Långsiktigt och systematiskt marknadsföringsarbete gav Idensalmi första pris i FM i kommunal marknadsföring
I de premierade bidragen har man som marknadsföringssätt använt sig av bland annat personliga berättelser, vilket ger ett starkt emotionellt band och möjlighet att identifiera sig. Juryn tyckte det var glädjande att se att marknadsföringen sågs som en investering. Marknadsföring och kommunikation borde redan i planeringsskedet ses som en del av kommunens investeringsprocesser, för utan marknadsföring och kommunikation blir en viktig attraktionsfaktor outnyttjad.
Vinnare och hedersomnämnanden i FM i kommunal marknadsföring
Guld
Idensalmi stad & partnerskapsnätverket By Iisalmi: kampanjen ROCK By Iisalmi! –Tehdään ihmeitä 100 % rockilla asenteella.
Juryns motivering: kampanjen är i linje med Idensalmis marknadsföring, vars genomförande ändrades smidigt trots de utmaningar som bland annat pandemin medförde. Träffsäkert vald kampanj och välvalda frontfigurer, resultatet visar att kommunen valt rätt. Extra plus för utbrett engagemang bland ortens företag och invånare, man fokuserade inte enbart på synlighet och ökad dragningskraft utan förbättrade invånarnas stolthet över sin hemort och ökade kvarhållningskraften.
Silver
Pudasjärvi stad: Kampanjen Järjen äärellä
Juryns motivering: I beredningen av kommunikationskampanjen för att främja samhällsandan deltog många olika samarbetspartner, och kommuninvånarna hördes i processen. Utöver att öka Pudasjärvis attraktivitet lyckades man öka dess kvarhållningskraft och invånarnas stolthet över sin hemort. Invånarnas äkta berättelser är ett bra sätt att förbättra samhällsandan men också ett sätt att ge åskådaren en genuin bild. Det är fint att kampanjen fortsätter ute i byarna! Det är särskilt fint att Pudasjärvi tack vare kampanjen på bred front tagit till sig ett nytt sätt att tänka och mer än hittills engagerar kommuninvånarna i verksamheten.
Brons
Helsingfors stadsmiljösektor: Bättre kommunikation om gatuarbeten
Juryns motivering: Ett fint pilotprojekt där stadsborna engagerades i en så pass vardaglig sak som kommunikation om gatuarbeten. Kommunikationen och de planerade evenemangen var väl valda och producerades via flera kanaler. Ett hedersomnämnande för att man tagit hänsyn till de synskadade. Extra plus för att pilotprojektet på sikt utgör en del av en bestående kommunikationsmodell för gatuarbetenas del och för att tydliga mål och mått definierades. Modellen kan kopieras i alla kommuner.
Hedersomnämnanden
Jyväskylä stad/Business Jyväskylä: Elämäsi Kangas – digital marknadsföringskampanj för att bygga upp och främja regionens image
Juryns motivering: Noggrant och professionellt planerad och genomförd kampanj. Projektet har genomförts enligt principen public private partnership (PPP) som framskrider från strategi till praktiska marknadsföringsåtgärder. Föredömligt exempel på utnyttjande av invånarnas aktivitet. Att allt från utveckling, markplanering, planläggning och byggande till marknadsföring och kommunikation sker som en interaktiv process mellan de olika parterna är ovanligt men mycket fungerande och effektivt. Något som kan rekommenderas.
Helsingfors stad: ”Alla tiders #distansvalborg” i Helsingfors
Juryns motiveringar: En viktig och aktuell idé som genomfördes på rekordtid på ett förvånande bra sätt. Välvalda samarbetspartner, genomtänkta val av kanaler och partnerskap garanterade ett genomförande av hög kvalitet och skapade ett populärt evenemang. Helsingfors förtjänar ett hedersomnämnande för den internationella uppmärksamheten evenemanget fått. Staden har profilerat sig inom virtuella lösningar.
Björneborgs stad: Älä lähde sinne – Utveckling och marknadsföring av Yyteri gav toppresultat
Juryns motivering: En rolig och av resultaten att döma lyckad turismkampanj. Marknadsföringen styrdes i den förändrade situationen till kanaler där människorna finns: hemma framför teven och i sociala medier. Man kan med fördel använda och förstärka redan kända områden i marknadsföringen av en ort.
