Kutsu tiedotusvälineille: Yli tuhat kuntavaikuttajaa koolla Lahdessa 24.–25.5.: Missä maakunnassa on vahvin elinvoima?
9.5.2023 12:26:31 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Suomen Yrittäjien perinteinen kuntatapahtuma kokoaa yhteen yli tuhat kuntajohtajaa, kuntien johtavaa luottamushenkilöä ja yrittäjävaikuttajaa kaikkialta Suomesta.
Keskiviikkona 24.5. julkistetaan Yrittäjien Elinvoimabarometri -kyselyn tulokset kello 16 ja palkitaan yrittäjien mielestä elinvoimaisin maakunta. Kyselyyn on vastannut reilut 4 800 yrittäjää. Sivustolla yrittajat.fi/elinvoimabarometri2023 on saatavissa valtakunnallinen ja maakuntakohtaiset tulostiedot kello 16.15.
Seminaarissa puhujina ovat mm. yrittäjä Kirsi Piha, pääekonomisti Juhana Brotherus, professori Arto O. Salonen, tutkimusjohtaja Timo Aro ja Suomen Yrittäjien puheenjohtaja Petri Salminen.
Asiapitoisen ohjelman lisäksi vietetään verkostoitumisilta yhdessä.
Milloin ja missä?
Seminaari järjestetään Lahden Sibeliustalolla 24.–25.5.2022. Tapahtuma alkaa lounaalla 10.30 ja päättyy seuraavana päivänä lounaaseen 13.15.
Median edustajat ovat tervetulleita seuraamaan seminaaria. Tutustu ohjelmaan tarkemmin. Tapahtumaa ei lähetetä verkossa.
Median lounastilaisuus
Median edustajat ovat tervetulleita lounaalle keskiviikkona 24.5. kello 10.30–11.30 tapahtumapaikan Saunakabinettiin 4. kerroksessa. Käynti päänaulakoiden takana sijaitsevalla hissillä.
Medialounaalla alustamassa ovat Suomen Yrittäjistä puheenjohtaja Petri Salminen ja toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sekä Päijät-Hämeen Yrittäjien toimitusjohtaja Heta Vihervirta-Vuontelo.
Medialounaalla kerrotaan, mitä pienet ja keskisuuret yritykset odottavat uudelta hallitukselta. Lounaalla paljastetaan, miten reilut 4 800 yrittäjää arvioi maakuntien elinvoimaa mikä maakunta pärjäsi parhaiten. Tulokset ovat julkaisuvapaita kello 16.30.
Tapahtuma-ajan median vapaassa käytössä työskentelyyn on tila nimeltään pääsalin lämpiö. 1. kerros.
Kuvia median vapaassa käytössä
Media voi käyttää tapahtuman kuvia, jotka ovat saatavissa osoitteessa https://yrittajat.kuvat.fi/kuvat/. Yrittäjien Elinvoimabarometri -kyselyn palkintojenjaon kuvat tulevat sivustolle keskiviikkona 18.5. kello 18 mennessä.
Median ilmoittautuminen tapahtumaan & lounaalle sekä yhteystiedot
Toimittajien ja kuvaajien ilmoittautumiset sekä sopivien haastateltavien etsintä: viestintäjohtaja Janika Tikkala, janika.tikkala@yrittajat.fi, p. 046–9234386, Suomen Yrittäjät. Mainitsethan, jos osallistuvat myös lounaalle. Kerro samalla mahdollinen erikoisruokavaliosi. Ilmoittautumiset pyydetään 19.5. mennessä.
Tapahtuman järjestelyt ja ohjelma: liiketoimintapäällikkö Panu Pikkusaari panu.pikkusaari@yrittajat.fi, p. 050 527 1618, Suomen Yrittäjät
Yrittäjien Elinvoimabarometrin tulokset: Tanja Matikainen, kunta- ja elinkeinoasioiden päällikkö tanja.matikainen@yrittajat.fi, p. 0400 866 648, Suomen Yrittäjät
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Janika Tikkalaviestintäjohtaja
Puh:046 9234386janika.tikkala@yrittajat.fiPanu Pikkusaariliiketoimintapäällikkö
Puh:050 527 1618panu.pikkusaari@yrittajat.fiTanja Matikainenkunta- ja elinkeinoasioiden päällikkö
Puh:0400 866 648tanja.matikainen@yrittajat.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Suomen YrittäjätKäynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: YEL-uudistuksen tavoitteet uhkaavat jäädä toteutumatta23.6.2026 13:25:36 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeriö lähetti tänään tiistaina lausuntokierrokselle hallituksen esitysluonnoksesta, jolla toteutettaisiin yrittäjän eläkelain (YEL) uudistus. Tavoitteena on yrittäjyyden edellytysten vahvistaminen mm. kohtuullistamalla eläkemaksuja ja talouskasvun tukeminen.
Yrittäjät: Paikallista sopimista laajennettava, työterveyden lakisääteisyydestä luovuttava ja perhevapaiden rahoitus uudistettava23.6.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät vaatii työelämän lainsäädäntöön remonttia, joka huomioi yritysten erilaiset tarpeet ja vahvistaa paikallista sopimista. ”Suomi tarvitsee lisää työtä ja työpaikkakohtaisia ratkaisuja, jotta yritykset voivat kasvaa ja palkata myös epävarmoina aikoina. Nykyinen sääntely ei tunnista riittävästi pk-yritysten toimintaympäristöjen eroja”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät esittää pisteytysmallia työperäiseen maahanmuuttoon – kyselyn mukaan tarve ulkomaiselle työvoimalle vähentynyt22.6.2026 11:29:47 EEST | Tiedote
Työperäisen maahanmuuton pisteytysmalli voisi lisätä järjestelmän joustavuutta ja parantaa osaajien potentiaalin sekä työllistymismahdollisuuksien tunnistamista, arvioi Suomen Yrittäjät. Työelämässä olevien suhtautuminen ulkomaisen työvoiman tarpeeseen on muuttunut varovaisemmaksi. Tuoreen Työelämägallupin mukaan 37 prosenttia katsoo, että Suomi tarvitsee lisää ulkomaista työvoimaa.
Yrittäjät: Kotitalousvähennyksen parannus tervetullut, liikunta- ja kulttuurietu laajennettava toiminimiyrittäjille17.6.2026 10:35:00 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät on tyytyväinen hallituksen esitykseen, jossa parannetaan kotitalousvähennystä. Vähennyksen enimmäismäärä nousee määräaikaisesti 1 600 eurosta 2 100 euroon tänä ja ensi vuonna. Myös liikunta- ja kulttuuriedun korotus vauhdittaa toimialojen kysyntää. Yrittäjät esittää laajennusta toiminimiyrittäjille.
Yrittäjät: Parlamentin äänestys rauhoittaa kauppaa USA:n kanssa – yritysten varauduttava nopeisiin muutoksiin16.6.2026 13:41:29 EEST | Tiedote
Euroopan parlamentti hyväksyi tänään EU ja Yhdysvaltojen väliseen Turnberry-kauppajärjestelyn lainsäädäntöehdotukset. Tavoitteena on vakauttaa EU:n ja USA:n kauppasuhteita sekä vähentää vastatoimien riskiä epävarmassa tilanteessa. “Yhdysvallat on yksi Suomen ja koko EU:n tärkeimmistä kauppakumppaneista. Kauppasuhteiden vakaus on suomalaisyrityksille erittäin tärkeää, siksi päätös on merkittävä”, Suomen Yrittäjien EU-toimiston päällikkö Mira-Maria Danisman sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
