Espoon kaupunki - Esbo stad

Lähiopetukseen palataan peruskouluissa 14.5. alkaen – Espoossa noin 4000 oppilasta opiskelee muualla kuin oman koulun tiloissa

13.5.2020 15:34:43 EEST | Espoon kaupunki - Esbo stad | Tiedote

Jaa
Hallituksen päätöksen mukaisesti Espoossa perusopetuksessa olevat lapset palaavat lähiopetukseen 14.5.2020 alkaen. Samalla suositus hoitaa varhaiskasvatusikäiset lapset kotona lakkaa. Turvallinen oppimis- ja työympäristö pyritään takaamaan kaikille.

Hallitus päätti 29.4.2020 varhaiskasvatusta ja kouluja koskevien rajoitusten purkamisesta. Lähiopetukseen peruskouluille palataan 14.5.2020 alkaen. Tämän jälkeen kunnat eivät voi järjestää etäopetusta perusopetuksen oppilaille. Samalla suositus hoitaa varhaiskasvatusikäiset lapset kotona päättyy.

Espoossa noin 80 prosenttia varhaiskasvatuksessa olevista lapsista on palaamassa varhaiskasvatukseen. Avoimen varhaiskasvatuksen toiminnat ovat toistaiseksi keskeytyneenä. 

Osa alakoululaisista ja noin kolmasosa yläkoululaisista, yhteensä noin 4000 oppilasta, opiskelee lukukauden lopun ajan muissa kuin oman koulunsa tiloissa. Noin 2000 oppilasta sijoittuu lukioiden tiloihin, noin 850 Omnian tiloihin ja noin tuhat oppilasta opiskelee kirjastoissa ja nuorisotiloissa. Myös ulkotiloja hyödynnetään opetuksessa. 

Kouluun tai varhaiskasvatukseen ei saa tulla sairaana 

Jotta lähiopetukseen palaaminen sekä lapsille että henkilöstölle sujuisi mahdollisimman turvallisesti, kouluissa ja päiväkodeissa noudatetaan opetus- ja kulttuuriministeriön, Opetushallituksen sekä Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ohjeita.

Kenenkään lapsen tai aikuisen ei pidä tulla kouluun tai varhaiskasvatukseen, jos hänellä on mitään sairastumiseen viittaavia oireita. Jos lapsi sairastuu päivän aikana, hänet siirretään välittömästi erilliseen tilaan odottamaan huoltajaa aikuisen valvonnassa.

Poissaolojen hakeminen ja myöntäminen tapahtuu normaaliin tapaan ja poissaoloon tulee hakea lupa.

Tilaratkaisuilla väljyyttä

Varhaiskasvatuksessa henkilöstö pyrkii toimimaan saman lapsiryhmän kanssa ja varhaiskasvatuksessa ja alakouluissa lapsiryhmät pidetään erillään. Opetusta väljennetään mahdollisuuksien mukaan kello kahdeksan ja kuudentoista väliselle ajalle. Vuosiluokkien 1-2 opetus järjestetään kuitenkin normaaliin tapaan iltapäivätoiminnan vuoksi. Välitunteja porrastetaan.

Esioppilaat ja peruskoulujen oppilaat saavat torstaista alkaen lounaan varhaiskasvatusyksikössä tai koulussa. Mikäli koululle on annettu tiloja lukioista tai Omniasta, ruokailee osa oppilaista näissä tiloissa. Ruokailu järjestetään oman luokan tai ryhmän kanssa. Osa oppilaista voi käyttää ruokasalia porrastetusti ja turvallisuusvälit huomioiden. Lukiolaisilla on edelleen mahdollisuus hakea lounaspaketti, joskin hakuajat muuttuvat.

Iltapäivätoiminta jatkuu normaalisti siihen ilmoittautuneille. Iltapäivätoiminnassa ryhmät pyritään mahdollisuuksien mukaan pitämään samoina kuin koulussa.

Henkilöstön kokoontumisia vältetään ja kokoontumiset järjestetään etäyhteyksin. Muiden kuin lasten ja henkilökunnan oleskelua varhaiskasvatuksen ja koulun tiloissa vältetään. Siivousta ja hygieniaa tehostetaan.

 Tuen tarve selvitetään 

Toukokuun lopun aikana selvitetään oppilaiden osaamisen tilanne ja oppisen tuen ja opiskeluhuollollisen tuen tarpeet. 

“Erityisen tärkeä tehtävä lukuvuoden lopun aikana on varmistaa lasten hyvinvointi. Tuen tarpeen selvittämiseksi ja tuen varmistamiseksi opiskeluhuollon palvelut ovat lasten käytettävissä myös varsinaisen lukukauden päättymisen jälkeen kesän alussa”, sanoo sivistystoimen johtaja Harri Rinta-aho. 

Yhteinen virtuaalikevätjuhla 

Kouluissa ja lukioissa ei rajoitusten vuoksi järjestetä tavallisia kevätjuhlia. Sen sijaan Espoon kaupunki ja Tapiola Sinfonietta tarjoavat koululaisille yhteisen virtuaalikevätjuhlan. Juhla on katsottavissa suorana 30.5.2020 Espoon tapahtuma- ja kulttuuripalveluiden kotona247.fi-sivustolla sekä Tapiola Sinfoniettan Youtube-kanavalla. Koulut voivat järjestää omia etäkevätjuhlia tai juhlallisia hetkiä oman luokan oppilaiden kanssa ja hyödyntää niissä virtuaalijuhlan materiaalia. 