KUUMA-regionens affärsverk och alla 10 KUUMA-kommuner: Livet är en grillfest/KUUMA-regionen
Juryns motivering: En kampanj som på ett genialt sätt kopplats samman med bostadsmässan och som gett goda resultat. Plus för långsiktighet och att den fortsätter till följande bostadsmässa år 2024. Strålande helhet med brett utnyttjande av både strategisk marknadsföring och sociala medier och allt däremellan. Grunden för helheten är professionell analysering inom marknadsförings- och planeringsarbetet.
Imatra stad och Imatra Base Camp Oy: Imatras skolkampanj
Juryns motivering: I kampanjen har man använt ett tema som är genuint relevant för barnfamiljer. Temat är förknippat med strategin och det har ett långsiktigt mål som på ett konkret sätt gynnar kommuninvånarna och samtidigt lockar nya invånare. Resultaten talar för sig: de nya skolorna har lockat nya invånare både från Imatra och andra orter, längre bort.
S:t Michels stad: S:t Michels födelsedagsbastu 7.3.2020, ett gratis bastuevenemang på S:t Michels torg
Juryns motivering: Ett fint och mycket välplanerat evenemang som engagerat ett stort antal lokala företag. Det stora antalet besökare är ett mått på framgången, S:t Michel har lyckats med en engagerande och gemensam aktivitet i staden. Staden förtjänar en eloge för sina årliga evenemang med olika teman. De är exempel på hur man för kommunen närmare kommuninvånarna. Alla får vara med på kalaset, inte bara de inbjudna gästerna.
Kouvola stad: Ny start i Kouvola
Juryns motivering: Ett hjärtligt jippo med gott humör där en persons liv ändrades en lakritsbit i taget. En fin, kravlös gest under coronaåret när världen var lite dystrare för oss alla. Jippot ökade Kouvolas positiva image både lokalt och utanför kommunen. Unikt marknadsföringssamarbete över kommungränserna.
Juryns sammansättning:
Sanna Laakkio, verksamhetsledare, MARK Finlands Marknadsförbund rf
Jaakko Helenius, verksamhetsledare, Finlands Regionala Utvecklingsorganisationer rf (SEKES ry)
Hannu Komu, verksamhetsledare, Föreningen Finlands turistorganisationer FFRTO rf
Teemu Moilanen, forskningsdirektör, Yrkeshögskolan Haaga-Helia
Ida Honkanen, sakkunnig, Arbets- och näringsministeriet
Eija Rautiainen, marknadsföringschef, Kommunförbundet
Tävlingsbridagen som kortlistats och alla övriga bidrag kan ses på den öppna tävlingsplattformen www.innokylä.fi.
För priserna står Sanoma och Miltton.
FM i kommunal marknadsföring ordnades nu för sextonde gången för alla kommunalt anknutna organisationer. Syftet med tävlingen är att stärka kommunernas, regionernas och områdenas marknadsförings- och kommunikationskompetens och sprida god praxis. Bakom tävlingen står organisationer som utvecklar den kommunala och regionala marknadsföringen: Finlands Kommunförbund, Finlands Regionala Utvecklingsorganisationer (SEKES ry) och Föreningen Finlands turistorganisationer FFTO rf.
Prisutdelningen skedde under Kommunmarknaden i Helsingfors den 15 september.
Närmare upplysningar (på finska):
Marknadsföringschef Eija Rautiainen, Finlands Kommunförbund, tfn +358 45 3161 600, eija.rautiainen@kommunforbundet.fi
Tietoja julkaisijasta

Kuntatalo / Toinen linja 14
00530 HELSINKI
09 7711http://www.kuntaliitto.fi
Finlands Kommunförbund är en tvåspråkig intresseorganisation för alla kommuner och städer i Finland. Med sin sakkunskap utvecklar förbundet den kommunala servicen. På förbundets webbplats Kommunforbundet.fi finns central information om kommunsektorn och den kommunala servicen.
Kommunerna skapar grunden för ett gott liv för sina invånare. Kommunförbundet arbetar för att kommunerna ska lyckas med sitt uppdrag.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Kuntaliitto / Finlands Kommunförbund
Klyftan mellan kommunernas skattesatser hotar blir enorm– Kommunförbundets Karhunen: Finland har inte råd med nuvarande tjänster och strukturer13.9.2025 08:43:27 EEST | Pressmeddelande
Den demografiska förändringen, dvs. den minskande nativiteten, befolkningens stigande ålder, den koncentrerade invandringen och urbaniseringen, försvårar på ett aldrig tidigare skådat sätt kommunernas möjligheter att tillhandahålla tjänster för invånarna. Förändringen är oundviklig och kännbar både i kommuner som förlorar befolkning och i snabbt växande städer, enligt en utredning beställd av Kommunförbundet. Om inget görs kan skillnaden mellan den lägsta och högsta kommunalskattesatsen i framtiden vara nästan 19 procentenheter.
Erot kuntien veroprosenteissa uhkaavat revetä ennennäkemättömiin lukemiin - Kuntaliiton Karhunen: Suomella ei ole varaa nykyisiin palveluihin eikä rakenteisiin13.9.2025 08:20:46 EEST | Tiedote
Väestönmurros eli syntyvyyden lasku, ikääntyminen, keskittyvä maahanmuutto ja kaupungistuminen vaikeuttavat ennennäkemättömällä tavalla kuntien mahdollisuuksia järjestää palveluita kuntalaisille. Muutos on vääjäämätön ja merkittävä niin väestöään menettävissä kunnissa kuin vauhdikkaasti kasvavissa kaupungeissakin, selviää Kuntaliiton tilaamasta selvityksestä. Jos mitään ei tehdä, ero matalimman ja korkeimman kuntaveroprosentin välillä voi tulevaisuudessa olla lähes 19 prosenttiyksikköä.
Kyselytulos: Kunnissa panostetaan lasten ja nuorten hyvinvointiin – tueksi tarvittaisiin vahvemmin hyvinvointialueet11.9.2025 07:11:17 EEST | Tiedote
Kunnat ovat panostaneet merkittävästi lasten ja nuorten hyvinvointiin palkkaamalla omaa, ei-lakisääteistä henkilöstöä varhaiskasvatukseen, esiopetukseen, perusopetukseen ja lukioihin, vaikka laki ei siihen velvoita, selviää Kuntaliiton tuoreesta kyselytutkimuksesta. – Kuntien lisäsatsaukset kertovat aidosta tahdosta tukea lapsia, nuoria ja perheitä. Huolemme kuitenkin on, että hyvinvointialueiden vastuulla olevia tehtäviä sysätään kunnille, Kuntaliiton koulutusasioiden johtaja Irmeli Myllymäki painottaa. Koulun opetushenkilöstö toteuttaa työssään yhteisöllistä opiskeluhuoltoa yhteistyössä hyvinvointialueen ammattilaisten kanssa.
Kommunerna satsar på barns och ungas välmående – välfärdsområdena behövs som stöd11.9.2025 07:10:56 EEST | Pressmeddelande
Kommunerna har satsat mycket på barns och ungas välmående genom att anställa egen, icke–lagstadgad personal inom småbarnspedagogiken, förskoleundervisningen, den grundläggande utbildningen och gymnasierna. Enligt Kommunförbundets utredningar våren 2025 har nästan alla kommuner som svarat investerat egna resurser i barns och ungas välmående, även om lagen inte förpliktar till det. – Kommunernas tilläggssatsningar vittnar om en genuin vilja att stödja barn, unga och familjer. Vi är dock oroade för att uppgifter som välfärdsområdena har ansvar för skyfflas över på kommunerna, säger Irmeli Myllymäki, direktör för utbildningsfrågor vid Kommunförbundet Skolans undervisningspersonal arbetar med generellt inriktad elevhälsa i samarbete med yrkesutbildade personer inom välfärdsområdet.
Budgetmanglingen drabbade kommunerna mindre än befarat – oro för hur normavvecklingen inom integrationstjänsterna ska lyckas3.9.2025 11:36:06 EEST | Pressmeddelande
Kommunförbundet uttrycker lättnad över att regeringen avstod från största delen av de nya nedskärningar i kommunernas statliga finansiering som Finansministeriet föreslog i augusti. Regeringen skär dock ner statsandelarna till kommunerna nästa år med sammanlagt 75 miljoner euro genom beslut som fattades redan vid vårens ramförhandlingar. Enligt förslagen vid budgetmanglingen blir det dessutom en tilläggsnedskärning på 30 miljoner euro i kommunernas kalkylerade integrationsersättningar för 2027.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme