Leppävaara–Kirkkonummi lähijunaliikenteessä poikkeuksia maalis–huhtikuun viikonloppuina
4.3.2023 09:31:38 EET | HSL Helsingin seudun liikenne | Tiedote

Leppävaaran ja Kauklahden välisellä rataosuudella on liikennekatko neljänä sunnuntaina (5.3., 12.3., 19.3. ja 2.4.) sunnuntaiaamun kello 4:stä maanantaiaamuun kello 4:ään.E- ja U-lähijunat on peruttu kyseisinä sunnuntaina, L-junat on peruttu kello 3.03 Helsingistä ja kello 4.57 Kirkkonummelta lähtevistä vuoroista alkaen. Myös maanantaiöistä perutaan puolen yön jälkeen kulkevat L-junat kumpaankin suuntaan. Maanantaiaamun ensimmäiset junat kulkevat normaaleilla aikatauluilla. Ensimmäinen L-juna Kirkkonummelta lähtee maanantaina kello 4.27 ja Helsingistä kello 4.33
Perutut junat korvataan A-junilla osuudella Leppävaara–Helsinki, ja A-junia ajetaan kyseisinä sunnuntaina normaalia enemmän peruttujen L- ja U-junien korvaamiseksi. Leppävaarasta eteenpäin junaliikenne on korvattu busseilla, jotka lähtevät bussiterminaalin laiturista 11. Aikataulut, pysäkit ja korvaavat reitit löydät Reittioppaasta ja HSL-sovelluksessa.
Korvaavien bussien reitit liikennekatkojen aikana
Väyläviraston turvalaitetöistä johtuvien katkojen aikana HSL turvaa kulkuyhteyksiä järjestämällä korvaavia bussiyhteyksiä E-, U- ja L-junien tilalle.
Korvaava bussi 211E kulkee Leppävaarasta Kauklahteen ja 211U Leppävaarasta Kirkkonummella kaikkien väliasemien kautta (pois lukien Keran asema, jonne ei ole järjestetty erillistä korvaavaa liikennettä).Leppävaaran ja Helsingin välillä kulkevat A-junat. Lisäksi Espoon keskuksen, Tuomarilan ja Helsingin Elielinaukion välillä kulkee poikkeusten aikana erillinen korvaava bussi 213X.
Korvaavat bussilinjat
- 211U Leppävaara-Kirkkonummi
- 211E Leppävaara-Kauklahti
- 213X Elielinaukio-Tuomarila-Espoon keskus
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Joona PackalénMatkustajainformaatiopäällikkö
Puh:040 573 1283joona.packalen@hsl.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 420 työntekijää, ja liikevaihto noin 700 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehtiin ennen koronaa yli 390 miljoonaa matkaa vuodessa. Korona on vaikuttanut merkittävästi joukkoliikenteen käyttöön, ja matkustajamäärämme ovat nyt noin 40 prosenttia pienemmät. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
HSL kerää liikennevälineiden väritysselvitykseen näkemyksiä sekä asukkailta että asiantuntijoilta5.11.2026 08:55:14 EET | Tiedote
HSL on käynnistänyt selvityksen HSL:n tilaajavärityksen toteutuksesta eri liikennevälineissä. Mahdolliset linjaukset kaluston väreihin pitää tehdä pian, sillä käynnissä on huomattavia kalustohankintoja, jotka vaikuttavat kaupunkikuvaan vuosikymmeniksi eteenpäin. Selvityksen käynnistämistä puolsi myös Helsingin kaupungin valtuustoaloite keskustan pikaraitiovaunujen väritysuudistuksen perumisesta.
MEDIAKUTSU: Tervetuloa Kruunusiltojen reitin avajaisiin ja kokemaan maailman kaunein saaristoratikkareitti 7.11.4.11.2026 09:42:08 EET | Kutsu
Uudet raitiolinjat 11 ja 12 yhdistävät Laajasalon kantakaupunkiin. Kutsumme toimituksenne ratikkaliikenteen avajaisiin lauantaina 7. marraskuuta Korkeasaaren Mischan ja Maschan aukiolla ja ensimmäiseen Kruunuvuorensillan ylittävään matkustajaliikenteen ratikkaan.
HSL:n lähimaksussa on nyt käytössä hintakatto2.11.2026 11:32:00 EET | Tiedote
Lähimaksulla ostettavissa aikuisten kertalipuissa on 2. marraskuuta alkaen käytössä hintakatto. Kun ostat lippusi samalla maksuvälineellä, maksat 24 tunnin aikana enintään matkoihisi sopivan vuorokausilipun hinnan. Hintakatto toimii automaattisesti, joten sinun ei tarvitse etukäteen arvioida, kuinka monta matkaa teet tai olisiko vuorokausilippu kertalippuja edullisempi.
Suurin osa Helsingin seudun asukkaista pitää joukkoliikennettä sujuvana29.10.2026 13:15:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun asukkaista 71 prosenttia pitää joukkoliikennettä sujuvana omassa asuinkunnassaan, ja kaksi kolmesta pitää joukkoliikenteellä matkustamisesta. Tämä selviää tuoreesta Seutubarometrista, joka selvitti Helsingin seudun 14 kunnan ja Siuntion asukkaiden näkemyksiä liikkumisesta ja asumisesta.
HSL:n hallituksen puheenjohtajat: Yhteistyöllä tuloksia – HSL:n lippujen reaalihinnat laskevat ja matkustajamäärät kasvavat27.10.2026 14:49:49 EET | Tiedote
HSL:n hallitus päätti esittää yhtymäkokoukselle, että vuoden 2027 lippujen hintoihin tehdään keskimäärin 1,8 prosentin indeksitarkistus. Jos yleinen hintataso nousee ennustetusti 1,9 prosenttia, lippujen keskimääräiset reaalihinnat laskevat. Suhteessa muuhun kulutukseen joukkoliikenteestä tulee hieman edullisempaa. Samalla huolehditaan vastuullisesti kuntataloudesta pitkällä aikavälillä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

