Suomen Yrittäjät

Kutsu: Miten kunnat ja alueet voivat selvitä koronakriisistä? Miten säilytetään työpaikkoja ja palveluita?

8.4.2020 10:37:40 EEST | Suomen Yrittäjät | Kutsu

Jaa
Mitä tehdä, että koronakriisin runtelemassa Suomessa voi asua, tehdä työtä ja yrittää eri puolilla maata? Suomen Yrittäjien ratkaisut julkistetaan verkkotietoiskussa keskiviikkona 15.4.2020 kello 10.30.

Koronakriisi on asettanut yritysten toimintaedellytykset, työpaikat ja alueiden elinvoiman vaakalaudalle. Nyt jos koskaan tarvitaan maakuntien, kuntien ja yrittäjien saumatonta yhteistyötä. Suomen Yrittäjien aluekehittämisohjelma Suomi on yritystensä summa 2.0 tarjoaa alueille ja yrittäjävaikuttajille työkaluja ja ratkaisuja siihen, miten kriisistä voi selvitä.

Verkkotietoiskussa 15.4. klo 10.30 ohjelmaa esittelee Suomen Yrittäjien varatoimitusjohtaja Anssi Kujala. Yhteys otetaan myös Lappiin.

Mitä osallistuminen vaatii?

Toteutamme tiedotustilaisuuden Log Me In Inc. -yrityksen GoToWebinar -järjestelmällä. Osallistumiseen tarvitset

1. tietokoneen tai älypuhelimen/tabletin (älypuhelimeen/tablettiin on ladattava Go To Webinar-app puhelimen sovelluskaupasta)

2. internet-yhteyden

3. äänentoistoa varten kuulokkeet tai kaiuttimet.

HUOM! Ohjelmisto ei toimi OS X 10.6 Snow Leopard -käyttöjärjestelmässä. OS X 10.7 ja sitä uudemmat ovat tuettuja. OS X 0.7-versiossa tulee käyttää Chrome-selainta. Myös joidenkin Firefox-selaimen versioiden kanssa on ollut ongelmia.

Ilmoittautuminen

Ilmoittaudu tiedotustilaisuuteen klikkaamalla tätä linkkiä: https://register.gotowebinar.com/register/9086943940630880782

Täytä siinä avautuva lomake.

Saat osallistumislinkin sähköpostitse. Mukaan pääset liittymään klikkaamalla sähköpostin Join webinar -painiketta. Jos webinaarialusta ei aukea tai et kuule ääniä, sulje järjestelmä/verkkosivu ja liity mukaan uudelleen.

Kysymykset

Toimittajat voivat esittää tilaisuudessa kysymyksiä. Kysymykset kirjoitettaan ohjauspaneelissa olevalla questions-toiminnolla: kysymys kirjoitetaan questions-laatikkoon ja painetaan send, jolloin se näkyy tilaisuuden järjestäjälle. Kysymyksiin vastataan esityksen jälkeen. Kirjoitathan kysymyksen alkuun median, jota edustat.

Kysymyksiä voi esittää myös suullisesti. Ohjeet siihen annetaan tilaisuudessa. 

Tervetuloa linjoille!

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät
Suomen Yrittäjät
Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI

09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjien Pentikäinen: Eurooppa on Suomen koti ja turva9.5.2026 06:45:00 EEST | Tiedote

Tasan 76 vuotta sitten vuonna 1950 Ranskan entinen pääministeri Robert Schuman piti puheen, jossa kutsui saksalaiset hallitsemaan yhdessä Ranskan ja Saksan hiilivaroja sekä terästeollisuutta. Puhe tunnetaan Schumanin julistuksena sekä Euroopan hiili- ja teräsyhteisön perustana. Siksi Schumania pidetään yhtenä Euroopan unionin perustajista, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen kirjoittaa Eurooppa-päivän blogissaan.

Yrittäjät: Kesälomien siirto tukisi talouden kasvua ja auttaisi yhteiskuntaa laajalti6.5.2026 12:05:40 EEST | Tiedote

Suomen Yrittäjät kannattaa opetusministeri Anders Adlercreutzin ehdotusta koulujen kesälomien siirrosta kahdella viikolla. ”Näemme tämän kasvutoimena, joka hyödyttää laajalti. Se vahvistaisi kehittyvän matkailun edellytyksiä, kun Suomi olisi auki Euroopan tärkeimmän kesälomakuukauden. Se antaisi myös monille nuorille arvokkaita työmahdollisuuksia”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjägallup: Yrittäjistä lähes puolet siirtäisi kesälomakautta elokuulle3.5.2026 10:30:00 EEST | Tiedote

Lähes puolet pk-yrityksistä (47 %) kannattaa kesälomakauden siirtämistä siten, että elokuu olisi varsinainen lomakuukausi. Kannatus on kasvanut hieman vuodesta 2023, jolloin asiaa kysyttiin edellisen kerran. ”Monen yrittäjän ja yrityksen tilanne helpottuisi, jos siirtyisimme tässä eurooppalaiseen valtavirtaan”, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye