunnelman omaan syksyn ruokapöytäänsä virallisilla Oktoberfest-juhlaoluilla ja modernimmilla festbiereillä.
Jyväskylän Vaajakosken Alko saa uuden ilmeen. Venetsialaisten ja Oktoberfestin juomat ja vinkit Alkosta.24.8.2026 08:19:50 EEST | Tiedote
Jyväskylän Vaajakosken Alkon myymälä remontoidaan uuteen ilmeeseen syyskuussa. Myymälän valikoimassa näkyvät loppukesän ja alkukesän juhlat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
