Kysely: Kesätyöpaikkojen määrässä selvä nousu
12.5.2022 05:50:00 EEST | Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf | Tiedote

Koronapandemia leikkasi kesätyöpaikkojen määrää, mutta tuleva kesä näyttää kesätöitä havitteleville hyvältä: Kesätyöpaikkoja on tarjolla nyt enemmän kuin vuosiin.
Kesätyöpaikkojen lisäys on suurinta yksityisellä palvelualalla, jossa 85 prosenttia luottamushenkilöistä kertoo, että työpaikalle palkataan kesätyöntekijöitä. Nousua vuodesta 2021 on 19 prosenttia.
– Yksityisellä palvelualalla koronapandemian helpottuminen on merkinnyt työvoimapulaa ja tämä näkyy myös meidän kyselyssämme. Alan luottamushenkilöistä 52 prosenttia arvioi, että kesätyöntekijöitä on vaikea löytää riittävästi, sanoo SAK:n koulutus- ja työvoimapoliittinen asiantuntija Kirsi Rasinaho.
Hän painottaa, että kaikilla toimialoilla on kesätöiden suhteen tapahtunut käänne parempaan. Kyselyyn vastanneista viidennes (21 %) kertoo, että kesätyöntekijöitä palkataan enemmän kuin viime kesänä.
Perehdytyksessä parannettavaa
Luottamushenkilöistä hieman yli puolet (55 %) kertoo, että kesätyöntekijöille tehdään perehdytyssuunnitelma. Tyypillisimmin perehdytyksestä huolehtivat muut työntekijät (37 %). Vastaajista neljä prosenttia sanoo, että perehdytyksestä ei huolehdi työpaikalla kukaan.
– Neljä prosenttia kuulostaa pieneltä määrältä, mutta sekin on liikaa. Nuorten perehdyttämisessä on edelleen parantamisen varaa. Tästä kertoo karua kieltä myös julkisuuteen tulleet tiedot nuorten huonoista työoloista.
Kirsi Rasinaho huomauttaa, että kyse ei ole vain työtehtäviin ja esimerkiksi työturvallisuuteen perehdyttämisestä vaan myös työsuhteeseen ja työntekijän oikeuksiin ja velvollisuuksiin liittyvästä tietämyksestä.
Tutustu työelämään ja tienaa -mallin kautta palkataan tänä kesänä hieman viime kesää enemmän kesätyöntekijöitä. Nyt 16 prosenttia (2021 14 %) luottamushenkilöistä kertoo, että omalle työpaikalle palkataan tätä kautta kesätyöntekijöitä.
– Tutustu työelämään ja tienaa -mallin suosio on valitettavan vähäistä. Sen avulla voidaan kuitenkin tarjota kesätyötä kaikkein nuorimmille eli yläkoululaisille ja alle 18-vuotiaille. Myös heidän on tärkeää saada kokemusta työelämästä, Kirsi Rasinaho muistuttaa.
SAK:n luottamushenkilöpaneelin vastasi 27.4.–4.5. 1058 luottamusmiestä tai työsuojeluvaltuutettua.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kirsi RasinahoKoulutus- ja työvoimapoliittinen asiantuntija
Puh:050 342 8027kirsi.rasinaho@sak.fiKuvat

Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rfPitkänsillanranta 3
00530 Helsinki
020 774 000https://www.sak.fi
Tilaa SAK:n uutiskirje ja saat ajankohtaista tietoa sähköpostiisi joka toinen viikko:
https://www.sak.fi/uutiskirje
Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK edustaa 18:aa ammattiliittoa ja yli 800 000:ta jäsentä. Tehtävämme on rakentaa inhimillistä, turvallista ja oikeudenmukaista työelämää. Siitä syntyy luottamusyhteiskunta, joka lisää työn tekijöiden uskoa tulevaisuuteen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf
Työmarkkinakeskusjärjestöt: Tuottava ja hyvinvoiva työelämä on yhteinen asia2.6.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Ministeriöt julkistivat 2.6.2026 Kansallisen työelämän kehittämisstrategian vuoteen 2035. Se vastaa tarpeeseen lisätä työn tuottavuutta, työhyvinvointia ja osaamista samanaikaisesti.
SAK:n hallitus tyrmää elinkeinoelämän tavoitteet1.6.2026 13:40:08 EEST | Tiedote
SAK:n hallitus on eri mieltä Suomen tulevaisuudesta kuin EK. Elinkeinoelämän keskusliitto julkaisi eduskuntavaalitavoitteensa viime viikolla. SAK:n mukaan työntekijöiden ja tavallisten suomalaisten elämän kurjistamisen täytyy loppua.
Palkansaajakeskusjärjestöt: Vaaratiedotetta noudattava työntekijä ei saa menettää palkkaansa29.5.2026 06:55:00 EEST | Tiedote
Viranomaisen antama drooniuhkaa tai muuta vakavaa turvallisuusuhkaa koskeva vaaratiedote on otettava vakavasti.
Hallituksen veropolitiikka jarruttaa ostovoiman kehittymistä28.5.2026 09:31:49 EEST | Tiedote
Palkansaajien ostovoimakuoppa on hiljalleen täyttymässä – mutta ei hallituksen politiikan ansiosta, vaan siitä huolimatta. Reaalipalkka saavuttaa elinkustannuskriisiä edeltävän tason vuoden loppuun mennessä. Edellinen arvio oli toukokuun alku.
Kesätöitä tarjoavien määrä on pysynyt ennallaan, kilpailu paikoista kasvanut25.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
SAK:n alojen luottamushenkilöistä 73 prosenttia arvioi, että hänen työpaikalleen palkataan ainakin yksi kesätyöntekijä tänä vuonna. Yleisimmin kesätyöntekijöitä palkataan edellisvuosien tapaan yksityisillä palvelualoilla ja niukimmin kuljetusaloilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme