Aluehallintovirasto/Regionförvaltningsverket

Lapin aluehallintovirasto on määrännyt Palvelukoti Riekonlento Oy:n toiminnan keskeytettäväksi

Jaa
Aluehallintovirasto on keskeyttänyt Palvelukoti Riekonlento Oy:n toiminnan perjantaina 22.1.2021.

Lapin aluehallintovirasto antoi 22.1.2021 päätöksen, jolla se keskeytti Palvelukoti Riekonlento Oy:n toiminnan välittömästi. Keskeytyksen perusteena on toiminnassa havaitut useat epäkohdat. Palvelukoti Riekonlento Oy on tuottanut tehostettua palveluasumista mielenterveys- ja päihdekuntoutujille.

Aluehallintovirasto teki yksikköön tarkastuskäynnin 20.1.2021. Tarkastuksessa todettiin puutteita toimitilojen asianmukaisuudessa, asiakkaiden kohtelussa, ruokahuollon järjestämisessä, henkilökunnan määrässä ja henkilökunnan asemassa. Aluehallintovirasto katsoo, että epäkohdat vaarantavat asiakkaiden turvallisuuden.

Päätös on voimassa siihen saakka, kunnes aluehallintovirasto päättää toisin.

Lisätietoja:

Sosiaalihuollon ylitarkastaja Marjut Eskelinen, p. 0295 017 378, etunimi.sukunimi@avi.fi
Lapin aluehallintovirasto

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

Aluehallintovirasto/Regionförvaltningsverket
Aluehallintovirasto/Regionförvaltningsverket



Aluehallintovirastossa edistämme perusoikeuksien ja oikeusturvan toteutumista, peruspalvelujen saatavuutta, ympäristönsuojelua, ympäristön kestävää käyttöä, sisäistä turvallisuutta sekä terveellistä ja turvallista elin- ja työympäristöä alueilla. Hoidamme myös lainsäädännön toimeenpano-, ohjaus- ja valvontatehtäviä alueillamme. Toimintaamme ohjaa kahdeksan ministeriötä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Aluehallintovirasto/Regionförvaltningsverket

Nosturin puomi osui sähkölinjaan – Turun hovioikeus muutti käräjäoikeuden tuomiota29.10.2025 13:42:17 EET | Tiedote

Turun hovioikeus on 29.10.2025 antamassaan tuomiossa muuttanut Varsinais-Suomen käräjäoikeuden 15.10.2024 antamaa tuomioita. Tuomio koski työtapaturmaa, jossa nosturin puomi osui sähkölinjaan. Hovioikeus muutti tuomiota siltä osin, että rakennuttajan valvojana toiminut henkilö tuomittiin työturvallisuusrikoksesta. Hänet jätettiin kuitenkin tuomitsematta rangaistukseen. Käräjäoikeus oli katsonut, että henkilö ei ollut syyllistynyt työturvallisuusrikokseen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye