Laitoimme paremmaksi: S-market Kemiö ja Tupuri uudistuivat asiakastoiveiden mukaisesti

S-marketeissa kautta maan on käynnissä laaja konseptimuutos, jossa myymälät viritetään huippuvireeseen esillepanon ja valikoimien kautta. Trendit ja sesongit tuodaan aiempaa vahvemmin esille. “Asiakkaamme ovat kovasti tykänneet uudistuksen aikaansaannoksista”, kertoo Salon seudun S-marketien ryhmäpäällikkö Juha Roos Someron viimevuotisten vastaavien uudistusten pohjalta.
S-marketit niin Kemiössä kuin Salon Tupurissa ovat kuunnelleet asiakkaiden toiveita myymälän uudistusten suhteen vuosien mittaan asiakaspalautteita kuunnellen sekä asiakkaiden kanssa käytyjen keskustelujen pohjalta. Nyt tulos molemmissa S-marketeissa on kaikkien nähtävillä. Sekä Kemiössä että Tupurissa on entistäkin herkullisempi hedelmä- ja vihannesosasto ja mehustamosta saa tuoreena puristetun mehun matkaan mukaan. Panimotuotteisiin tehtiin niin ikään laajennusta, ja valikoimissa on nyt runsaasti myös paljon toivottuja pienpanimotuotteita. Tupurissa täysin uusi paistopiste tuo lisää vaihtoehtoja leipävalikoimiin. Kemiössä paistopisteen herkut ovatkin olleet tarjolla jo edelliskesästä lähtien.
”Myymälämme on nyt monella tapaa entistäkin ehompi, mutta eniten ylpeitä olemme henkilökunnastamme, joka on ollut täysillä mukana uudistuksessa ja palaa halusta päästä esittelemään myymälää asiakkaillemme. Henkilökunnan innostus ja hyvä fiilis välittyy varmasti myös asiakkaillemme, iloitsevat Kemiön marketpäällikkö Jonas Blomqvist sekä Tupurin marketpäällikkö Mika Lindroos.
Uudistamisen myötä Tupurin ja Kemiönsaaren ihmiset saivat nyt uuden ilmeen mukaisen, raikkaan skandinaavisen oman kaupan. ”Molempien kauppojen ilme muuttui viihtyisämmäksi ja ajanmukaiseksi miljööpäivitysten myötä. Valikoiman suunnittelun pohjana oli alueen asukkaiden toiveet ja ostotottumukset, joita kuunnellaan edelleenkin herkällä korvalla, kuten aina on tehty. Juhlistamme avauksia turvallisuusnäkökulma huomioiden mm. pitkäkestoisemmilla eduilla, jotta uutta kauppa voi tulla ihastelemaan, kun se parhaiten omaan aikatauluun sopii”, kertoo Roos.
”Uudistus helpottaa ja nopeuttaa asioimista sekä parantaa asiakaspalvelun nopeutta myös käyttöön otettavien itsepalvelukassojen ansiosta. Lisäksi panostamme nopeaan syömiseen take away -palveluiden lisäämisellä”, kertoo Roos.
Myös kaikki ennestään tutut lisäpalvelut palvelevat edelleen. ”Osuuskaupalle on tärkeää kehittää paikallisten ihmisten omistaman kaupan palveluja”, toteaa Roos.
Mistä on kysymys – S-marketien konseptiuudistus
S-ryhmällä on Suomessa 440 S-marketia, jotka uudistetaan parin vuoden sisällä. Myymälämiljööt muuttuvat väljemmiksi, valoisammiksi ja modernimmaksi.
Valikoimia räätälöidään mahdollisimman hyvin paikallista kysyntää vastaavaksi.
Osassa myymälöissä tehdään myymälän perusparannusta ja kunnostusta muun muassa kylmäkalusteiden energiatehokkuuteen liittyen.
SSO:lla on kaikkiaan 11 S-marketia. Viime vuoden puolella SSO uudisti Someron sekä Vihdin Otalammen S-marketit. Tammikuussa uudistuvat S-marketit Tupuri ja Kemiö. Kevään aikana uudistetaan Lohjalla Kauppakeskus Lohen ja Tynninharjun S-marketit sekä Salossa S-market Perniö. Loppuvuodesta uudistuvat vielä kauppakeskus Plazan sekä Karkkilan S-market. Ensi vuoden alkuun jää vielä Lempolan ja Vihdin S-marketien uudistukset.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot:
ryhmäpäällikkö, SSO:n S-marketit ja Salet salonseudulla, Juha Roos, puh. 044 7705 549
Kuvat




Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suur-Seudun Osuuskauppa SSO
ABC Masuunin ABC-latausasema on avattu21.10.2025 15:11:57 EEST | Tiedote
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO on viime vuosina panostanut vahvasti vihreään liikkumiseen. Uusia ABC-latausasemia on avattu muun muassa Prisma Lohjalle, Sale Nummelaan ja S-market Kemiöön. Lisäksi ABC Piihovin ja ABC Lohjan latauskenttiä on laajennettu 12 CCS latauspaikan suuruisiksi. ABC Masuuniin Karkkilaan avattu ABC- latausasema on kaikkiaan SSO:n toimialueen kolmastoista.
SSO:n parturi-kampaamopalveluihin suunnitteilla muutoksia15.10.2025 10:45:00 EEST | Tiedote
SSO aloittaa muutosneuvottelut kaikissa kolmessa Prisman parturi-kampaamossa – Halikossa, Lohjalla ja Nummelassa. Neuvottelujen taustalla on parturi-kampaamopalveluiden kannattavuuden arviointi muuttuvassa markkinassa. Tavoitteena on parantaa kannattavuutta ja turvata palveluiden elinvoimaisuus pitkällä aikavälillä.
SSO:n ABC Perniön toimintaan suunnitellaan muutoksia14.10.2025 10:48:45 EEST | Tiedote
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO kehittää palveluitaan vastaamaan paikallisten asiakkaiden muuttuvia tarpeita. ABC Perniön osalta suunnitellaan keskittymistä kysytyimpään palveluun eli polttonesteiden jakeluun ja samalla sisäkaupan sulkemista vuoden loppuun mennessä.
Nuorten ääni on tärkeä – SSO hakee kotiseutunsa nuoria mukaan vaikuttamaan15.9.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Miltä yhteiskunta näyttää tulevaisuudessa? Millainen on osuuskauppa 10 vuoden päästä? Näitä ja monia muita kysymyksiä pohditaan syksyllä 2025 perustettavassa SSO Nuoristossa, johon Suur-Seudun Osuuskauppa SSO kutsuu mukaan alueellaan asuvia 18–24-vuotiaita nuoria.
SSO kantaa vastuunsa kotiseudun kehittämisessä – edullisuus, palvelu-uudistukset ja kulttuuriteot tukevat helpompaa arkea29.8.2025 11:11:45 EEST | Tiedote
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO:n alkuvuosi on tuonut asiakasomistajille sekä kehittyviä palveluja että uusia arjen helpotuksia. Verkkokaupan käyttö kasvaa vauhdilla, mutta samalla myös lähipalvelut säilyttävät vahvan roolinsa. Työ paremman työelämän puolesta jatkui, ja yhteisöllistä työvuorosuunnittelua laajennettiin entisestään.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
