Leppävaara–Kirkkonummi lähijunaliikenteessä poikkeuksia maalis–huhtikuun viikonloppuina

Leppävaaran ja Kauklahden välisellä rataosuudella on liikennekatko neljänä sunnuntaina (5.3., 12.3., 19.3. ja 2.4.) sunnuntaiaamun kello 4:stä maanantaiaamuun kello 4:ään.E- ja U-lähijunat on peruttu kyseisinä sunnuntaina, L-junat on peruttu kello 3.03 Helsingistä ja kello 4.57 Kirkkonummelta lähtevistä vuoroista alkaen. Myös maanantaiöistä perutaan puolen yön jälkeen kulkevat L-junat kumpaankin suuntaan. Maanantaiaamun ensimmäiset junat kulkevat normaaleilla aikatauluilla. Ensimmäinen L-juna Kirkkonummelta lähtee maanantaina kello 4.27 ja Helsingistä kello 4.33
Perutut junat korvataan A-junilla osuudella Leppävaara–Helsinki, ja A-junia ajetaan kyseisinä sunnuntaina normaalia enemmän peruttujen L- ja U-junien korvaamiseksi. Leppävaarasta eteenpäin junaliikenne on korvattu busseilla, jotka lähtevät bussiterminaalin laiturista 11. Aikataulut, pysäkit ja korvaavat reitit löydät Reittioppaasta ja HSL-sovelluksessa.
Korvaavien bussien reitit liikennekatkojen aikana
Väyläviraston turvalaitetöistä johtuvien katkojen aikana HSL turvaa kulkuyhteyksiä järjestämällä korvaavia bussiyhteyksiä E-, U- ja L-junien tilalle.
Korvaava bussi 211E kulkee Leppävaarasta Kauklahteen ja 211U Leppävaarasta Kirkkonummella kaikkien väliasemien kautta (pois lukien Keran asema, jonne ei ole järjestetty erillistä korvaavaa liikennettä).Leppävaaran ja Helsingin välillä kulkevat A-junat. Lisäksi Espoon keskuksen, Tuomarilan ja Helsingin Elielinaukion välillä kulkee poikkeusten aikana erillinen korvaava bussi 213X.
Korvaavat bussilinjat
- 211U Leppävaara-Kirkkonummi
- 211E Leppävaara-Kauklahti
- 213X Elielinaukio-Tuomarila-Espoon keskus
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Joona PackalénMatkustajainformaatiopäällikkö
Puh:040 573 1283joona.packalen@hsl.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 420 työntekijää, ja liikevaihto noin 700 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehtiin ennen koronaa yli 390 miljoonaa matkaa vuodessa. Korona on vaikuttanut merkittävästi joukkoliikenteen käyttöön, ja matkustajamäärämme ovat nyt noin 40 prosenttia pienemmät. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
Kaupunkipyöräkausi alkaa Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla 1.4.20.3.2023 07:00:00 EET | Tiedote
Kaupunkipyörillä päästään taas! Pyörillä voi polkea Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla 1.4. alkaen. Koko kauden käyttöoikeuden voi ostaa jo nyt. Kaupunkipyöräkausi kestää huhtikuun alusta lokakuun loppuun. Reittioppaasta näkee reaaliaikaisesti käytössä olevat asemat, pyörien määrän ja reitit asemille.
Uusi sarjalippu koekäyttöön HSL-sovellukseen16.3.2023 09:21:00 EET | Tiedote
HSL tuo toukokuun alussa koekäyttöön uuden sarjalipun, joka tuo säästöä kertalipun käyttäjille. Se on vastaus muuttuneisiin liikkumistarpeisiin ja hyvä vaihtoehto esimerkiksi osan viikosta etätyötä tekeville sekä vapaa-ajan matkoille. Sarjalippu tuo säästöä säännöllisen epäsäännöllisille matkoille, joilla on ollut käytössä kertalippu.
HSL:n selvitykset osoittavat: tasahinnoittelu lisäisi eniten joukkoliikenteen käyttöä16.3.2023 09:12:00 EET | Tiedote
HSL on selvittänyt vaihtoehtoja nykyiselle vyöhykemallille vertaamalla erilaisia lippujen hinnoittelumalleja. Tulosten perusteella parhaaksi vaihtoehdoksi osoittautui tasahinnoittelu. Se on pidetyin asiakkaiden mielestä, tuottaa suurimman joukkoliikenteen käyttöasteen ja vähentää eniten liikenteen CO2-päästöjä, koska se vähentää eniten autokilometrejä. Malli tukee parhaiten siirtymistä kestäviin kulkumuotoihin ja siten myös Helsingin seudun kuntien päästövähennystavoitteiden saavuttamista.
HSL:n verkkosivujen ja sovelluksen häiriö on ohi12.3.2023 14:24:23 EET | Tiedote
HSL:n verkkopalveluissa oli häiriöitä sunnuntaina 12. maaliskuuta. HSL:n verkkosivusto (hsl.fi) lakkasi toimimasta sunnuntaina aamuyöllä. Sunnuntaina n. klo 12 alkaen myös HSL-sovelluksessa on ollut ongelmia. Ongelmat on nyt korjattu.
HSL:n hallituksen päätöksiä 7.3.20237.3.2023 09:53:35 EET | Tiedote
HSL:n hallituksen kokous järjestettiin etäyhteyksin 7. maaliskuuta 2023 ja hallitus teki päätökset seuraavista asioista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme