Kysely Pääjärven, Teuronjoen ja Puujoen vesistöalueen käyttäjille on avattu
Hämeen ELY-keskuksen koolle kutsuma säännöstelykysymyksiin keskittyvä yhteistyöryhmä hyödyntää kyselyn tuloksia jatkotyössään. Ryhmä tarkastelee säännöstelyn kehittämismahdollisuuksia ja sitä, miten poikkeuksellisiin vesivuosiin pystytään jatkossa varautumaan paremmin. Työn päämääränä on sovittaa yhteen eri käyttäjäryhmien tavoitteita.
Ihmistoiminta on muuttanut ympäristöä
Teuronjoen ja Puujoen valuma-alue on Vanajaveden vesistökuormituksen hot spot -alue. Kuormitus on seurausta alueen maaperän eroosioherkkyydestä, tulvista sekä maa- ja metsätalousvaltaisuudesta. Pääjärveä lukuun ottamatta valuma-alueen vesistöt ovat hyvää huonommassa ekologisessa tilassa. Ekologista tilaa heikentää paitsi ravinnekuormitus, myös se, että joki on patojen vuoksi nimetty voimakkaasti muutetuksi vesimuodostumaksi.
Pääjärvi, Teuronjoki ja Puujoki sijaitsevat Kokemäenjoen vesistöalueen latvoilla. Hämeenlinnan Lammilta, Pääjärvestä alkunsa saava Teuronjoki laskee Mommilanjärven ja Ansionjärven kautta Puujokeen Hausjärvellä. Puujoki päättyy Kernaalanjärveen Janakkalassa. Tästä Vanajan reitin keskusjärvestä vesi jatkaa matkaansa kohti pohjoista Vanajavettä ja edelleen Pirkanmaan puolelle ja Satakuntaan.
Lähes 70 kilometriä pituista Teuronjoen ja Puujoen sekä järvialtaiden jatkumoa säännöstellään Hämeenkosken Sahakosken sekä Hausjärven Vuolteenkosken säännöstelypadoilla. Säännöstelyllä pyritään vähentämään tulvien aiheuttamia haittoja ja parantamaan vesistöjen virkistyskäyttömahdollisuuksia. Padot on rakennettu osana Teuronjoen ja Puujoen yläjuoksun perkaushanketta, joka suoritettiin vuosina 1953–1962 valtion vesistötyönä. Hankkeen valmistuttua rakenteet luovutettiin luvan haltijalle – perkausyhtiölle – kunnossapidettäväksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Elina Laine, johtava vesitalousasiantuntija, Hämeen ELY-keskus
elina.laine@ely-keskus.fi
Tiedotus:
Minna Huovinen, Hämeen ELY-keskus, puh. 0295 025 076
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Aluehallinto uudistuu – mitä Hämeessä tapahtuu? Videopodcast-sarja avaa aluehallinnon muutosta Hämeessä15.10.2025 07:33:24 EEST | Tiedote
Hämeen ELY-keskus valmistautuu merkittävään aluehallinnon uudistukseen, kun sen tehtävät vuoden 2026 alussa jakautuvat useaan suuntaan: valtakunnalliseen Lupa- ja valvontavirastoon ja muutoin pääosin kahteen uuteen elinvoimakeskukseen: Sisä-Suomeen ja Kaakkois-Suomeen. Uusi videopodcast Johtajat jutulla avaa muutoksen taustoja ja vaikutuksia Hämeen alueella.
Ylänteen myllysiltaa Hämeenlinnassa korjataan, liikenne kiertotielle perjantaina 10.10.2025 klo 18.006.10.2025 16:11:00 EEST | Tiedote
Ylänteentie (tie 14111) Hämeenlinnassa katkaistaan liikenteeltä Ylänteen myllysillan korjauksen ajaksi. Työn ajaksi liikenne ohjataan kiertotielle.
Kotieläintalouden investoinneissa jopa poikkeuksellista kysyntää Hämeessä – tilanpidon aloittamiseen haetaan edelleen hyvin tukia30.9.2025 11:57:07 EEST | Tiedote
Sekä maatalouden investointitukia että nuoren viljelijän aloitustukea haettiin edellisellä tukijaksolla Hämeen ELY-keskuksesta ahkerasti. Erityisesti kotieläintalouden näkökulmasta jakso oli jopa hieman poikkeuksellinen, sillä hakemuksista löytyy esimerkiksi sikalan laajennus ja uusi navetta, jollainen on rahoitettu edellisen kerran lähes kaksi vuotta sitten.
Lahden eteläisen kehätien (vt 12) Liipolan ja Patomäen tunnelit suljetaan liikenteeltä yöaikaan 6.–10.10. klo 21.00–06.0029.9.2025 08:20:00 EEST | Tiedote
Lahden eteläisen kehätien (vt 12) Liipolan ja Patomäen tunnelit suljetaan pesun ja huoltotöiden vuoksi yöajaksi 6.–10.10. klo 21.00–06.00.
Piilon kiertotalousaluehankkeen YVA-menettely on alkanut25.9.2025 12:46:04 EEST | Tiedote
GRK Suomi Oy on toimittanut Hämeen ELY-keskukseen ympäristövaikutusten arviointimenettelystä annetun lain mukaisen arviointiohjelman (YVA-ohjelman), joka koskee Janakkalan ja Lopen kuntien rajalle suunnitteilla olevaa Piilon kiertotalousaluehanketta. Suunniteltu kokonaispinta-alaltaan noin 120 hehtaarin kiertotalousalue sijaitsee valtatien 3 länsipuolella, Piilonsuon alueella noin kolme kilometriä Tervakosken kylästä etelään.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme