Lapti rakentaa 54 asunnon kerrostalon uudelle Hervantajärven asuinalueelle Tampereelle

Taidetta elävöittämään ympäristöä
Viime vuosina taide ja rakentaminen ovat yhdistyneet useiden asuinalueiden rakentamisessa tavoitteena elämyksellisen, mieleenpainuvan ja erilaisen asuinalueen syntyminen. Uudella Hervantajärven asuinalueella taidetta tuodaan osaksi kaupunkikuvaa Makkarajärvenkadun varrelle rakennettaville tonteille.
Laptin kohteen Asunto Oy Hervantajärven Aarteen itäiselle seinälle kiinnitetään kuvanveistäjä Petri Kiviniemen teos sudenkorennosta, joka kuvaa alueella esiintyvää ja suojeltua sirolampikorentoa. Teos tulee olemaan kooltaan noin kaksi metrinen ja se tehdään kiillotetusta ja peilaavasta ruostumattomasta teräksestä.
Olemme tyytyväisiä, että saamme olla ensimmäisten rakentajien joukossa käynnistämässä Hervantajärven toisen kaavavaiheen asuinalueen rakentumista. Paikka on ainutlaatuinen ja erittäin mielenkiintoinen raitiotieyhteyden sekä Hervantajärven erinomaisten virkistysalueiden läheisyyden ansiosta. Nyt rakennettava Asunto Oy Hervantajärven Aarre muodostuu 54 asunnon viisikerroksisesta kerrostalosta. Asuntojakauma on monipuolinen, joten Aarteesta löytyy asuntoja moneen tarpeeseen, kertoo Tampereen alueen projektipäällikkö Arttu Similä Rakennusliike Lapti Oy:stä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Projektipäällikkö Arttu Similä
Rakennusliike Lapti Oy Pirkanmaa
puh. 050 597 7513
arttu.simila@lapti.fi
Kuvat


Tietoja julkaisijasta
Lapti lyhyesti
Rakennusliike Lapti Oy on vakavarainen rakentaja, joka keskittyy toiminnassaan kohtuuhintaisten asuntojen uudisrakentamiseen Suomen suurimmissa kasvukeskuksissa. Laptin palveluvalikoimaan kuuluu lisäksi laadukkaiden päivähoito- ja hoivakiinteistöjen, liike- ja toimitilojen sekä koulujen ja terveydenhuoltokiinteistöjen rakentaminen maanlaajuisesti. Vuoden 2019 liikevaihtomme oli noin 340 miljoonaa euroa ja palveluksessa oli yli 600 henkilöä. lapti.fi
Rakennamme hyvän elämän puitteet.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakennusliike Lapti Oy
Rakennusliike Lapti toteuttaa Hoivatiloille ikäihmisten hoivakodit Seinäjoelle ja Kuopioon26.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Rakennusliike Lapti suunnittelee ja rakentaa Hoivatiloille kaksi uutta ikäihmisten hoivakotia Seinäjoelle ja Kuopioon. Hoivakotien palveluntuottajaksi tulee Attendo. Kohteiden rakentaminen on käynnistynyt marraskuussa, ja hoivakodit valmistuvat loppuvuodesta 2026.
Urban Partners ja Rakennusliike Lapti voittaneet kilpailutuksen viiden päiväkodin toteutuksesta Turkuun11.11.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Turun kaupunki investoi historiallisen paljon kouluihin ja päiväkoteihin. Osana Turun päiväkotien uudistushanketta Urban Partners ja Rakennusliike Lapti rakentavat suunnitelmien mukaan viisi uutta, kestävää ja laadukasta päiväkotikiinteistöä kaupungin omaan käyttöön.
Lapti toteuttaa TA Yhtymälle asuinkerrostalon Oulun Hiukkavaaraan10.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Rakennusliike Lapti ja TA Yhtymä ovat allekirjoittaneet sopimuksen asuinkerrostalon toteuttamisesta Oulun Hiukkavaaraan. Lapti suunnittelee ja rakentaa Hiukkavaaran keskustaan seitsemänkerroksisen talon, johon tulee 33 vuokra-asuntoa. Kerrostalon rakentaminen on aloitettu, ja asunnot valmistuvat alkuvuodesta 2027.
KYSin vuodeosastorakennuksen peruskorjaus on valmistunut – toiminta käynnistyy vaiheittain marras-joulukuussa31.10.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Kuopion yliopistollisen sairaalan (KYS) pääsairaalan kaupunkikuvallisesti tunnetuimman osan, vuonna 1959 valmistuneen vuodeosastorakennuksen peruskorjaus on valmistunut. Loppuvuodesta vuodeosastorakennuksen vaiheittaisen käyttöönoton myötä Kuopion Harjulan sairaalan vuodeosastot ja poliklinikkatoiminnot siirtyvät KYSille.
Jyväskylän Mattilanpeltoon nousee 60-paikkainen ikäihmisten hoivakoti30.10.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylässä Mattilanpellon kaupunginosassa alkaa lokakuussa uuden ikäihmisten hoivakodin rakentaminen. 60-paikkainen hoivakoti valmistuu Keljonkadulle suunnitelmien mukaan loppuvuodesta 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
