KUTSU: Suomi takaisin urheilun ykköseksi - tervetuloa Huipulle uusin eväin -kirjan julkistustilaisuuteen

Miten suomalaiset voivat pärjätä paremmin urheilun kovassa maailmassa? Miten huippumenestyjiä saadaan lisää? Tähän kysymykseen vastaa Sami Itanin ja Janne Tienarin uutuusteos Huipulle uusin eväin - urheilu ja johtaminen 2020-luvulla.
Tammikuussa ilmestyvä kirja tarjoaa uudet eväät menestymiseen. Teos avaa tunnettujen urheilijoiden kokemuksia hyödyntäen uuden vision suomalaisen urheilun nostamiseksi voittojen tielle.
Kirjaan on haastateltu runsaasti tuttuja huippu-urheilijoita, muun muassa Lauri Markkasta ja Iivo Niskasta. Lisäksi valmentajat ja maan merkittävimmät urheilujohtajat pääsevät vahvasti ääneen. Huippu-urheilussa toimivia oppeja ja johtamismalleja voi jokainen käyttää menestymiseen niin arjessa kuin uralla.
Sami Itani on suomalaisen huippu-urheilun sisäpiiriläinen. Hän voitti urheilu-urallaan kymmenottelun Suomen mestaruuksia ja edusti Suomea arvokilpailuissa. Itani toimii Suomen Urheiluliiton puheenjohtajana.
Janne Tienari on urheilun ystävä ja aktiivinen penkkiurheilija. Hän on työskennellyt pitkään urheiluvalmentajana. Hän toimii johtamisen professorina Hankenilla.
Tervetuloa julkistustilaisuuteen ja aamiaiselle!
Päivä: Torstai 9.1.2020
Aika: 9-10.30
Paikka: Otava (Uudenmaankatu 10)
RSVP 7.1.2020 mennessä: eeva.louko@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eeva LoukoViestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Sikke ja Lieminen Toscanassa tuo Keski-Italian herkut suomalaisille lautasille17.9.2025 10:11:08 EEST | Tiedote
Miltä kuulostaisi sitruunainen ricottakakku? Tai syksyisen lämmin valkopapu-artisokkamuhennos? Sikke Sumarin ja Liemisen neuvoilla tutuista raaka-aineista saa loihdittua inspiroivia herkkuja!
Talousvaikuttajan vauhdikkaat muistelmat jatkuvat – Tervetuloa Björn Wahlroosin Nurkkahuone -kirjan julkistamistilaisuuteen 24.9.15.9.2025 14:04:00 EEST | Tiedote
Syksyn odotetuimmat muistelmat ilmestyvät! Wahlroosin muistelmasarjan jatko-osa on täynnä kuumia neuvotteluja, kihiseviä tilanteita, viiltäviä henkilökuvia ja rahavallan salonkeja.
Guinness World Recordsin 70-vuotisjuhlat huipentuvat uuteen ennätyskirjaan: mukana lähes 3 000 tuoretta, huikeaa ennätystä!15.9.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Maailman mahtavimmat, oudoimmat, jännittävimmät ja uskomattomimmat ennätykset on jälleen koottu yksiin kansiin. Guinness World Records 2026 -kirjassa on mukana ennätyksenrikkojia niin Suomesta kuin ulkomailtakin.
Kun yö pimenee, jännitys tihenee – syksyn uutuusdekkarit sykähdyttävät12.9.2025 12:20:41 EEST | Tiedote
Syksy tuo tullessaan jännityksen ystäville runsaasti uutta luettavaa, kun uutuusdekkarit valtaavat kirjahyllyt ja kuulokkeet. Tarjolla on niin koukuttavia psykologisia trillereitä kuin perinteisiä rikosmysteerejä, jotka pitävät lukijan otteessaan viimeiselle sivulle asti.
Laura Malmivaara ja Antti Heikkinen tarjoilevat hersyvää sananvaihtoa keskeltä hiljaisinta Suomea dialogiromaanissa Pelkkää hyvää11.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Pelkkää hyvää on Laura Malmivaaran ja Antti Heikkisen yhteisteos, joka vie lukijan suomalaisen pikkupaikkakunnan arkeen, baariin ja ihmisten välisiin kohtaamisiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme