Lapset ja nuoret saavat koronatartunnan edelleen pääasiassa kotoa
Tuoreimmat Helsingin kaupungin luvut osoittavat, että lasten koronatartuntojen määrä on kasvussa. Osaltaan tätä selittää hyvin aktiivinen testaus. Vaikka kouluissa ja päiväkodeissa on tapahtunut paljon altistumisia, jatkotartuntoja on ollut vähän.
Taudin lähteitä selvitettäessä nähdään, että oma perhe on lapselle ja nuorelle edelleen selvästi merkittävin koronatartunnan lähde. Nuorilla korostuvat oman perheen lisäksi myös koulun ja perheen ulkopuoliset sosiaaliset kontaktit.
Merkittävin syy niin lasten ja nuorten kuin koko väestön tartuntojen määrän kasvuun ovat todennäköisesti olleet aiempaa herkemmin tarttuvat virusvariantit.
Alkuvuodesta lähtien Helsingin kaupunki on ohjannut kaikki altistuneet testiin riippumatta siitä, onko heillä oireita vai ei tai onko kyse virusvariantista vai ei. Myös päiväkoti-ikäisiä ja lähiopetuksessa olevia testataan tämän vuoksi tällä hetkellä aikaisempaa huomattavasti enemmän.
Päiväkoti-ikäisillä tartuntojen määrä kasvanut suhteellisesti eniten
Tartuntojen määrä on kasvanut alkuvuonna suhteellisesti eniten päiväkoti-ikäisillä lapsilla. Samaan aikaan heidän testaamisensa on ollut hyvin aktiivista. Sen sijaan 13–19-vuotiaiden testausmäärät ovat selvästi vähentyneet maaliskuussa.
Päiväkoti-ikäisillä tartuntojen kokonaismäärä on vuoden alkuun verrattuna 3,5-kertainen (1.1. tartuntoja 367 ja 29.3. mennessä 1283). Muilla lasten ja nuorten ikäryhmillä ja työikäisillä tartuntojen määrä on noussut niin ikään (2-3 kertaisesti), mutta vähemmän.
Lasten ja nuorten osuus kaikkien helsinkiläisten tartunnoista oli alkuvuodesta 20 prosenttia ja maaliskuun lopussa 29 prosenttia.
Päiväkoti-ikäisillä perheen osuus tartuntalähteenä on tällä hetkellä *) 64 prosenttia ja päiväkodin 21 prosenttia.
Alakouluikäisillä merkittävin tartunnan lähde on oma perhe (56 %), koulun osuus on 33 prosenttia. 13–15-vuotiailla oman perheen osuus on (85 %), koulut on heillä ollut tartunnanlähteenä 4 prosentissa tartunnoista.
Myös 16–19-vuotiailla perhe on merkittävin tartuntalähde (72 %), mutta tartuntoja tulee myös muista sosiaalisista kontakteista (24 %).
*) tartunnan lähteet viikon 13 lopussa
Päiväkodit ja koulut huolehtivat hienosti suojautumistoimista
Epidemiologisen toiminnan ylilääkäri Sanna Isosomppi kiittää kouluja ja päiväkoteja huolellisesta toiminnasta. Turvaväleistä ja hygieniasta on huolehdittu.
– Opettajat, kouluavustajat, iltapäiväkerhojen vetäjät, keittiö- ja siivoushenkilöstö, vahtimestarit ja muu koulun henkilöstö ovat toimineet esimerkillisen vastuullisesti, kuten myös lapset ja koululaiset. He ovat noudattaneet hienosti ohjeita.
Kallion ja Käpylän kouluissa maaliskuussa laajempi tartuntaryväs
Isosomppi huomauttaa, että kun tartuntojen määrä lähti nousuun, tartunnanjäljitys valitettavasti ruuhkautui. Siitä huolimatta, että altistuneiden kartoittamisessa ja tavoittamisessa oli viivettä, jatkotartuntojen määrä päiväkodeissa ja kouluissa ei ole merkittävästi noussut. Maaliskuun aikana kahdessa koulussa on ollut laajempi tartuntaryväs.
Kallion ala-asteella todettiin helmi - maaliskuussa yhteensä 49 tartuntaa. Koska tartuntoja oli useammalla luokalla, päädyttiin koko koulu seulomaan. Tämä tarkoitti sitä, että kaikki ne esikoululaiset, oppilaat ja koulun henkilökuntaan kuuluvat, jotka eivät aikaisemman altistumisen vuoksi olleet käyneet testissä, ohjattiin koronavirustesteihin.
Joukkoseulonnassa kävi 225 henkilöä. Joukkoseulontaan osallistuneista neljällä todettiin koronavirustartunta, mikä on 1,8 prosenttia seulotuista. Seulonnan tulosten pohjalta asettiin aikaisempien lisäksi vielä yksi ryhmä karanteniin. Kallion ala-asteella on yhteensä 490 oppilasta.
Käpylän peruskoulussa todettiin maaliskuun aikana yhteensä 41 tartuntaa. Käpylän koulussa on yhteensä 929 oppilasta.
Käpylän koulussa jäljitys valitettavasti viivästyi niinikään pääkaupunkiseudun nopeasti pahentuneen koronatilanteen vuoksi. Käpylässä asetettiin laajoja karanteeneja ja kaikki altistuneet testatiin, epidemiologisen toiminnan ylilääkäri Sanna Isosomppi kertoo.
–Jäljityksen ruuhka on onneksi saatu nyt puretuksi, ja kaikkiin ilmi tulleisiin tapauksiin ja heidän altistamiinsa on oltu yhteydessä, Sanna Isosomppi jatkaa.
– Ruuhkan aiheuttamat viiveet ovat varmasti turhauttaneet perheitä, kun arjen järjestelyt ovat vaikeutuneet. Perheissä on luonnollisesti kannettu huolta myös tartuntojen leviämisestä.
Lievä taudinkuva
Taudinkuvan on lapsilla edelleen lievä tai jopa oireeton.
– Julkinen keskustelu lasten ja nuorten tartuntojen yleistymisestä voi huolestuttaa, mutta heidän taudinkuvansa ei uusista virusvarianteista huolimatta ole ollut aiempaa vaikeampi.
Tästä huolimatta Isosomppi korostaa, että kaikenikäisten tulee hakeutua testiin heti vähäisimpienkin oireiden ilmaannuttua. Lisäksi myös lasten täytyy noudattaa suojautumisohjeita ja on vältettävä mahdollisuuksien mukaan kontakteja vapaa-aikana. Vaikka lasten aiheuttamia jatkotartuntoja on vähän, niitä kuitenkin on.
Lisätietoa: epidemiologisen toiminnan ylilääkäri Sanna Isosomppi, p. 050 5729 550, sanna.isosomppi@hel.fi
Yhteyshenkilöt
Jaana Juutilainen-Saari
viestintäpäällikkö
jaana.juutilainen-saari@hel.fi
p. 09 310 42240
Tero Manninen
yksikön päällikkö
tero.manninen@hel.fi
p. 09 310 28885
Markus Snellman
tiedottaja
markus.snellman@hel.fi
p. 09 310 42619
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimialaToinen linja 4A
PL 6000 00099 Helsingin kaupunki
09 310 5015 (vaihde)http://www.hel.fi/sotepe
Hyvinvointia, terveyttä ja turvallisuutta helsinkiläisille yhteistyöllä ja vahvalla osaamisella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala
Helsingfors social- och hälsovårdstjänster under julen och vid årsskiftet 2025/202623.12.2025 09:05:15 EET | Pressmeddelande
Helsingforsborna får de social- och hälsovårdstjänster de behöver även under julen och vid årsskiftet.
Helsingin sosiaali- ja terveyspalvelut jouluna ja vuodenvaihteessa 2025/202623.12.2025 09:05:15 EET | Tiedote
Helsinkiläiset saavat tarvitsemansa sosiaali- ja terveyspalvelut myös joulunaikaan ja vuodenvaihteessa.
Stadin sote ja brankkari on ilmestynyt19.12.2025 13:39:50 EET | Tiedote
Helsingin kaupunki on tarjonnut 100 vuotta hammashoidon palveluja. Perhekeskukset tukevat vanhempia. Ikääntyneet kokevat yhteisöllisen asumisen turvalliseksi ja mieluisaksi. Stadin sote ja brankkari on jälleen täynnä mielenkiintoisia juttuja Helsingin sote- ja pelastuspalveluista.
Sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunnan 16.12. kokouksen päätöstiedote16.12.2025 20:13:15 EET | Tiedote
Helsingin sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunnalla oli syyskauden viimeinen kokous tiistaina 16. joulukuuta 2025. Kokouksen päätöstiedote on kaupungin verkkosivuilla. Lautakunnan kevätkauden 2026 kokousajat ovat kaupungin verkkosivuilla. Lautakunnan vuoden 2026 ensimmäinen kokous on 13.1.
Sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunnan 16.12. kokouksen ennakkotiedote12.12.2025 16:17:32 EET | Tiedote
Helsingin sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunnalla on syyskauden viimeinen kokous tiistaina 16. joulukuuta 2025 klo 16.15. Lautakunta jatkaa tässä kokouksessa muun muassa järjestöille vuodelle 2026 myönnettävien avustusten sekä toimialan ensi vuoden toimintasuunnitelman ja tulosbudjetin käsittelyä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme