Laitoimme paremmaksi: S-market Kemiö ja Tupuri uudistuivat asiakastoiveiden mukaisesti
27.1.2021 11:27:09 EET | Suur-Seudun Osuuskauppa SSO | Uutinen

S-marketeissa kautta maan on käynnissä laaja konseptimuutos, jossa myymälät viritetään huippuvireeseen esillepanon ja valikoimien kautta. Trendit ja sesongit tuodaan aiempaa vahvemmin esille. “Asiakkaamme ovat kovasti tykänneet uudistuksen aikaansaannoksista”, kertoo Salon seudun S-marketien ryhmäpäällikkö Juha Roos Someron viimevuotisten vastaavien uudistusten pohjalta.
S-marketit niin Kemiössä kuin Salon Tupurissa ovat kuunnelleet asiakkaiden toiveita myymälän uudistusten suhteen vuosien mittaan asiakaspalautteita kuunnellen sekä asiakkaiden kanssa käytyjen keskustelujen pohjalta. Nyt tulos molemmissa S-marketeissa on kaikkien nähtävillä. Sekä Kemiössä että Tupurissa on entistäkin herkullisempi hedelmä- ja vihannesosasto ja mehustamosta saa tuoreena puristetun mehun matkaan mukaan. Panimotuotteisiin tehtiin niin ikään laajennusta, ja valikoimissa on nyt runsaasti myös paljon toivottuja pienpanimotuotteita. Tupurissa täysin uusi paistopiste tuo lisää vaihtoehtoja leipävalikoimiin. Kemiössä paistopisteen herkut ovatkin olleet tarjolla jo edelliskesästä lähtien.
”Myymälämme on nyt monella tapaa entistäkin ehompi, mutta eniten ylpeitä olemme henkilökunnastamme, joka on ollut täysillä mukana uudistuksessa ja palaa halusta päästä esittelemään myymälää asiakkaillemme. Henkilökunnan innostus ja hyvä fiilis välittyy varmasti myös asiakkaillemme, iloitsevat Kemiön marketpäällikkö Jonas Blomqvist sekä Tupurin marketpäällikkö Mika Lindroos.
Uudistamisen myötä Tupurin ja Kemiönsaaren ihmiset saivat nyt uuden ilmeen mukaisen, raikkaan skandinaavisen oman kaupan. ”Molempien kauppojen ilme muuttui viihtyisämmäksi ja ajanmukaiseksi miljööpäivitysten myötä. Valikoiman suunnittelun pohjana oli alueen asukkaiden toiveet ja ostotottumukset, joita kuunnellaan edelleenkin herkällä korvalla, kuten aina on tehty. Juhlistamme avauksia turvallisuusnäkökulma huomioiden mm. pitkäkestoisemmilla eduilla, jotta uutta kauppa voi tulla ihastelemaan, kun se parhaiten omaan aikatauluun sopii”, kertoo Roos.
”Uudistus helpottaa ja nopeuttaa asioimista sekä parantaa asiakaspalvelun nopeutta myös käyttöön otettavien itsepalvelukassojen ansiosta. Lisäksi panostamme nopeaan syömiseen take away -palveluiden lisäämisellä”, kertoo Roos.
Myös kaikki ennestään tutut lisäpalvelut palvelevat edelleen. ”Osuuskaupalle on tärkeää kehittää paikallisten ihmisten omistaman kaupan palveluja”, toteaa Roos.
Mistä on kysymys – S-marketien konseptiuudistus
S-ryhmällä on Suomessa 440 S-marketia, jotka uudistetaan parin vuoden sisällä. Myymälämiljööt muuttuvat väljemmiksi, valoisammiksi ja modernimmaksi.
Valikoimia räätälöidään mahdollisimman hyvin paikallista kysyntää vastaavaksi.
Osassa myymälöissä tehdään myymälän perusparannusta ja kunnostusta muun muassa kylmäkalusteiden energiatehokkuuteen liittyen.
SSO:lla on kaikkiaan 11 S-marketia. Viime vuoden puolella SSO uudisti Someron sekä Vihdin Otalammen S-marketit. Tammikuussa uudistuvat S-marketit Tupuri ja Kemiö. Kevään aikana uudistetaan Lohjalla Kauppakeskus Lohen ja Tynninharjun S-marketit sekä Salossa S-market Perniö. Loppuvuodesta uudistuvat vielä kauppakeskus Plazan sekä Karkkilan S-market. Ensi vuoden alkuun jää vielä Lempolan ja Vihdin S-marketien uudistukset.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot:
ryhmäpäällikkö, SSO:n S-marketit ja Salet salonseudulla, Juha Roos, puh. 044 7705 549
Kuvat




Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suur-Seudun Osuuskauppa SSO
Toimitusjohtaja Tapio Finéristä kauppaneuvos22.5.2026 15:03:00 EEST | Tiedote
Tasavallan presidentti on 22.5.2026 myöntänyt kauppaneuvoksen arvonimen Suur-Seudun Osuuskauppa SSO:n toimitusjohtaja Tapio Finérille.
Timo Turunen market- ja käyttötavarakaupan toimialajohtajaksi Suur-Seudun Osuuskauppa SSO:lle13.5.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
SSO:n market- ja käyttötavarakaupan toimialajohtajaksi on nimitetty Timo Turunen, joka aloittaa tehtävässään 10.8.2026.
Hyöty palaa omalle kotiseudulle – SSO maksaa asiakasomistajilleen ylijäämänpalautusta yhteensä 0,7 miljoonaa euroa5.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO:n edustajisto päätti kevätkokouksessaan maksaa asiakasomistajilleen ylijäämänpalautusta vuoden 2025 tuloksesta. Ylijäämänpalautusta maksetaan vuoden 2025 aikana tehdyistä Bonukseen oikeuttavista ostoista yhteensä lähes 0,7 miljoonaa euroa.
Renault ja Dacia saavat uuden jälleenmyyjän Lohjalle – PP-auto Oy aloittaa 2.5.20261.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Nordic Automotive Services Oy ja PP-auto Oy ovat sopineet Renault- ja Dacia‑jälleenmyynnin käynnistämisestä Lohjalla. Yhteistyö kattaa sekä uusien autojen myynnin että valtuutetut huolto- ja varaosapalvelut. Toiminta alkaa virallisesti toukokuun 2026 alussa.
SSO avaa 100 uutta kesätyöpaikkaa nuorille – yhteensä jopa 550 nuoren työnhaave toteutuu tänä kesänä12.3.2026 10:07:00 EET | Tiedote
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO tarjoaa tänä kesänä ennätyksellisen mahdollisuuden paikallisille nuorille: aiemmin ilmoitettujen kesätyöpaikkojen lisäksi avataan 100 lisäpaikkaa 15–17-vuotiaille nuorille, jotka hakevat ensimmäisiä askeleitaan työelämässä. Yhteensä jopa 550 nuorta tulee työskentelemään SSO:n toimipaikoissa tulevana kesänä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
