Lasten ja nuorten taide valtaa Rewellin
29.3.2022 10:42:07 EEST | Vaasan kaupunki - Vasa stad | Tiedote
Kauppakeskuksen tiloissa on koko viikon ajan esillä lasten ja nuorten tekemästä taiteesta koottuja installaatiomaisia kokonaisuuksia. Installaatiot kokoavat yhteen eri menetelmiä ja materiaaleja kuten piirustusta, maalausta, keramiikkaa ja grafiikkaa.
- Otamme myös haltuun tyhjiä liiketiloja, joissa on esillä TaiKonin visuaalisten taiteiden oppilaiden näyttelyitä sekä tarjolla tanssiesityksiä ja teatterioppilaiden performansseja koko viikon ajan, kertoo TaiKonin visuaalisten aineiden suunnittelijaopettaja Sonja Backlund.
Tapahtumapäivänä 2.4. työpajoja ja esityksiä
TaiKonin ja Kuula-opiston yhteinen tapahtumapäivä järjestetään kauppakeskus Rewellissä lauantaina 2.4. klo 11-14.
Tarjolla on työpajoja, esityksiä ja näyttelyitä koko perheelle. Rewellin aulassa on non stop tanssi- ja musiikkiesityksiä klo 11 alkaen. Non stop -esityksissä esiintyvät TaiKonin ja Kuula-opiston oppilaat.
- Kuula-opistolta on mukana kaksi pientä orkesteria, jotka koostuvat musiikinopettaja Ninja Jakobssonin nuorista oppilaista. Lisäksi tanssinopiskelijoilta tulee sekä ryhmä- että sooloesityksiä, kertoo Kuula-opiston tanssinopettaja Johanna Eskola-Råberg.
TaiKonin teatterioppilaat esittävät lyhyitä performansseja liiketiloissa sekä naamioteatteria eri puolilla kauppakeskusta. Lisäksi voi kiertää omatoimisen teatterivaelluksen, jossa on erilaisia teatteriin ja näyttelemiseen liittyviä tehtäviä.
Taiteen perusopetuksen juhlavuosi 2022
Vuoden 2022 aikana Vaasassa juhlitaan lasten ja nuorten taiteen perusopetusta. Musiikkioppilaitos Kuula-opisto täyttää 70 vuotta, musiikkileikkikoulutoiminta 50 vuotta ja Taikon 30 vuotta.
Mitä on taiteen perusopetus?
- Taiteen perusopetus on tavoitteellista, opetussuunnitelmaan perustuvaa opiskelua, jota ohjaavat koulutetut ja ammattitaitoiset opettajat.
- Tavoitteena on luoda omannäköinen taidepolku jokaiselle lapselle ja nuorelle.
- Lasten ja nuorten kasvua tuetaan taiteen keinoin seitsemässä eri taidelajissa: musiikki, tanssi, kuvataide, käsityö, teatteritaide, sirkus ja mediataide.
- Taiteen perusopetukseen on helppo tulla, sillä Kuula-opisto ja TaiKon eivät järjestä sisäänpääsytestejä.
- Taiteen perusopetuksesta polku voi johtaa taiteiden elinikäiseen harrastamiseen tai taiteen eri ammatteihin.
Yhteyshenkilöt
Kuula-opisto, tanssinopettaja Johanna Eskola-Råberg, puh. 040 575 0245, johanna.eskola-raberg@edu.vaasa.fi
Taikon, visuaalisten taiteiden suunnittelijaopettaja Sonja Backlund, puh. 040 744 5582, sonja.backlund@edu.vaasa.fi
Taikon, tuottaja Pia Timberg, puh. 040 179 9681, pia.timberg@edu.vaasa.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vaasan kaupunki
Aina aurinkoinen Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa yhdistyvät innovatiivisuus, teknologia, laadukkaat palvelut, monipuolinen koulutus- ja kulttuuritarjonta sekä energinen meininki.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad
Travdalen är fortfarande stängd för trafik och parkering7.7.2026 15:58:47 EEST | Pressmeddelande
Vasa stad påminner om att man inte heller under sportevenemang får röra sig eller parkera i Travdalen. En gata har öppnats på området för byggarbetstrafik, men den är inte i allmänt bruk.
Ravilaakso edelleen suljettu liikenteeltä ja pysäköinniltä7.7.2026 15:58:25 EEST | Tiedote
Vaasan kaupunki muistuttaa, että Ravilaaksossa ei saa kulkea tai pysäköidä myöskään urheilutapahtumien aikana. Alueelle on avattu katu työmaaliikennettä varten, mutta se ei ole yleisessä käytössä.
Vasas litteraturfestival LittFest offentliggör de första gästande författarna7.7.2026 11:10:33 EEST | Pressmeddelande
Litteraturfestivalen som ordnas i november, 12–14.11.2026, samlar igen namnkunniga författare i Vasa. Till LittFest kommer Monika Fagerholm, Kjell Westö, Kirsti Manninen (Enni Mustonen), Axel Åhman, Emmi Itäranta, Jessikka Aro och Tuomas Enbuske. Under hösten utlovas också bokcirklar före festivalen.
Vaasan kirjallisuusfestivaali LittFest julkistaa ensimmäiset vieraansa7.7.2026 11:10:27 EEST | Tiedote
Marraskuussa 12.–14.11.2026 järjestettävä kirjallisuusfestivaali kokoaa Vaasaan jälleen nimekkäitä kirjailijoita. LittFestiin saapuvat Monika Fagerholm, Kjell Westö, Kirsti Manninen (Enni Mustonen), Axel Åhman, Emmi Itäranta, Jessikka Aro ja Tuomas Enbuske. Syksyllä on luvassa myös lukupiirejä ennen festivaalia.
Vasa-bokstäverna i blom för att uppmärksamma stadens 420-jubileum3.7.2026 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
Vasa stad skapar färg och sommarstämning i Inre hamnen genom att smycka de populära Vasa-bokstäverna med konstblommor. Blomsterarrangemanget uppmärksammar Vasas 420-jubileum.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
