DNA Oyj

Kymijoen varrella tieto virtaa vauhdilla: DNA:n ja Telian 5G-verkon rakennus Kouvolan Anjanlankoskella alkaa

14.3.2023 08:30:00 EET | DNA Oyj | Tiedote

Jaa
DNA:n ja Telian yhteisesti omistama Yhteisverkko aloittaa 5G-verkon rakentamisen Kouvolan Anjalankoskella. Rakennustöiden valmistuttua verkon kapasiteetti moninkertaistuu, ja samalla myös 4G-yhteydet paranevat.
Kuvassa vaaleampi vihreä väri kuvaa normaalia 4G-/5G-peruspeittoa, ja tummempi vihreä erityisen nopeaa, 3,5 GHz:n taajuudella toimivaa 5G-verkkoa.
Kuvassa vaaleampi vihreä väri kuvaa normaalia 4G-/5G-peruspeittoa, ja tummempi vihreä erityisen nopeaa, 3,5 GHz:n taajuudella toimivaa 5G-verkkoa.

5G-verkko tuo nykyistä nopeammat yhteydet Kouvolan Anjalankoskelle. Yhteisverkon rakennustöitä tehdään alueella maalis-huhtikuussa.

Paikalliselle yritystoiminnalle enemmän mahdollisuuksia

Parempien yhteyksien myötä suuret yritykset voivat rakentaa privaattiverkkoja 5G-teknologialla. Privaattiverkot tarjoavat lyhyen viiveen, taatun kapasiteetin ja suljetun verkon kriittisiin, reaaliaikaisiin käyttötarpeisiin. Korkean 5G-taajuuden alueilla kiinteä 5G tarjoaa toimipisteisiin kuidunkaltaiset internet- tai yritysverkkoyhteydet.

5G-verkko tarjoaa myös pienille yrityksille entistä paremman mahdollisuuden rakentaa koko tietoliikenneinfransa mobiiliyhteyksien päälle. Pienessä yrityksessä yksi huippunopea liittymä soveltuu kaikkeen tarpeeseen: liikkuvaan työhön, konttorille, kotiin, varayhteydeksi ja yhteydenjakoon.

Hyötyjä myös arkeen ja vapaa-ajalle

5G-verkko parantaa käyttökokemusta merkittävästi. Esimerkiksi jatkuvasti suositummat suoratoistopalvelut vaativat verkolta enemmän kapasiteettia. Uuden 5G-verkon avulla viihdesovellusten käyttö, etätyöt ja pelaaminen onnistuvat paremmin, kun viiveitä on vähemmän ja sovellukset reagoivat välittömästi.

Mitä ja milloin Kouvolan Anjalankoskella tapahtuu?

Tukiasemien päivitystyö aloitetaan maanantaina 20. maaliskuuta, ja työn on tarkoitus olla valmis perjantaina 7. huhtikuuta. Rakennustyön aikana päivitetään yhteensä 31 tukiasemaa seuraavilla alueilla:

  • Kouvola: Anjala, Enäjärvi, Haapala, Inkeroinen, Juhola, Jääränmaa, Kaipiainen, Keltakangas, Kirstinkallio, Marinkylä, Metso, Myllykoski, Ruotila, Saarenmaa, Saittara, Savero, Saviniemi, Silmu, Sippola, Tehtaanmäki ja Utti
  • Hamina: Kannusjärvi, Onkamaa, Paijärvi, Pyhältö ja Suuri-Uski

Tukiasemien vaihdosta voi aiheutua lyhyitä palvelukatkoksia

Tukiasemien päivitykseen liittyvistä töistä saattaa aiheutua enintään työpäivän mittaisia paikallisia palvelukatkoksia DNA:n ja Telian matkaviestinpalveluihin. Lisäksi palvelun laatu voi heiketä muutamaksi päiväksi, kunnes kaikki tukiasemat on saatu päivitettyä. Palveluhäiriöt pyritään pitämään lyhyinä, jotta ne aiheuttavat alueen asukkaille ja yritystoiminnalle mahdollisimman vähän haittaa.

700 MHz:n taajuusalueille rakennettavat verkot voivat aiheuttaa häiriöitä pienelle osalle antenni-TV-talouksista. Lisätietoa aiheesta täällä: https://taajuustalkoot.fi/

Lisätiedot:

DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi

Telian viestintä, puh. 02040 54000, communications-fi@telia.fi

Kuvat

Kuvassa vaaleampi vihreä väri kuvaa normaalia 4G-/5G-peruspeittoa, ja tummempi vihreä erityisen nopeaa, 3,5 GHz:n taajuudella toimivaa 5G-verkkoa.
Kuvassa vaaleampi vihreä väri kuvaa normaalia 4G-/5G-peruspeittoa, ja tummempi vihreä erityisen nopeaa, 3,5 GHz:n taajuudella toimivaa 5G-verkkoa.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

DNA Oyj
DNA Oyj
PL 10
01044 DNA

http://www.dna.fi

Suomen Yhteisverkko on DNA Oyj:n ja Telia Finland Oyj:n vuonna 2014 perustama yhteinen verkkoyhtiö, joka suunnittelee, toteuttaa ja ylläpitää matkaviestinverkkoa Pohjois- ja Itä-Suomen alueella.

DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Tehtävämme yhteiskunnassa on yhdistää tärkeimmät. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat jo vuosien ajan olleet mobiilidatan käyttömäärissä maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,6 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2022 liikevaihtomme oli 997 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1 700 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö.  Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä @DNA-Oyj.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj

Heikko salasana voi viedä koko digi-identiteetin – näin suojaudut kansainvälisenä salasanapäivänä7.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Torstaina 7.5.2026 vietetään kansainvälistä salasanapäivää. Päivän tarkoituksena on muistuttaa, että salasana on yhä yksi tärkeimmistä ja samalla myös haavoittuvimmista suojakeinoista digiarjessa. Liian moni käyttää heikkoja tai kierrätettyjä salasanoja, vaikka niiden riskit ovat kasvaneet merkittävästi. Pelkkä lyhyt ja kryptinen salasana ei enää riitä suojaamaan käyttäjiä.

A weak password can cost you your entire digital identity – how to protect yourself on World Password Day7.5.2026 08:00:00 EEST | Press release

The World Password Day is on Thursday, 7 May 2026. The purpose of the day is to remind us that passwords remain one of the most important, yet also one of the most vulnerable, security measures in our digital lives. Too many people still use weak or reused passwords, even though the risks involved have increased significantly. A short and cryptic password alone is no longer enough to protect users.

DNA:n huhtikuun 2026 myydyimmät puhelimet ja älykellot4.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

DNA:n huhtikuun myyntitilastot osoittavat keskihintaluokan 5G-älypuhelimien säilyttäneen vahvan asemansa suomalaisten suosikkeina. Kuluttaja-asiakkaiden myydyin puhelin oli Samsung Galaxy A16. Apple säilytti kärkipaikat sekä yritysasiakkaiden myynnissä iPhone 17 5G -mallillaan että käytettyjen puhelinten kategoriassa iPhone 13 5G -mallillaan. Huhtikuun myydyin älykello oli ZTE K2 -lasten kellopuhelin.

Allt färre yngre skolelever har en egen mobiltelefon29.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Den färska Skolbarnundersökningen visar att allt färre elever i årskurs 1–3 har en egen mobiltelefon. Samtidigt är den tid barn tillbringar med mobiltelefonen betydligt längre än den dagliga skärmtid som Institutet för hälsa och välfärd (THL) rekommenderar. Även enligt föräldrarna är en lämplig daglig användningstid för mobiltelefon större än vad de senaste digitala rekommendationerna anger. I den årliga enkätundersökning som DNA låter genomföra deltog 2 100 vårdnadshavare till barn i åldern 5–16 år.

Koululaistutkimus: Oma puhelin on entistä harvemmalla pikkukoululaisella29.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Tuoreesta Koululaistutkimuksesta selviää, että 1.–3.-luokkalaisten omat puhelimet harvinaistuvat koko ajan. Sen sijaan lasten puhelimella viettämä aika on rutkasti runsaampi kuin THL:n suosittama päivittäinen ruutuaika. Myös vanhempien mielestä sopiva puhelimen käyttöaika päivässä on suurempi kuin mitä tuore digisuositus ohjeistaa. DNA:n vuosittain teettämään kyselytutkimukseen vastasi 2100 vanhempaa, joiden lapset ovat iältään 5–16-vuotiaita.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye