
Länsi- ja Sisä-Suomen valmiustoimikunta: Viranomaisten toimintakyky luo vakautta häiriötilanteissa
Vuoden neljännessä kokouksessaan 12.4.2022 valmiustoimikunta kävi läpi tilannekatsauksen Ukrainan sodan heijastevaikutuksista alueella, pakolaisten maahantulosta, alueellisesta huoltovarmuudesta, turvallisuustilanteesta ja COVID19-pandemiasta.
Varautumisen näkökulmasta Suomi on parhaillaan tilanteessa, jossa yhteiskunnan toimintakykyyn vaikuttaa voimakkaasti niin koronapandemia, Ukrainan kriisi kuin käynnissä oleva hoitajalakkokin.
”Koronatilanne kuormittaa yhä terveydenhuoltojärjestelmäämme erityisesti perusterveydenhuollossa ja erikoissairaanhoidossa alueellamme. Rajoituksia ei ole voimassa.
Ukrainan sotaa on maasta paennut 4,5 miljoonaa ihmistä. Neuvotteluita Venäjän ja Ukrainan kesken ei nyt käydä. Suomen kannalta merkityksellistä on, miten tilanne heijastuu Itämerelle,” totesi valmiustoimikunnan puheenjohtaja, Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintoviraston ylijohtaja Marko Pukkinen kokouksen alussa.
”Tilanne on aiheuttanut ennakoitua hybridivaikuttamista myös Suomessa,” totesi Pukkinen.
Venäjän hyökkäys Ukrainaan on järkyttänyt turvallisuudentunnetta kansalaisten keskuudessa. Yleisesti varautumiseen liittyvä tiedon tarve on suurta. Esimerkiksi Kokkolassa on jaettu kotitalouksien varautumisohjeista tiedote jokaiseen kotiin.
”Huoltovarmuuden osalta kansalaiset kokevat energiantuotannon, perustuotannon ja erityisesti maatalouden omavaraisuuden turvaamisen erittäin tärkeäksi,” ylijohtaja huomautti.
Viranomaisten keskeinen tehtävä on tukea kansalaisten henkistä kriisinkestävyyttä ja luoda vakautta lisäämällä tietoutta siitä, että yhteiskuntamme on varautunut häiriötilanteisiin monella tasolla.
Puheenvuorossaan ylijohtaja totesi, että Etelä-Pohjanmaa liittyy hoitohenkilökunnan työtaistelun piiriin 13 muun sairaanhoitopiirin mukana pääsiäisen jälkeen. Aluehallintovirastolla on oma roolinsa lakon vaikutusten seurannassa.
Julkisen hallinnon toiminnan riittävä suorituskyky varmistetaan poikkeusoloissa
Pyydettynä ajankohtaisesitelmänä valmiustoimikunta kuuli katsauksen viranomaisten toiminnan varmistamisesta poikkeusoloissa.
”Esimerkiksi ajoneuvojen ja työkoneiden varausmenetelmä on nyt myös julkisen sektorin käytössä. Ilmoittamalla varattavan kaluston toimijat varmistavat, että kyseinen ajoneuvokalusto on heidän käytettävissä kaikissa turvallisuustilanteissa,” kertoi valmistelutyöhön itsekin osallistunut ELY-keskusten ja TE-toimistojen valmiuspäällikkö Tapani Rossi.
”Uusi toimintamalli luotu yhteistyössä Traficomin, huoltovarmuusorganisaation, Puolustusvoimien ja ELY-keskusten kanssa,” Rossi totesi.
Turvallisuustilanne tällä hetkellä vakaa
Länsi- ja Sisä-Suomen maakunnissa turvallisuustilanne on tällä hetkellä vakaa ja rajatilanne rauhallinen. Tiedonvaihto turvallisuusviranomaisten välillä toimii hyvin.
Maahanmuuttovirasto Migri vastaa laajamittaisen maahantulon varautumisesta ja Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto tukee Migrin tekemää työtä esimerkiksi yhteyden pidossa kuntiin.
Viranomaiset jatkavat tilanteen seurantaa ja varautumista tehostetusti. Myös valmiustoimikunnan kokoontumiset ovat osa tätä varautumista.
Pandemia ei ole vielä ohi
COVID19-tautitilanne on jäänyt vähemmälle huomiolle, osittain myös turvallisuustilanteen johdosta. Tilanne näyttää valtakunnallisesti jo hieman paremmalta, mutta pandemia ei ole vielä ohi. Länsi- ja Sisä-Suomen maakunnissa alueella tartuntoja esiintyy edelleen ja terveydenhoitojärjestelmä on kuormittunut.
Terveydenhuoltoa kuormittaa lisäksi meneillään oleva hoitohenkilökunnan työtaistelu, joka aiheuttaa lisätyötä esimerkiksi työvuorojen järjestelyissä. Lakko laajenee pääsiäisen jälkeen myös esimerkiksi Etelä-Pohjanmaalle.
