Kutsu: Vaatteet ja aatteet - tervetuloa keskustelemaan vaateteollisuuden vastuullisuudesta
29.4.2019 13:54:07 EEST | Ilmarinen | Kutsu

Kuka kantaa vastuun sinun vaatteistasi? Miltä näyttää vaate- ja tekstiiliteollisuuden vastuullisuus sijoittajan, valmistajan, kaupan ja työntekijän näkökulmasta?
Tule kuuntelemaan ja osallistuman keskusteluun, jossa puidaan vaateteollisuuden kestävyyttä. Kysymme muun muassa, pitäisikö meidän huolehtia vaatteiden kulutuskestävyydestä vai tuotannon kestävyydestä suhteessa ympäristöön. Kuka kantaa vastuun työntekijöiden ihmisoikeuksista?
Keskustelussa ovat mukana Ilmarisen vastuullisen sijoittamisen päällikkö Anna Hyrske, Keskon vastuullisuusjohtaja Matti Kalervo, Suomen Tekstiili ja Muoti ry:n toimitusjohtaja Anna-Kaisa Auvinen ja Suomen ammattiliittojen solidaarisuuskeskuksen toiminnanjohtaja Janne Ronkainen.
Tilaisuuden juontaa muotiin erikoistunut toimittaja Sami Sykkö.
Tilaisuus on kaikille avoin ja maksuton. Se on osa Fashion in Helsinki -tapahtuman ohjelmistoa.
Toivomme ennakkoilmoittautumisia 22.5. mennessä, jotta voimme järjestää tilaisuuteen riittävät tarjoilut.
Missä? Kämp Galleria, Garden (2. krs), Pohjoisesplanadi 33, 00100 Helsinki.
Milloin? 27.5. klo 15–16:30
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Viestintäpäällikkö Liina Aulin, 040 770 9400, liina.aulin@ilmarinen.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Ilmarinen on suomen suurin eläkeyhtiö. Huolehdimme noin 1,2 miljoonan suomalaisen eläketurvasta ja 46 miljardin euron eläkevarallisuuden tuottavasta, turvaavasta ja vastuullisesta sijoittamisesta. Keväällä 2019 Ilmarinen valittiin toista kertaa peräkkäin Suomen vastuullisimmaksi eläkeyhtiöksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmarinen
Tutkimus: Epävarma maailmantilanne on lisännyt työkykyjohtamisen merkitystä25.3.2026 09:08:49 EET | Tiedote
Työkyvyttömyys aiheuttaa vuosittain miljardiluokan kustannukset. Toimet sen ehkäisemiseksi korostuvat epävarmassa maailmantilanteessa. Vaikka taloudellinen tilanne on vaikea, haluavat yritykset edistää henkilöstön työkykyä. Tiedot selviävät Ilmarisen laajasta tutkimuksesta.
Uusia jäseniä Ilmarisen hallintoneuvostoon24.3.2026 11:52:39 EET | Tiedote
Ilmarisen varsinainen yhtiökokous valitsi 24.3.2026 kolme uutta jäsentä hallintoneuvostoon.
Ilmarisen tavoitteellinen ilmastotyö etenee – päästövähennystavoitteet saavutettiin etuajassa20.3.2026 13:55:48 EET | Tiedote
Ilmarinen saavutti kaikki vuosille 2021–2025 asetetut päästövähennystavoitteensa ja loi samalla vahvan perustan uudelle, entistä kunnianhimoisemmalle ilmastosuunnitelmalle vuosille 2026–2030.
JULKAISUVAPAA 18.3.2026 KLO 13.00 | Tutkimus: Kolme neljästä eläkeläisestä kokee, että heidät nähdään yhteiskunnassa taakkana17.3.2026 09:20:05 EET | Tiedote
Lähes kolme neljästä eläkeläisestä (74 %) kokee, että eläkeläiset nähdään yhteiskunnassa taakkana. Hieman yli puolet (52 %) ajattelee, että vanhuutta pidetään melko tai erittäin kielteisenä asiana. Tiedot selviävät Ilmarisen tuoreesta kyselytutkimuksesta.
Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärien kehitys jakaa Suomen kahtia16.3.2026 08:50:51 EET | Tiedote
Työntekijämäärä väheni helmikuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -0,3 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Alueellisesti tarkasteltuna Länsi- ja Pohjois-Suomessa työntekijämäärät nousivat, kun taas Itä- ja Etelä-Suomessa suunta oli alaspäin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

