Lastentaidekeskus Annantalo vähentämässä lyhytnäköisesti 30 taidekasvattajaa
25.1.2023 16:32:45 EET | Akavan Erityisalat | Tiedote

Helsinkiläinen lastenkulttuurikeskus Annantalo julkaisi 24.1.2023 suunnitelmansa, joka koski taidekasvattajana työskentelevän henkilöstön radikaalia vähentämistä.
- Annantalon suunnitelma vaarantaa rakastetun taidekeskuksen taiteilijoita laajasti hyödyntävän opetuksen. Samalla jopa kolmekymmentä henkilöä on jäämässä työttömäksi, kritisoivat Akavan Erityisalat ja sen jäsenjärjestö Taide- ja kulttuurialan ammattijärjestö TAKU.
Käytännössä keväällä 2023 katkeavia taidekasvattajien määräaikaisia sopimuksia ei jatkettaisi, vaan heistä osalla työsopimus vakinaistettaisiin ja samalla työsuhde muuttuisi kokoaikaiseksi. Kaikkiaan vain 12 taidekasvattajan työsuhde jatkuisi entisen 42 sijaan.
- Tunnelma opettajien keskuudessa on tällä hetkellä äärimmäisen järkyttynyt ja surullinen. Näin radikaalit uudistukset tulivat täytenä yllätyksenä, sanoo viestintäsuunnittelija Riikka Harmaala TAKUsta.
- Olemme vuosia taistelleet Annantalon taidekasvattajien tukena työsuhteitten vakinaistamisen puolesta. Nyt kuitenkin vakinaistamisten ohessa ollaan tekemässä huomattava määrä huononnuksia, sanoo Akavan Erityisalojen työmarkkinalakimies Anna Zibellini.
- Useat Annantalossa pitkään toimineet työntekijät ovat vaarassa menettää työpaikkansa. Toivomme Helsingin kaupungin tutkivan kaikki mahdollisuudet tarjota heille vastaavaa taideopettajan tai taidekasvattajan työtä muualta, Zibellini sanoo.
Rakastetun Annantalon toimintamalli uhattuna?
Taide- ja kulttuurialan ammattijärjestö TAKU huomauttaa, että Annantalon esitys hylkää idean laaja-alaisesta vaikkakin osa-aikaisesta opettajakunnasta, jonka avulla on pystytty tarjoamaan erittäin monipuolista opetusta.
- Erityistä Annantalon toiminnassa on ollut nimenomaan eri alojen taiteilijoiden toimiminen taiteen opettajina, Riikka Harmaala huomauttaa.
- Taiteilijat ovat toimineet mielellään osa-aikaisissa työsuhteissa, koska he ovat voineet jatkaa taiteellista työskentelyään palkkatyön ohessa. Tämä on ollut yksi taidekeskuksen profiloitumisen kärki, joka nyt menetetään. Samalla menetetään laaja-alainen ja monipuolinen opetus, joka on ollut Annantalon vahvuus.
- Osalle työntekijöistä täysipäiväinen vakituinen työsuhde on luonnollisesti tervetullut.
Muutoksen myötä Annantalon aikomus on vähentää taiteen iltaopetusta ja ryhtyä tarjoamaan lyhyempiä kuvataidekursseja lapsille ja nuorille. Pidemmän harrastusjakson kautta syntyvä oppimissuhteen ja osaamisen syveneminen on jatkossa epävarmaa.
Lisätietoja ja haastattelupyynnöt:
Viestintäsuunnittelija Riikka Harmaala, Taide- ja kulttuurialan ammattijärjestö TAKU ry
riikka.harmaala@taku.fi, puh. 040 6377 961
Työmarkkinalakimies Anna Zibellini, Akavan Erityisalat, puh. 040 537 5107.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna Joutsenniemi, viestintäpäällikkö, Akavan Erityisalat, puh. 040 525 8582
Anna Zibellini, Akavan ErityisalatTyömarkkinalakimies, OTM
Kunta-, valtio-, yliopisto- ja amk-sektorin virka- ja työsuhdeneuvonta, työttömyysturvaneuvonta ja korkeakoulusektorin sopimusedunvalvonta
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Akavan Erityisalat on kulttuurin ja hallinnon sekä viestinnän, liike-elämän ja hyvinvoinnin aloilla asiantuntija- ja esihenkilötehtävissä toimivien ammattiliitto, johon kuuluu 19 jäsenjärjestöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akavan Erityisalat
Akavan Erityisalat: Alustatyölain suojeltava paremmin työntekijää7.8.2026 10:02:57 EEST | Tiedote
Hallituksen esitys alustatyölaiksi tarvitsee lisää kunnianhimoa, jotta se toisi selkeyttä alustatyömarkkinoille ja suojaisi paremmin työntekijää. Esitys täyttää vähimmäistason, muttei vastaa riittävästi EU:n kauan kaivatun ja tärkeän alustatyödirektiivin tavoitteisiin, Akavan Erityisalat sanoo. Liitto muistuttaa, että myös alustojen kautta asiantuntijatyötä tekevät voivat olla haavoittuvassa asemassa. Alustatyölakia koskeva lausuntokierros päättyy 28.8.2026.
Akavan Erityisalat: Opintotukiuudistus lisäämässä opiskelijan velkataakkaa24.6.2026 10:15:08 EEST | Tiedote
Akavan Erityisalat katsoo, että hallituksen esitys uudeksi opintoetuuslaiksi lisäisi opiskelijoiden velkataakkaa entisestään. – Esitystä on muutettava. Opiskelijoille tulee antaa opiskelurauha ilman pakkoa opintolainan nostoon tai opintojen ohella työskentelyyn, liitto sanoo lausunnossaan.
Museo- ja kulttuuriperintöalan ammattiliitto: Museonjohtajat silmiinpistävän alipalkattuja23.6.2026 09:20:59 EEST | Tiedote
Kunta rekrytoi museonjohtajaa 2 900 euron kuukausipalkalla. Mitä se kertoo asiantuntijatyön arvostuksesta, kysyy Museo- ja kulttuuriperintöalan ammattiliitto MAL. Liitto kirjelmöi tapauksesta suoraan asianomaiseen kuntaan. – Valitettavasti kyse ei ole yksittäistapauksesta, sanoo toiminnanjohtaja Katariina Mäkelä. MAL on Akavan Erityisalojen jäsenyhdistys.
Akavan Erityisalat: Järjestöleikkauksista tehtävä vaikutusarvio17.6.2026 09:23:53 EEST | Tiedote
Akavan Erityisalat suhtautuu kriittisesti ministeri Wille Rydmanin sote-järjestöjen rahoituskriteerejä koskevaan esitykseen. Liitto pitää välttämättömänä, että esitystä tarkastellaan uudelleen sen kokonaisvaikutusten näkökulmasta.
Akavan Erityisalat: Humanistinen osaaminen voimavaraksi tekoälyn aikakaudella11.6.2026 07:49:32 EEST | Tiedote
Ihmistieteellistä osaamista tulee hyödyntää monipuolisemmin teknis-taloudellisen osaamisen rinnalla, jotta kykymme ratkaista monitahoisia inhimillisiä haasteita ja kriisejä paranee, Akavan Erityisalat sanoo. Tämä edellyttää tulevalla hallituskaudella ennakkoluulottomia panostuksia humanistiseen koulutukseen. Maassamme tulee turvata humanististen alojen opetuksen ja tutkimuksen laaja-alainen ja laadukas omavaraisuus. Akavan Erityisalat edustaa jäsenyhdistyksineen laajasti humanistialojen korkeakoulutettuja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