Jotta yhteiskuntamme voi pysyä auki ja pystymme palaamaan mahdollisimman tavalliseen arkeen, jokaisen oma vastuu terveysturvallisesta toiminnasta korostuu. Muistetaan siis turvavälit, suojaudutaan rokotteilla ja jäädään oireisena kotiin.
Lisätietoja:
Ylijohtaja Marko Pukkinen, p. 0295 018 582, marko.pukkinen@avi.fi
Johtaja Tarja Wiikinkoski p. 0295 018 800, etunimi.sukunimi@avi.fi
Länsi- ja Sisä-Suomi
Korona
Turvallisuus ja varautuminen
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Viestintä
Aluehallintoviraston viestintä palvelee toimittajia arkisin klo 9 - 16. Oheinen numero ohjaa vaihteeseen.
Tietoja julkaisijasta
Aluehallintovirasto/RegionförvaltningsverketAluehallintovirastossa edistämme perusoikeuksien ja oikeusturvan toteutumista, peruspalvelujen saatavuutta, ympäristönsuojelua, ympäristön kestävää käyttöä, sisäistä turvallisuutta sekä terveellistä ja turvallista elin- ja työympäristöä alueilla. Hoidamme myös lainsäädännön toimeenpano-, ohjaus- ja valvontatehtäviä alueillamme. Toimintaamme ohjaa kahdeksan ministeriötä.
Aluehallintoviraston verkkosivut
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aluehallintovirasto/Regionförvaltningsverket
Lainsäädäntö uudistui 21.12.2025: Miten asbestityöt pitää tehdä uudistuksen jälkeen?22.12.2025 07:41:37 EET | Tiedote
Asbestilainsäädäntö uudistui 21. joulukuuta. Uudistuneeseen lainsäädäntöön liittyen työsuojeluviranomainen on julkaissut päivitetyn soveltamisohjeen. Soveltamisohje kertoo, miten asbestityöt pitää käytännössä tehdä Suomessa uudistuksen jälkeen.
Hallinto-oikeus: Työsuojeluviranomaisen puolalaiselle yritykselle määräämä laiminlyöntimaksu oli aiheellinen19.12.2025 15:52:23 EET | Tiedote
Lounais-Suomen aluehallintoviraston työsuojelun vastuualue määräsi elokuussa 2024 puolalaiselle yritykselle 5 500 euron laiminlyöntimaksun, koska yritys oli laiminlyönyt velvollisuutensa toimittaa työsuojeluviranomaiselle tietoja työntekijöiden lähettämisestä Suomeen. Yritys valitti laiminlyöntimaksusta hallinto-oikeuteen, joka katsoi, että työsuojeluviranomainen oli voinut pitää yrityksen laiminlyöntejä vakavina ja ratkaisi asian niin, että määrätty laiminlyöntimaksu jäi voimaan. Turun hallinto-oikeus antoi päätöksensä asiassa 19.12.2025.
Regionförvaltningsverket i Västra och Inre Finlands regionala beredskapskommitté sammanträdde för sista gången19.12.2025 13:30:00 EET | Pressmeddelande
Regionförvaltningsverket i Västra och Inre Finlands regionala beredskapskommitté sammanträdde för sista gången den 18 december 2025. De nuvarande beredskapskommittéernas verksamhetsperiod upphör då regionförvaltningsverkens verksamhet upphör den 31 december 2025. Det nya riksomfattande Tillstånds- och tillsynsverket inleder verksamheten den 1 januari 2026. Till myndighetens uppgifter hör bland annat att organisera det regionala beredskapssamarbetet.
Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintoviraston alueellinen valmiustoimikunta kokoontui viimeisen kerran19.12.2025 13:30:00 EET | Tiedote
Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintoviraston alueellinen valmiustoimikunta kokoontui viimeisen kerran 18.12.2025. Nykyisten valmiustoimikuntien toimikausi päättyy aluehallintovirastojen toiminnan päättyessä 31.12.2025. Uusi valtakunnallinen Lupa- ja valvontavirasto aloittaa toimintansa 1.1.2026. Viraston tehtävänä on muun muassa varautumisen alueellisen yhteistyön järjestäminen.
Tillsyn avslöjade brister i behörighetsvillkoren för personalen på privata daghem19.12.2025 11:45:39 EET | Pressmeddelande
År 2025 övervakade regionförvaltningsverken att behörighetsvillkoren enligt lagen om småbarnspedagogik uppfylldes för de privata daghemmens fostrings-, undervisnings- och vårdpersonal samt daghemsföreståndare. Som ett resultat av tillsynen gav regionförvaltningsverken över 200 tjänsteproducenter administrativ styrning.