Kysely suosikkireiteistä Keski-Suomessa
9.9.2020 07:00:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Karttapohjaisessa kyselyssä voit merkitä suosikkireittisi kartalle. Lopuksi voit myös kertoa, missä olisi hyvä olla ulkoiluun ja liikuntaan sopiva reitti. Kyselyssä näytetään kartalla Lipas.fi-tietokannasta löytyviä virallisia liikunta- ja ulkoilureittejä ja retkeilyn palveluita. Vastausten ei tarvitse rajautua virallisiin reitteihin, sillä virallisten reittien lisäksi liikkujien käytössä on suuri joukko muita polkuja ja reittejä. Kerro siis kyselyssä, mitkä ovat omat suosikkireittisi!
Kyselyyn vastataan nimettömästi eikä yksittäistä vastaajaa pysty tunnistamaan. Reittien piirtäminen on helpointa tietokoneella, mutta vastaaminen onnistuu myös mobiililaitteilla. Kyselyyn voi vastata 8.- 22.9.2020. Kyselyn toteutuksesta ja vastausten käsittelystä vastaa Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellisen tiedekunnan Lipas.fi-palvelutiimi.
Lipas.fi on Jyväskylän yliopiston ylläpitämä valtakunnallinen avoin tietokanta kuntien ja muiden yhteisöjen omistamista liikuntapaikoista, ulkoilureiteistä ja virkistysalueista. Lipas.fi-palvelun tietoja hyödynnetään esimerkiksi liikuntapaikkarakentamisen päätöksenteossa, tutkimuksissa sekä suuressa joukossa muita verkkopalveluita. Lipas-palvelun toteuttamiseen on saatu avustusta opetus- ja kulttuuriministeriöltä.
Vastaa kyselyyn tästä: https://app.maptionnaire.com/fi/9235/
Yhteyshenkilöt
Projektipäällikkö Kirsi Vehkakoski, liikuntatieteellinen tiedekunta, kirsi.vehkakoski@jyu.fi, tai www.lipas.fi.
Martta Walkerviestinnän asiantuntija
Puh:+358 40 8054717martta.a.walker@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Herpesvirusinfektio saa isäntäsolun tuman pehmenemään3.2.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Tuore kansainvälinen tutkimus on hyödyntänyt edistyneitä mikroskopiatekniikoita ja laskennallista mallinnusta ja selvittänyt, miksi virusinfektio muuttaa tuman rakennetta ja siihen kohdistuvia voimia.
Yläkouluille tarkoitettu suosittu tieto- ja viestintätekniikan oppimateriaalipaketti uudistettiin – ilmaiseen pakettiin lisättiin tekoälyä käsitteleviä osioita3.2.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston informaatioteknologian tiedekunnassa kehitetty tieto- ja viestintätekniikan oppimateriaalipaketti uudistui. Yläkoulujen opettajille ja oppilaille suunnattu paketti löytyy ilmaiseksi verkosta ja soveltuu niin oppituntimateriaaliksi kuin omaehtoiseen opiskeluun. Uudistuksessa materiaali päivitettiin ajan tasalle ja siihen lisättiin muun muassa tekoälyyn liittyviä sisältöä. Uudistustyö tehtiin koulutusteknologian opiskelijaprojektina.
Tutkijat peräänkuuluttavat kestävää suhtautumista olemassa olevaan rakennuskantaan – tutustu uuteen politiikkasuositukseen2.2.2026 07:59:00 EET | Tiedote
Rakennusten purkamisella on vaikutuksia paikallisten muutosten lisäksi myös ilmastoon, luontoon, kulttuuriin ja hyvinvointiin. Tutkijoiden mukaan yhteiskunnan kestävyysmurros edellyttää muutosta siinä, miten rakennettua ympäristöä arvotetaan ja kehitetään. Kunnilla ja kaupungeilla on ratkaiseva rooli tässä.
Pohjoismaista NordForsk-rahoitusta Jyväkylän yliopistolle tekoälytutkimukseen29.1.2026 14:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkimusryhmä on saanut merkittävän kansainvälisen tutkimusrahoituksen tekoälytutkimukseen. NordForsk-tutkimusrahoittaja myönsi (Re)Capturing AI: Governing generative search engines in the Nordic countries -hankkeelle 250 000 euron rahoituksen vuosille 2026–2029.
Tutkinnot 2025: Onnea 3 500:lle tutkinnon suorittaneelle!29.1.2026 08:40:58 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistosta valmistui vuonna 2025 yhteensä 3 497 tutkintoa: 1 865 maisteria, 1 465 kandidaattia ja 167 tohtoria.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
