Lasten Lumipäivät -kiertue käynnistyy – S-Pankki kutsuu kaikki mukaan

Vuodesta 2014 alkaen järjestetyillä Lasten Lumipäivillä liikutaan sukset jalassa temppuillen, pelaillen, leikkien – maastohiihtoon, mäkihyppyyn ja ampumahiihtoon tutustuen. Lasten Lumipäivät -kiertueen järjestää Suomen Hiihtoliitto yhdessä suomalaisten lumilajiseurojen, kuntien ja oppilaitosten kanssa.
S-Pankki on Hiihtoliiton yhteistyökumppani sekä Lumipäivien että yhdistetyn miesten, naisten ja nuorten maajoukkueiden osalta.
”Me haluamme tukea lasten ja nuorten hyvinvointia ja rohkaista lapsiperheitä liikkumaan sekä talvilajien pariin. Liikunnallisen elämäntavan ja liikunnan ilon tarjoaminen lapsille on yhtä tärkeää kuin esimerkiksi rahan arvon ja taloustaitojen opettelu”, sanoo S-Pankin vt. toimitusjohtaja Hanna Porkka.
Lumipäivien päivätapahtumat on tarkoitettu alakoululaisille opettajan johdolla. Iltatapahtumissa on käytössä samat aktiviteettipisteet kuin päivällä, ja perheet pääsevät tutustumaan niihin omaan tahtiin.
Lasten Lumipäivät -kiertue pysähtyy talven aikana yli 20 paikkakunnalla ympäri Suomen ja kaikkiaan tapahtumiin osallistuu jopa 10 000 lasta ja 1 500 perhettä. Osuuskauppa Keskimaa on mukana Jyväskylän, Viitasaaren ja Keuruun tapahtumissa, Osuuskauppa Varuboden-Osla Porvoon Lumipäivillä ja Osuuskauppa Eepee Seinäjoen tapahtumassa. Osuuskaupat tarjoavat muun muassa välipalaa päivätapahtumiin osallistuville lapsille.
”Toivottavasti mahdollisimman moni innostuu kokeilemaan erilaisia talvilajeja Lumipäivillä ja nauttimaan myös muulloin talvipäivistä raikkaassa ulkoilmassa. Lumipäivien iltatapahtumat ovat maksuttomia ja kaikille avoimia”, Porkka kertoo.
4–10-vuotiaat ovat iltatapahtumien otollisinta kohderyhmää, mutta rastipisteet soveltuvat myös aikuisten kokeiltaviksi. Osassa tapahtumista on lainattavissa rajallinen määrä minisuksia, mutta omien monojen ja suksien mukaan ottamista suositellaan.
Tutustu kiertueaikatauluun ja lue lisää Lasten Lumipäivistä
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
S-Pankin viestintä, p. 050 573 5855, viestinta@s-pankki.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
S-Bankens undersökning: Finländare hanterar ekonomin väl och är punktliga med betalningar av räkningar11.11.2025 08:00:00 EET | Pressmeddelande
Enligt S-Bankens undersökning hanterar finländarna den egna ekonomin både i teorin och i praktiken. Recessionen har medfört utmaningar, men räkningarna betalas fortfarande i tid och även besparingarna ökar.
S-Pankin tutkimus: Suomalaiset ovat talouspärjääjiä ja säntillisiä laskun maksajia11.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
S-Pankin tutkimuksen mukaan suomalaiset hallitsevat oman taloutensa niin teoriassa kuin käytännössä. Taantuma on tuonut haastetta pärjäämiseen, mutta laskut maksetaan edelleen ajoissa ja säästöjäkin kertyy.
S-Pankki Kiinteistövarainhoidon hallintaan uusi kiinteistösijoitus5.11.2025 11:00:00 EET | Tiedote
S-Pankki Kiinteistövarainhoitoon kuuluva S-Pankki Kiinteistöt on aloittanut lokakuun alussa pysäköintilaitos P-Töölön hallinnoinnin.
S-Bankens undersökning: Det ekonomiska läget delar boendeplanerna hos de som bor på de största tillväxtorterna i två läger4.11.2025 07:00:00 EET | Pressmeddelande
Boendekostnaderna och det ekonomiska läget belastar finländarnas boendeplaner mest i Nyland och Norra Österbotten. I Birkaland och Egentliga Finland påverkar det allmänna ekonomiska läget boenderelaterade planer i mindre utsträckning.
S-Pankin tutkimus: Taloustilanne jakaa suurimmissa kasvukeskuksissa asuvien asumissuunnitelmat kahteen leiriin4.11.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Asumisen kustannukset ja taloudellinen tilanne rasittavat suomalaisten asumisen suunnitelmia eniten Uudellamaalla ja Pohjois-Pohjanmaalla. Pirkanmaalla ja Varsinais-Suomessa yleisellä taloustilanteella taas on vähäisempi vaikutus asumiseen liittyviin suunnitelmiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

