Pellervon taloustutkimus PTT

Kutsu: Millaiset talousnäkymät odottavat Suomen seuraavaa hallitusta? PTT:n ennusteen julkistus 5.4. klo 10

29.3.2023 12:41:22 EEST | Pellervon taloustutkimus PTT | Kutsu

Jaa
Pellervon taloustutkimus PTT julkistaa kansantalouden ennusteensa webinaarissa 5. huhtikuuta klo 10.00. Ennusteessamme käsittelemme muun muassa seuraavia teemoja - Miten lähiaikojen suhdanteet vaikuttavat seuraavan hallituksen sopeutusratkaisuihin? Miten Ukrainan sodan eri skenaariot muuttaisivat talouskehitystä?

Esittelemme tilaisuudessa kolme eri skenaariota sodan kulusta ja niiden vaikutuksista muun muassa talouskasvuun ja inflaatioon: Ukrainan voitto, Venäjän voitto ja sodan eskalaatio.

Ilmoittaudu tilaisuuteen tästä linkistä: https://link.webropol.com/ep/ktennuste23

Lähetämme sinulle linkin lähetykseen webinaaria edeltävänä päivänä.

Tervetuloa!

Lisätietoja ennusteesta
Markus Lahtinen, 050 491 3842, markus.lahtinen@ptt.fi

Ennakkomateriaalit toimituksille
Kimmo Mäkilä, 040 358 0222, kimmo.makila@ptt.fi

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

Pellervon taloustutkimus PTT
Pellervon taloustutkimus PTT
Eerikinkatu 28 A
00180 HELSINKI

https://www.ptt.fi

Pellervon taloustutkimus PTT on soveltavaa taloustutkimusta ja talousennusteita tekevä riippumaton tutkimuslaitos. Perinteisiä vahvoja tutkimusalueitamme ovat kansantalous, maa- ja elintarviketalous, metsä- ja ympäristötalous sekä asuntomarkkinat. Erityisosaamistamme on talouden ilmiöiden alueellinen tarkastelu.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pellervon taloustutkimus PTT

Mercosur-sopimuksen mittakaavoissa on tulkintaeroja22.1.2026 14:14:32 EET | Tiedote

Pellervon taloustutkimuksen PTT:n maatalousekonomisti Mauri Yli-Liipola arvioi tuoreessa blogissaan Mercosur-sopimuksen vaikutuksia ja nykytilannetta: Euroopan unionin jäsenmaat saavuttivat vuoden alussa sovun Mercosur-kauppasopimuksen hyväksymisestä, mutta viimeaikaisten käänteiden jälkeen sopimuksen eteneminen on jäädytetty. Parlamentti päätti lähettää sopimuksen EU:n tuomioistuimen arvioitavaksi varmistaakseen sen yhteensopivuuden perussopimusten ja oikeusjärjestelmän kanssa. Päätöksen taustalla on myös poliittinen vastustus, jota ovat esittäneet useat parlamenttiryhmät sekä viljelijäjärjestöt.

Tutkimus: Hiljaisen suojelun piirissä yli miljoona hehtaaria metsätalousmaata21.1.2026 10:05:38 EET | Tiedote

Yksityiset metsänomistajat jättävät Suomessa laajoja metsäalueita omaehtoisesti, ilman sopimusta metsätaloudellisen käsittelyn ulkopuolelle tai käsittelevät niitä vain hyvin pienimuotoisesti. Pellervon taloustutkimus PTT:n tuoreen tutkimuksen mukaan hiljainen suojelu kattaa arviolta noin 1,1 miljoonaa hehtaaria metsätalousmaata. Kyseessä on ensimmäinen valtakunnallinen arvio ilmiön laajuudesta.

Selvitys: Suomen puumarkkinoiden toimivuutta on vahvistettava kun epävarmuus markkinoilla kasvaa17.12.2025 10:06:28 EET | Tiedote

Puun tarjonta Suomessa on muuttumassa keskittyneemmäksi ja markkinaherkemmäksi, arvioi Pellervon taloustutkimus PTT:n ja Luonnonvarakeskuksen laaja puumarkkinaselvitys. Viime vuosikymmenen aikana puumarkkinoiden tarjonta- ja kysyntärakenne, toimintaympäristö ja ohjaus ovat muuttuneet ja epävarmuus lisääntynyt selvästi. Selvitys antaa useita ehdotuksia puumarkkinoiden, niiden toimintaympäristön ja politiikkaohjauksen kehittämiseksi sekä puun tarjonnan ja saatavuuden edistämiseksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye