Suomen Yrittäjät

Kutsu: Yli tuhat kuntavaikuttajaa ja yrittäjää koolla 15. - 16.5.: Ohjelmassa kunta-asiaa ja suurimpien puolueiden EU-vaalipaneeli

6.5.2019 12:12:06 EEST | Suomen Yrittäjät | Kutsu

Jaa
Kunnallisjohdon seminaari kerää 15. - 16.5. Lappeenrantaan yli tuhat kunnanjohtajaa, elinkeinojohtajaa, kunnanvaltuutettua, yrittäjävaikuttajaa, maakuntapäättäjää ja muita alan asiantuntijoita. Ohjelmassa on kunta-asian lisäksi suurimpien puolueiden EU-vaalipaneeli.

Holiday Club Saimaassa (Rauhanrinne 1) järjestettävässä tapahtumassa osallistujat pääsevät pohtimaan kunnan ja yritysten välistä yhteistyötä eri näkökulmista. Seminaari tarjoaa tuoretta tietoa, uusia näkökulmia ja painavia puheenvuoroja rentoa yhdessäoloa unohtamatta.

Tapahtumassa on erinomainen mahdollisuus tehdä uutisia kunta-aiheista tai päivänpolitiikasta, sillä paikalle saapuu kuntavaikuttajia kaikkialta Suomessa. 

Kunnallisjohdon seminaarin ohjelma

Keskiviikko 15.5. 

12.00 Kunnallisjohdon seminaari, Tervetuloa! 

12.05 Rohkeasti maailmalle! Riku Rantala, Tunna Milonoff.

12.40 Kasva Suomi! -keskustelussa Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen, Suomen Yrittäjien kasvuyrittäjäverkoston puheenjohtaja Petri Roininen, Kuntaliiton toimitusjohtaja Minna Karhunen ja Kouvolan kaupunginjohtaja Marita Toikka. Keskustelun vetää toimittaja ja viestintäyrittäjä Eeva Lehtimäki.

13.20 Kahvi

13.50 Johtaminen, Henkka Hyppönen

14.20 Suurimpien puolueiden EU-vaalipaneeli, panelisteina Heidi Hautala (vihr), Elsi Katainen (kesk.), Mika Raatikainen (ps.), Antton Rönnholm (sd) ja Henna Virkkunen (kok.). Paneelin juontaa toimittaja ja viestintäyrittäjä Eeva Lehtimäki.

15.00 Kahvi

15.30 Kunnan perustehtävä vai liiketoimintaa?
Fazer Food Servicen julkisen sektorin asiakkuuksista vastaava Tuomas Nurmela, Palmian toimitusjohtaja Nina Rokkila, Suomen Yrittäjien puheenjohtaja, yrittäjä Jyrki Mäkynen ja Suomen Yrittäjien elinkeinopoliittinen asiantuntija Janika Tikkala.

16.00 Kuntajohdon yrittäjyysvalmennus - case Lappeenranta
Suomen Yrittäjien elinkeino- ja kilpailuasioiden päällikkö Satu Grekin ja Lappeenrannan kaupunginjohtaja Kimmo Jarva.

19.30–23.45 Verkostoitumisillanvietto

Torstai 16.5.

9.00–11.00 Teemaseminaarit 

Teemaseminaari 1. - Maankäyttö & luvat
Teemaseminaari 2. - Koulutus & osaaminen
Teemaseminaari 3. - Kuntatalous & verotus

11.00–11.30 Kahvi

11.30 Ilmastonmuutos (puhuja varmistuu pian).

12.00 Kommunikaatio, vuorovaikutus ja demokratiaviestintä, viestintäyrittäjä Harri Saukkomaa.

12.30 Uusi sukupolvi haluaa yritykseltä tarinan, yrittäjä Jenni Rajahalme.

 
Ilmoittautuminen

Ilmoittautuneita on jo yli tuhat. Voimme auttaa löytämään valmiiksi sopivia haastateltavia ja sopimaan haastatteluaikoja.

Media ilmoittautuu viestintäpäällikkö Eeva Ketvelelle (eeva.ketvel@yrittajat.fi) 10.5. mennessä. 

Lämpimästi tervetuloa!

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät
Suomen Yrittäjät
Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI

09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjät vaatii nopeita toimia kuljetusalan ja koneyrittäjien kustannuskriisiin2.10.2026 06:30:00 EEST | Tiedote

Dieselin hinta Suomessa kuuluu Euroopan korkeimpiin ja polttoöljyn hinnan nousu on ollut poikkeuksellisen suuri. Suomen Yrittäjät vaatii hallitukselta ripeitä toimia kuljetusalan ja koneyrittäjien kustannuspaineiden helpottamiseksi. Yrittäjät peräänkuuluttaa ammattidieselin käyttöönoton aikaistamista, veronpalautuksen tason nostamista sekä vastaavan tuen ulottamista myös pienempään kuljetuskalustoon ja koneyrityksiin. Lisäksi polttoainemarkkinoiden kilpailua on vahvistettava.

Yrittäjät: Hallitus esittää mikro- ja pienyrityksille oikeutta peruspankkipalveluihin –”Merkittävä uudistus ja parannus”1.10.2026 14:22:39 EEST | Tiedote

Hallitus esittää eduskunnalle, että mikro- ja pienyrityksille säädetään oikeus perusmaksutiliin. Suomen Yrittäjät pitää tänään annettua esitystä merkittävänä parannuksena ja helpotuksena yritystoiminnan aloittamiseksi. – Tämä on odotettu ja merkittävä uudistus ja parannus. Peruspankkipalvelut ovat nykypäivänä välttämättömiä kaikelle yritystoiminnalle, johtava ekonomisti Petri Malinen Suomen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjät esittää miljardien säästöohjelmaa – "Velkajarrusta pidettävä kiinni"30.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote

Suomen Yrittäjät esittää julkisen talouden vahvistamiseksi 5,7–8,6 miljardin euron sopeutusohjelmaa, joka perustuu menojen hillintään, julkisen sektorin uudistamiseen ja kasvureformeihin. Tavoitteena on vakauttaa julkinen talous kiristämättä työn ja yrittämisen verotusta. Yrittäjät esittää esimerkiksi laajaa indeksileikkausta, eläkejärjestelmän tehostamista, hyvinvointialueiden tehtävien ja rakenteiden keventämistä sekä ammatillisen koulutuksen tutkintorakenteen uudistamista.

Yrittäjägallup: Yrittäjien jaksaminen heikentynyt edelleen26.9.2026 06:30:00 EEST | Tiedote

Yrittäjien jaksaminen on heikentynyt hieman viime vuoden lopusta, Yrittäjägallup kertoo. Yhä harvempi yrittäjä kertoo, ettei jaksamisongelmia ole. "Yrittäjä jää usein yksin jaksamishaasteidensa kanssa, eikä apua haeta riittävän herkästi. Työterveyspalveluja käytetään yhä harvemmin, mikä herättää kysymyksen, vastaavatko palvelut ja ammattilaisten osaaminen pk-yrittäjien tarpeisiin ja yrittäjätyön erityispiirteisiin", sanoo elinkeinopolitiikan asiantuntija Katja Rajala Suomen Yrittäjistä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye