Lakeus soi -musiikkitapahtuma tuo Vaasaan nuoria pianotaitureita
5.4.2022 12:30:00 EEST | Vaasan kaupunki - Vasa stad | Tiedote

Pianotapahtuma järjestetään Kuula-opistolla Vaasassa 8.-10.4. Mukana tapahtumassa on kymmenen musiikkioppilaitosta Pohjanmaan ja Etelä-Pohjanmaan alueilta.
- Ilmoittautuneita on 58, joista suurin osa on pianisteja, mutta mukana on myös muutama kamarimusiikkiryhmä. Osallistujien ikähaarukka on 9-19 –vuotta, kertovat järjestelyistä vastaavat Anna Roos ja Anton Ylikallio Kuula-opistolta.
Lakeus soi –tapahtuma järjestettiin ensimmäisen kerran 20 vuotta sitten, vuonna 2002. Tapahtumaa on sen jälkeen järjestetty 2-3- vuoden välein.
Konsertteihin vapaa pääsy
Tapahtumassa on kolme sarjaa: konsertti-, pianokamarimusiikki- ja kilpailusarja. Kaikkien sarjojen esiintyjät on jaettu konsertteihin.
- Koko viikonlopun aikana kuullaan yhteensä 12 konserttia, joten viikonloppu on yhtä pianomusiikin juhlaa! Konsertit ovat kaikille avoimia ja niihin on vapaa pääsy, Roos ja Ylikallio kertovat.
Kaikki tapahtumassa soittavat pianistit saavat palautteen kansainvälisesti ansioituneilta suomalaisilta pianopedagogeilta. Katarina Nummi-Kuisma, Erik T. Tawaststjerna ja Niklas Pokki päättävät tapahtumassa jaettavista palkinnoista sekä erityismaininnoista sekä antavat palautteen osallistujille
Uutta musiikkia sävelletty tapahtumaa varten
Tapahtumaa varten on kolme nykysäveltäjää säveltänyt aivan uutta pianomusiikkia. Maiju Roineen, Christoffer Pörnin ja Petri Judinin säveltämää uutta musiikkia kuullaan tapahtumassa varsin runsaasti.
Lauantaina 9.4. klo 19 järjestetään myös pianotaiteilija Risto-Matti Marinin luentokonsertti, jonka aiheena on "Virtuoosin matkassa - Franz Lisztin pianomusiikki". Tilaisuuteen on vapaa pääsy.
Taiteen perusopetuksen juhlavuosi 2022
Vuoden 2022 aikana Vaasassa juhlitaan lasten ja nuorten taiteen perusopetusta. Musiikkioppilaitos Kuula-opisto täyttää 70 vuotta, musiikkileikkikoulutoiminta 50 vuotta ja Taikon 30 vuotta.
Mitä on taiteen perusopetus?
- Taiteen perusopetus on tavoitteellista, opetussuunnitelmaan perustuvaa opiskelua, jota ohjaavat koulutetut ja ammattitaitoiset opettajat.
- Tavoitteena on luoda omannäköinen taidepolku jokaiselle lapselle ja nuorelle.
- Lasten ja nuorten kasvua tuetaan taiteen keinoin seitsemässä eri taidelajissa: musiikki, tanssi, kuvataide, käsityö, teatteritaide, sirkus ja mediataide.
- Taiteen perusopetukseen on helppo tulla, sillä Kuula-opisto ja TaiKon eivät järjestä sisäänpääsytestejä.
- Taiteen perusopetuksesta polku voi johtaa taiteiden elinikäiseen harrastamiseen tai taiteen eri ammatteihin.
Yhteyshenkilöt
Kuula-opisto, Anna Roos, puh. 040 575 0228, anna.roos@edu.vaasa.fi
Kuula-opisto, Anton Ylikallio, puh. 040 575 0233, anton.ylikallio@edu.vaasa.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vaasan kaupunki
Aina aurinkoinen Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa yhdistyvät innovatiivisuus, teknologia, laadukkaat palvelut, monipuolinen koulutus- ja kulttuuritarjonta sekä energinen meininki.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad
Programmet för Pölen är färdigt: det utlovas magi, äventyr, musik och bläckfiskar28.8.2026 13:37:08 EEST | Pressmeddelande
Evenemangshelheten Pölen - Barnens kulturveckor, som produceras av Vasa stads kultur- och bibliotekstjänster bjuder igen på många aktiviteter och upplevelser för barnfamiljer under hela oktober.
Lätäkön ohjelma on valmis: luvassa taikuutta, seikkailuja, musiikkia ja mustekaloja28.8.2026 13:36:55 EEST | Tiedote
Vaasan kaupungin kulttuuri- ja kirjastopalveluiden tuottama tapahtumakokonaisuus Lätäkkö – lasten kulttuuriviikot tuo jälleen runsaasti tekemistä ja elämyksiä lapsiperheille koko lokakuun ajan.
Skolornas avgiftsfria hobbyverksamhet når åter hundratals barn28.8.2026 10:44:05 EEST | Pressmeddelande
Skoleleverna i Vasa har under läsåret 2026–2027 igen möjlighet att delta i mångsidig och avgiftsfri hobbyverksamhet. Anmälan till hobbyverksamheten och klubbarna öppnar 28.8 och själva hobbyverksamheten startar under september.
Koulujen maksuton harrastustoiminta tavoittaa jälleen satoja lapsia28.8.2026 10:43:27 EEST | Tiedote
Vaasan koululaiset pääsevät jälleen lukukaudella 2026–2027 osallistumaan monipuoliseen ja maksuttomaan harrastustoimintaan. Ilmoittautuminen harrastustoimintaan ja kerhoihin avataan 28.8., ja harrastustoiminta alkaa syyskuun aikana.
Helena Sandström-Snickars luennoi kansalaisopisto Almassa pohjalaisten naisten elämästä vuosina 1752–1869 muotipukujen kautta tarkasteltuna27.8.2026 10:01:00 EEST | Tiedote
Kaikille avoin ja maksuton Pohjalaiset naiset ja heidän elämänsä muotipukujen kautta tarkasteltuna 1752–1869 -yleisöluento pidetään Vaasan kansalaisopisto Almassa maanantaina 7.9.2026 klo 18–19.30, Alma R31, auditorio B231, 2. kerros, Raastuvankatu 31. Luennoitsija käyttää luennollaan sekä ruotsin että suomen kieltä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

