Lähestyvätkö digi- ja rahapelaaminen toisiaan? Tuleeko pelaamiseen jatkeeksi krypto- ja osakesijoittaminen?
11.11.2021 12:00:00 EET | EHYT | Tiedote
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry järjestää Spelkunskap-hankkeen kanssa maksuttoman Raha pelissä: Digi- ja rahapelaamisen hämärtyneet rajapinnat -seminaarin torstaina 11.11.2021 klo 12–16.
Tilaisuuteen voi osallistua joko paikan päällä Helsingin keskustakirjasto Oodissa tai sitä voi seurata verkossa.
Seminaari on tarkoitettu sote-ammattilaisille, lasten ja nuorten parissa toimiville, järjestötoimijoille sekä kaikille raha- ja digitaalisen pelaamisen teemoista kiinnostuneille.
”Seuraamme työssämme digi- ja rahapelaamisen rajapintoja ja saamme niihin liittyen myös paljon kyselyitä. Pelaamisen ilmiöissä tapahtuu jatkuvia muutoksia, joista on hyvä niin ammattilaisten kuin vanhempienkin olla tietoinen. Mikromaksut, lootboksit ja krypto- sekä osakesijoittaminen on tullut osaksi pelaamista, joten päätimme järjestää näitä teemoja käsittelevän seminaarin. Yhä nuoremmat käyttävät rahaa peleissä”, kertoo EHYT ry:n yksikön päällikkö Riitta Matilainen.
”Vanhemmilla, pelien suunnittelijoilla ja pelien tarjoajilla on keskeinen tehtävä vastuullisen rahankäytön ja ylipäätään vastuullisen pelaamisen opettamisessa. On tärkeää tiedostaa se, että rahankäyttö on oleellinen osa digipelaamista”, sanoo Kilpailu- ja kuluttajaviraston johtava asiantuntija Helena Tuorila.
Seminaarin juontaa Sampo Marjomaa. Päivän polttavista aiheista ovat puhumassa tutkijat Jani Kinnunen ja Joseph Macey Tampereen yliopistosta, projektipäällikkö Sanni Nuutinen Peluurin Restart-ohjelmasta sekä johtava asiantuntija Helena Tuorila Kilpailu- ja kuluttajavirastosta.
Seminaari on osa Peliviikon ja Ehkäisevän päihdetyön viikon ohjelmaa.
Tervetuloa mukaan!
Tule paikan päälle keskustakirjasto Oodin Kino Regina -saliin Helsinkiin tai seuraa verkkolähetystä. Lisätiedot:
https://ehyt.fi/tapahtuma/raha-pelissa-digi-ja-rahapelaamisen-hamartyneet-rajapinnat-seminaari/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot ja seminaaripuhujien haastattelupyynnöt:
Yksikön päällikkö, Riitta Matilainen, EHYT ry. p. 040 707 6960 tai riitta.matilainen@ehyt.fi
Lisätiedot ja verkkoseminaarin linkkipyynnöt:
Projektipäällikkö, Annukka Såltin, EHYT ry. Spelkunskap-hanke, p. 050 435 4248 tai annukka.saltin@ehyt.fi
www.ehyt.fi/pelaaminen
www.ehyt.fi/sv
Tietoja julkaisijasta
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry on valtakunnallinen ehkäisevän päihde- ja pelihaittatyön asiantuntija- ja kansalaisjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta EHYT
KUTSU: Tervetuloa viettämään Kansainvälistä yliannostuskuolemien ehkäisypäivää Vaasanpuistikkoon ma 31.8.18.8.2026 08:35:00 EEST | Kutsu
Tervetuloa viettämään Kansainvälistä yliannostuskuolemien ehkäisypäivää (Overdose Awareness Day) Helsingin Vaasanpuistikkoon maanantaina 31.8. klo 14–18. Päivän aikana muistetaan huumeiden yliannostukseen menehtyneitä ja muistutetaan siitä, että yliannostuskuolemat ovat ehkäistävissä.
Ehkäisevä päihdetyö EHYT: Alkoholin toimitusmyynti hyväksyttiin – Seuraukset osuvat etenkin haavoittuvassa asemassa oleviin23.6.2026 13:23:09 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi 23.6.2026 alkoholin kotiinkuljetuksen ja ulkomaisen etämyynnin sallivan lakimuutoksen 98–77. Ehkäisevä päihdetyö EHYT pitää päätöstä kansanterveyden ja -talouden kannalta vahingollisena. Laki lisää alkoholin saatavuutta ja markkinointia useammasta suunnasta yhtä aikaa tilanteessa, jossa ehkäisevän työn resursseja leikataan. Lisäksi lain myötä Suomelle uhkaa tulla merkittäviä veromenetyksiä. Haitat tulevat kohdistumaan erityisesti niihin, jotka ovat jo ennestään haavoittuvassa asemassa: päihderiippuvaisiin sekä heidän läheisiinsä.
Ehkäisevä päihdetyö EHYT: Alkoholin toimitusmyynti hyväksyttiin – Seuraukset osuvat etenkin haavoittuvassa asemassa oleviin23.6.2026 12:52:43 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi 23.6.2026 alkoholin kotiinkuljetuksen ja ulkomaisen etämyynnin sallivan lakimuutoksen 98–77. Ehkäisevä päihdetyö EHYT pitää päätöstä kansanterveyden ja -talouden kannalta vahingollisena. Laki lisää alkoholin saatavuutta ja markkinointia useammasta suunnasta yhtä aikaa tilanteessa, jossa ehkäisevän työn resursseja leikataan. Lisäksi lain myötä Suomelle uhkaa tulla merkittäviä veromenetyksiä. Haitat tulevat kohdistumaan erityisesti niihin, jotka ovat jo ennestään haavoittuvassa asemassa: päihderiippuvaisiin sekä heidän läheisiinsä.
Heroiini palaamassa suomalaisille huumemarkkinoille –nitatseeniopioidit aiheuttavat myös huolta23.6.2026 10:01:00 EEST | Tiedote
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n ylläpitämän nopean huumetiedon verkoston NOPSAn tuore kvartaaliraportti huhti-kesäkuulta 2026 nostaa esiin kolme huolestuttavaa ilmiötä: heroiinin ilmestymisen huumemarkkinoille pitkän tauon jälkeen, protonitatseenin löytymisen kahdelta vainajalta eri puolilta Suomea ja amfetamiinin poikkeuksellisen hyvän saatavuuden.
Valiokuntakäsittelyssä tehdyt alkoholilain muutokset tukevat suomalaisten terveyttä – muutokset notifioitava EU:lle ennen täysistuntoa9.6.2026 11:57:15 EEST | Tiedote
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry pitää eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan alkoholilakiesitykseen tekemiä muutoksia oikeansuuntaisina. Valiokunta rajasi rajat ylittävän etämyynnin samoihin alkoholipitoisuusrajoihin kuin kotimaisen vähittäismyynnin eli enintään 8,0- ja 5,5-prosenttisiin juomiin, tiukensi etämyynnin verovalvontaa ja asetti alkoholin kotiinkuljetukselle 24 tunnin vähimmäisviiveen tilauksesta. Muutokset vastaavat osaltaan kansanterveydellisiin ja taloudellisiin huoliin, joita alkuperäinen hallituksen esitys herätti. EHYT lähetti 9.6.2026 Euroopan komissiolle kirjeen, jossa se pyytää komissiota kiinnittämään Suomen viranomaisten huomion notifiointivelvollisuuteen ja ilmaisemaan kantansa siihen, edellyttävätkö valiokunnan muutokset uutta notifiointia ennen lakiesityksen hyväksymistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