Kevään ylioppilaat saavat todistuksensa, diplominsa ja palkintonsa lukioilta kussakin lukiossa sovitulla tavalla. Kaupungin lukioiden yhteinen juhla järjestetään 29.8.2020. 

Varhaiskasvatuksen lapsiryhmät voivat pitää oman ryhmän kesken pienimuotoisia juhlia, mutta juhlavieraita ei valitettavasti voida kutsua. 

Lisätietoja:

sivistystoimen johtaja Harri Rinta-aho, p. 050 428 9440
direktör för svenska bildningstjänster/ruotsinkielisten sivistyspalvelujen johtaja Barbro Högström, p. 050 351 1497
kehittämispäällikkö Juha Nurmi (opetuksen järjestäminen), p. 050 372 5852 perusopetuslinjan päällikkö Ilpo Salonen, p. 050 354 6840
toisen asteen ja aikuiskoulutuksen päällikkö Tapio Erma, p .046 877 3216

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

Espoon kaupunki - Esbo stad
Espoon kaupunki - Esbo stad
PL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD

+358 9 816 21http://www.espoo.fi

Verkostomainen viiden kaupunkikeskuksen Espoo on vastuullinen ja inhimillinen edelläkävijäkaupunki, jossa kaikkien on hyvä asua, oppia, tehdä työtä ja yrittää ja jossa espoolainen voi aidosti vaikuttaa.

Facebook

Twitter

 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad

Avgiftsbelagd parkering utvidgas i Esbo centrum och Esboviken i maj 202518.5.2026 14:00:30 EEST | Pressmeddelande

I enlighet med stadsstyrelsens beslut i mars håller staden på att utvidga zonerna för avgiftsbelagd parkering. Den nya skyltningen inleds i maj i Esbo centrum och Esboviken. Fordonens förare ombeds att hålla koll på vägmärkena vid parkering, eftersom avgifterna träder i kraft genast när vägmärkena har bytts ut. Att parkeringen är avgiftsbelagd visas med vägmärken enligt bilden. Via länkarna i slutet av detta meddelande kan du ladda ner en karta och en förteckning över de gator som ändringarna gäller. Parkeringens pris och tiden då parkeringen är avgiftsbelagd I zon 1 kostar parkering 3,50 euro per timme och i zon 2 kostar det 2 euro per timme. Den avgiftsbelagda parkeringen gäller vardagar kl. 8–20, lördagar kl. 8–18 och i zon 1 också söndagar kl. 8–18. Stadsstyrelsens beslut att utvidga den avgiftsbelagda parkeringen och om nya zoner i Esbo: Stadsstyrelsens protokoll 16.3.2026 § 82 (på finska)Esbo stad Mer information: Esbo stad: Utvidgning av avgiftsbelagd parkering Läs också: Rabatt

Maksullista pysäköintiä laajennetaan Espoon keskuksessa ja Espoonlahdessa toukokuussa18.5.2026 14:00:30 EEST | Tiedote

Kaupunginhallituksen maaliskuussa tekemän päätöksen mukaisesti Espoossa ollaan laajentamassa maksullisen pysäköinnin vyöhykkeitä. Liikennemerkkien muutostyöt aloitetaan Espoon keskuksen ja Espoonlahden alueella toukokuussa. Kuljettajia pyydetään tarkkailemaan liikennemerkkejä pysäköidessään, sillä maksullisuus astuu heti voimaan, kun liikennemerkit on vaihdettu. Pysäköinnin maksullisuus osoitetaan kuvan mukaisilla liikennemerkeillä. Tiedotteen lopussa olevista linkeistä voi ladata kartan ja luettelon kaduista, joilla muutoksia tapahtuu. Pysäköinnin hinta ja maksullisuuden voimassaoloaika Pysäköinti maksaa 1. vyöhykkeellä 3,5 euroa / tunti ja 2. vyöhykkeellä 2,5 euroa / tunti. Maksullinen pysäköinti tulee olemaan voimassa arkisin klo 8–20, lauantaisin klo 8–18 ja vyöhykkeellä 1 myös sunnuntaisin klo 8–18. Alla on linkki päätöspöytäkirjan pykälään, jossa kaupunginhallitus päätti maksullisen pysäköinnin laajentamisesta ja uusista vyöhykkeistä Espoossa: Kaupunginhallitus Pöytäkirja 16.03.2

Paid parking to be expanded in Espoon keskus and Espoonlahti in May18.5.2026 14:00:30 EEST | Press release

In accordance with the decision made by the City Board in March, paid parking zones in Espoo will be expanded. The city will start updating traffic signs in May in the Espoon keskus and Espoonlahti areas. Drivers are advised to check traffic signs when parking, as the parking fees will take effect immediately once the signs have been replaced. Paid parking is indicated by traffic signs as shown in the image. Click on the links at the bottom of this page to find a map and a list of the streets affected. Parking fees and paid parking hours Parking costs €3.50 per hour in zone 1 and €2.50 per hour in zone 2. Parking fees are charged from Monday to Friday from 8:00 to 20:00, on Saturdays from 8:00 to 18:00 and, in zone 1, also on Sundays from 8:00 to 18:00. Below is a link to the section of the City Board’s decision record describing the expansion of paid parking and the new zones: City Board Minutes 16 March 2026 / Item 82 | Dynasty information service | City of Espoo (in Finnish) Further

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye