Lapin jokien teräsjäät keskimääräistä heikommat tänä vuonna

Lapin ELY-keskus on mitannut jäänpaksuuksia viikoilla 10 ja 11 Tenojoella, Ivalojoella, Kemijoella, Ounasjoella, Muonionjoella, Tornionjoella ja Simojoella. Mittauspaikoilla jään kokonaispaksuus oli 32–77 cm ja teräsjään paksuus 4–66 cm. Kaikilla vesistöillä teräsjään vahvuus oli selvästi pitkän ajan keskiarvoa heikompaa.
Muonionjoella teräsjään vahvuus oli mittaushistorian heikoin. Teräsjäätä oli vain 9–26 cm, kun yleensä teräsjään vahvuus on ollut keskimäärin 40–50 cm. Myös Ounasjoella Iisingissä, Tepastossa ja Lohiniemessä teräsjäätä oli ennätyksellisen vähän. Ivalojoella Kuusiniemen ja Ivalojoen sillan alueen mittauspaikoilla teräsjäätä oli hieman viime vuosia enemmän. Kelkkailu on todennäköisesti vahvistanut teräsjäätä. Kelkkailun ulkopuolisilla mittauspaikoilla teräsjään keskimääräinen paksuus oli 34 cm.
Jäämittauksia on tehty vuodesta 1992 lähtien ja mittauksilla selvitetään jään rakenteesta lumen, välivesi- ja kohvajääkerrosten sekä teräsjään paksuudet. Jääpatoriskin ja jääsahaustarpeen arvioinnissa teräsjään osuus on ratkaiseva. Tämän kevään mittausten perusteella Lapin ELY-keskus arvioi jääpatoriskin pieneksi. Jäänsahausta ei tehdä tänä keväänä, koska teräsjään vahvuudet ovat heikkoja. Noin 10 tonnia painava jääsaha tarvitsee toimiakseen alleen vähintään 50 cm teräsjäätä ja tasaisen jääkannen.
Taulukko 1. Teräsjään paksuus sekä jään kokonaispaksuus Lapin jokien jäänmittauspaikoilla keväällä 2023 ja teräsjään paksuus keskimäärin vuosina 1992–2023.
Joki |
Jään kokonaispaksuus 2023 |
Teräsjäänpaksuus 2023 (keskiarvo ja vaihteluväli) |
Teräsjään paksuus 1992–2023 (keskiarvo ja vaihteluväli) |
Simojoki |
45–60 cm |
26 cm (17–31 cm) |
46 cm (18–84 cm) |
Tornionjoki |
41–77 cm |
29 cm (12–42 cm) |
51 cm (26–80 cm) |
Muonionjoki |
40–59 cm |
18 cm (9–26 cm) |
46 cm (18–84 cm) |
Kemijoki |
54–56 cm |
24 cm (22–26 cm) |
40 cm (21–59 cm) |
Ounasjoki |
32–72 cm |
21 cm (4–34 cm) |
41 cm (21–67 cm) |
Ivalojoki |
38–73 cm |
42 cm (28–66 cm) |
52 cm (16–83 cm) |
Tenojoki |
55–70 cm |
28 cm (19–42 cm) |
48 cm (28–68 cm) |
Lumen vesiarvo on suuressa osassa Lappia 140–180 mm, mikä on ajankohtaan nähden tavanomainen arvo. Käsivarren alueella sekä Ounasjoen ja Ivalojoen valuma-alueiden yläosissa lumen vesiarvo on 200–220 mm, mikä on keskimääräistä suurempi. Tämänhetkisten ennusteiden mukaan kevättulvien arvioidaan jäävän suuruudeltaan tavanomaisiksi. Tulevien viikkojen mahdolliset sateet ja sulamisajan sääolosuhteet vaikuttavat merkittävästi kevättulvien suuruuteen. Tulvan kehittymisestä tiedotetaan tarpeen mukaan viikosta 16 alkaen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johtava vesitalousasiantuntija Niina Karjalainen, puh. 0295 037 354
Vesitalousasiantuntija Tatu Moilanen (jäämittaukset), puh. 0295 037 440
Vesitalousasiantuntija Anna Kurkela, puh. 0295 037 398
Kuvat



Linkit
Tietoja julkaisijasta

Rovaniemi: Hallituskatu 3 B (valtion virastotalo)
Kemi: Valtakatu 28
0295 037 000http://www.ely-keskus.fi/lappi
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus
Portimokosken ylemmän kalatien rakentaminen on alkanut9.5.2025 13:15:48 EEST | Tiedote
Portimokosken voimalaitoksen ylemmän kalatien rakentaminen on alkanut viikolla 19. Rakennuttajana toimii Lapin ELY-keskus. Portimokoskentie suljetaan rakentamisen ajaksi. Syksyllä 2024 valmistunut alempi Haapakosken kalatie sekä syksyllä 2025 valmistuva ylempi kalatie ovat merkittävä osa vaelluskalojen palauttamisen kokonaisuutta.
Lapin vesistöjen tulvahuippuja odotettavissa vasta toukokuun loppupuolella7.5.2025 11:07:39 EEST | Tiedote
Sään ennustetaan jatkuvan koleana, joten lumen sulaminen jatkuu hitaana. Tornionjoen alaosa on jo pääosin vapaana jäistä. Vesistöissä vielä paikoillaan olevat jäät voivat olla petollisia, joten jäillä liikkuessa tulee olla erityisen varovainen.
Lapin liikenneturvallisuussuunnitelma vuosille 2025–2030 on julkaistu5.5.2025 10:20:03 EEST | Tiedote
Liikenneturvallisuussuunnitelman tavoitteena on antaa suuntaviivat Lapissa eri toimijoiden tahoilta tehtävälle liikenneturvallisuustyölle tuleville vuosille. Suunnitelma painottuu tieliikenteeseen, mutta myös raideliikenne ja maastoliikenne on huomioitu suunnitelmassa.
Tourism at the forefront of growth in Lapland’s sectors, significant growth also in mining2.5.2025 13:03:59 EEST | Tiedote
The 2024 economic trend report shows that the trend in Lapland’s turnover has taken an upward turn, and the annual change in personnel numbers was more positive than the change in turnover. Of the sectors, the development trend showed the greatest growth in the accommodation and catering and tourism services sectors. There is also a positive trend in mining, transport and storage, business services and the creative and cultural sectors in Lapland.
Lapin tulvatilanne jatkuu rauhallisena30.4.2025 08:44:01 EEST | Tiedote
Lapin vesistöjen virtaamat pysyvät alhaisina toukokuun alussa kylmän sään vuoksi. Etelä-Lapin alueelle vapun aikaan osuva sään hetkellinen lämpeneminen voi kääntää virtaamia pieneen nousuun. Vesistöissä vielä paikoillaan olevat jäät voivat olla petollisia, joten jäillä liikkuessa tulee olla erityisen varovainen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme