Lapin ELY-keskusLapin ELY-keskusLapin ELY-keskusLapin ELY-keskusLapin ELY-keskus

Lapin maahanmuuttostrategian laadinta käynnistyy

Jaa
Lapin ELY-keskus on käynnistänyt Lapin maahanmuuttostrategiatyön. Lapin maahanmuuttotrategian 2022–2030+ tavoitteena on edistää maahanmuuttaneiden kotoutumista ja työmarkkinoille pääsyä sekä työ- ja koulutusperusteista maahanmuuttoa. Tavoitteena on lisäksi turvata riittävä osaavan työvoiman saanti Lapissa sekä edistää hyviä väestösuhteita, yhdenvertaisuutta ja työelämän monimuotoisuutta. Strategia laaditaan ja toimeenpannaan yhdessä lappilaisten toimijoiden kanssa.
Kuva: Lapin materiaalipankki | Markus Kiili
Kuva: Lapin materiaalipankki | Markus Kiili

Lapin maahanmuuttostrategiantyön aikana luodaan maakunnan yhteinen näkemys siitä, miten maahanmuutto tukee alueen elinvoiman ja työllisyyden positiivista kehitystä. Strategiassa huomioidaan maahanmuuton eri keinot tukea Lapin kasvua ja kehittämistä.

Strategiassa määritellään keskeiset kehittämistoimet maahanmuuttaneiden kotoutumisen ja työllistymisen edistämiseksi, työvoiman tavoittamiseksi sekä työelämän vastaanottavuuden parantamiseksi. Maahanmuuttaneilla tarkoitetaan tässä yhteydessä työ-, koulutus- ja perheperusteisesti maahan tulleita, kansainvälistä suojelua saavia henkilöitä sekä turvapaikanhakijoita.

Strategiatyötä tehdään yhdessä

Maahanmuuttostrategia laatimisessa hyödynnetään tutkimuksia, selvityksiä, tilastoaineistoja ja muuta kirjallista aineistoa. Strategiatyön yhteydessä toteutetaan lisäksi haastatteluja, sähköisiä kyselyjä ja työpajoja kevään 2022 aikana. Yksi työpaja on suunnattu kokonaan maahanmuuttaneille. Työpajoihin toivotaan laajaa ja aktiivista osallistumista.

Lapin maahanmuuttostrategia valmistuu joulukuussa 2022. Lapin maahanmuuttostrategia laaditaan Lapin ELY-keskuksen johdolla, osana Euroopan sosiaalirahaston rahoittamaa Koordinoiden rakennemuutokseen ja kohtaantoon –hanketta, jonka tavoitteena on edistää kohtaantoa sekä työ- ja koulutusperäistä maahanmuuttoa. Strategian käytännön toteutuksesta vastaa Owal Group Oy.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lapin ELY-keskus, projektikoordinaattori Riitu Pirkkalainen,
Koordinoiden rakennemuutoksen ja kohtaantoon –hanke,
puh. 0295 037 132, riitu.pirkkalainen(at)ely-keskus.fi


Lapin ELY-keskus, maahanmuuttopäällikkö Anne-Mari Suopajärvi,
puh. 0295 037 129, anne-mari.suopajarvi(at)ely-keskus.fi


Owal Group Oy, director Risto Karinen,
puh. 050 353 1820, risto(at)owalgroup.com

Kuvat

Kuva: Lapin materiaalipankki | Markus Kiili
Kuva: Lapin materiaalipankki | Markus Kiili
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Lapin ELY-keskus
Lapin ELY-keskus
Rovaniemi: Hallituskatu 3 B (valtion virastotalo)
Kemi: Valtakatu 28

0295 037 000http://www.ely-keskus.fi/lappi

ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus

Selvitys Soklin ahojen ja muiden luontaisesti puuttomien kivennäismaiden kasvillisuudesta on valmistunut15.8.2025 12:00:00 EEST | Tiedote

Lapin ELY-keskus on julkaissut selvityksen siitä, miten Soklin ahot eroavat muualla sijaitsevista luontaisesti puuttomista kivennäismaista. Selvityksessä on myös kartoitettu puuttomien kivennäismaiden sijaintia ja yleisyyttä sekä tutkittu puuttomuuden syitä. Selvitykseen koottu vihjeaineisto Suomen luontaisesti puuttomista kivennäismaista on saatavissa Lapin ELY-keskuksesta.

Traffic on Tornio bridge to be cut off on 3 September 2025 at 6:00 am and reinstated on 6 September 2025 at 6:00 am – the interruption will cause significant disruptions for heavy traffic12.8.2025 11:21:18 EEST | Press release

The bridge over Tornionjoki river on Highway 29 (E4) will be closed to traffic from 6:00 am on 3 September 2025 to 6:00 am on 6 September 2025. The reason for the traffic interruption is the space required by concrete equipment, allowing concrete the time to harden, and ensuring traffic and occupational safety. For the duration of the traffic interruption, traffic will be directed to detours, which will result in significant disruptions for road users, especially heavy traffic.

Tornion silta katkaistaan liikenteeltä 3.9.2025 klo 6.00 ja palautetaan liikenteelle 6.9.2025 klo 6.00 – katko aiheuttaa raskaalle liikenteelle merkittävää haittaa12.8.2025 11:10:54 EEST | Tiedote

Valtatiellä 29 (E4) sijaitseva Tornionjoen ylittävä silta suljetaan liikenteeltä 3.9.2025 klo 6.00 ja palautetaan liikenteelle 6.9.2025 klo 6.00. Liikennekatkon syynä ovat betonointikaluston tilantarve, betonin kovettumisen turvaaminen sekä liikenne- ja työturvallisuus. Liikennekatkon ajaksi liikenne ohjataan kiertoreiteille ja tämä aiheuttaa tienkäyttäjille, erityisesti raskaalle liikenteelle, merkittävää haittaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye