Liikuntatieteellisen tiedekunnan kansainvälinen talvikoulu 2020 yhteistyössä Jypin kanssa
7.1.2020 10:00:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jyväskylään tulee opiskelijoita mm. Japanista, Etelä-Koreasta, Yhdysvalloista ja Zimbabwesta. Jokaista talvikoulua järjestämässä ollut ja niillä luennoinut yliopistonopettaja Hanna Vehmaksen mukaan opiskelijat ovat aina hyvin innoissaan jääkiekkopeleistä ja lajikokeiluista.
- Osalle opiskelijoista tämä on ensimmäinen kerta, kun he näkevät lunta ja pääsevät itse kokeilemaan hiihtoa. Luentojen lisäksi opiskelijat arvostavat oheisohjelmaa, jota järjestämme useana iltana, Vehmas kertoo.
- Talvinen liikkuminen luonnossa muun muassa hiihtäen ja patikoiden lisää ainutlaatuisella tavalla tietoa ja ymmärrystä sekä Suomesta että pohjoisista olosuhteista ylipäätään.
Talvikoulun ensimmäisellä viikolla perehdytään talviurheilutapahtumien järjestämiseen. Kiinnostuksen kohteina ovat tapahtumien järjestämiseen vaikuttavat sidosryhmät ja niiden välinen yhteistyö. Lisäksi tarkastellaan Jyväskylän kaupunkia talviurheilutapahtumien järjestäjänä. Viikon aikana opiskelijat laativat kehittämissuunnitelman, joka auttaa talviurheilutapahtuman järjestäjiä toteuttamaan entistä parempia tapahtumia yhteistyössä eri sidosryhmien kanssa.
Talvikoulun toisen viikon teemana on jääkiekko kansainvälisenä ja pohjoismaisena talviurheilualajina. Viikon aikana tutustutaan jääkiekon historiaan ja kehittymiseen yhdeksi maailman suosituimmaksi joukkuepeliksi.
- Pohdimme yhteistyössä Liigaseura Jypin kanssa sitä, miten jääkiekkotapahtumia voitaisiin markkinoida erityisesti nuorille urheilun seuraajille. Yhteistyö Jypin kanssa tarjoaa mielenkiintoisen keissin liikuntahallinnon kansainväliseen koulutukseen osallistuville, Vehmas sanoo.
Kansainvälinen jääkiekkobisnes ilmentää monin tavoin ammattilaisurheilun ja fanikäyttäytymisen nykytilaa sekä tulevaisuuden haasteita.
Talvikoulun opettajina toimivat liikunnan yhteiskuntatieteiden kansainväliset tutkijat ja opettajat sekä ja sport management -alan käytännön asiantuntijat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Yliopistotutkija Anna-Katriina Salmikangas, anna-katriina.salmikangas@jyu.fi, 040 805 3970 (ensimmäinen viikko)
Yliopistonlehtori Hanna Vehmas, hanna.m.vehmas@jyu.fi, 040 805 3977 (toinen viikko)
Projektitutkija Anna Lee, anna.f.lee@jyu.fi, 040 805 3213
Martta Walkertiedottaja
Puh:+358 40 8054717martta.a.walker@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Vuoden 2025 talousennusteet liian optimistisia – talousennustajapalkinto myönnettiin Suomen Pankille9.6.2026 13:15:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulu asetti Suomen talouden ennustajat paremmuusjärjestykseen. Vuoden 2025 tarkimman talousennustajan palkinnon sai Suomen Pankki Taloustutkijoiden 42. kesäseminaarissa Jyväskylässä.
Jyväskylän korkeakoulut ja Gradia rakentavat yhdessä Harvian kanssa uudenlaista osaamisen ja innovaatioiden ekosysteemiä9.6.2026 12:05:52 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopisto, Jamk, Gradia ja Harvia ovat allekirjoittaneet yhteistyösopimuksen, joka yhdistää koulutuksen, tutkimuksen ja yritysyhteistyön kansainvälisen kasvuyrityksen kehittämistarpeisiin. Kumppanuuden tavoitteena on synnyttää uusia ratkaisuja hyvinvoinnin, teknologian ja kestävän elämäntavan alueille sekä vahvistaa Keski-Suomen asemaa kansainvälisenä osaamisen ja innovaatioiden keskittymänä.
Nuoren oireilu kuormittaa myös vanhempia – yli 40 % kokee uupumusta9.6.2026 07:02:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten nuorten mielenterveyden oireilu ja neuropsykiatriset piirteet ovat lisääntyneet huomattavasti. Kun nuori oireilee, huoli omasta lapsesta kuormittaa myös vanhemman jaksamista. Tuore tutkimus osoittaa, että nuoren oireilu kuormittaa merkittävästi myös heidän vanhempiaan, joista yli 40 prosenttia kokee vanhemmuuden uupumusta. Tutkimus nostaa esiin vanhempien tuen tarpeet ja toiveet sekä sosiaali- ja terveydenhuollon ammattilaisille että päättäjille.
Tutkimus: Vieraat koulukäytännöt vaikeuttavat maahanmuuttajaperheiden osallistumista8.6.2026 07:02:00 EEST | Tiedote
Maahanmuuttajavanhemmat haluavat tehdä yhteistyötä lastensa koulujen kanssa, mutta suomalaisten käytäntöjen vieraus, kulttuuriset odotukset ja kielimuuri voivat rajoittaa heidän osallistumistaan. Jyväskylän yliopiston uusi tutkimus kuvaa, miten nämä tekijät voivat heijastua kodin ja koulun väliseen yhteistyöhön.
Lack of familiarity with school culture can hinder cooperation between migrant families and Finnish schools8.6.2026 07:02:00 EEST | Press release
Migrant parents want to be involved in their children’s schooling in Finland, but unfamiliar school practices, cultural expectations, and language barriers may limit their participation. A new study from the University of Jyväskylä highlights how these factors affect home–school cooperation.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
