Liisa Jaakonsaaren ministerin arvonimijuhlaa vietettiin tänään Oulussa
13.6.2022 16:56:16 EEST | Demarinaiset | Tiedote

”Liisa on merkittävä suomalainen poliittinen vaikuttaja ja päättäjä niin kotimaassa kuin kansainvälisesti. Poliittisen uransa aikana hän ei ole unohtanut juuriaan, vaan on muistanut ja tuonut esiin Oulun ja koko Pohjoisen Suomen. Liisa on minulle kuten myös monille muille esikuva ja roolimalli. Haluan esittää lämpimät kiitokset emerita puheenjohtajallemme, joka on erityisesti kannustanut nuoria naisia mukaan politiikkaan,” Sosialidemokraattisten Naisten puheenjohtaja Tytti Tuppurainen totesi juhlatilaisuudessa Oulussa.
Jaakonsaaren pitkä parlamentaarinen ura on ollut monella tapaa ainutlaatuinen. Jaakonsaari toimi kansanedustajana yhtäjaksoisesti yli kolmen vuosikymmenen ajan ja hän on ensimmäinen työministerinä toiminut nainen. Hän toimi Euroopan parlamentissa vuosikymmenen, vuodet 2009–2019. Laskettaessa yhteen hänen eduskunta- ja europarlamenttikautensa voidaan todeta, että Jaakonsaari on pisimpään parlamentaarikkona toiminut suomalaisnainen. Lisäksi hän on myös toiminut näkyvänä vaikuttaja Suomen Sosialidemokraattisessa puolueessa, esimerkiksi puolueen varapuheenjohtajana, sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän varapuheenjohtajana ja Sosialidemokraattisten Naisten puheenjohtajana.
Jaakonsaarelle ministerin arvonimeä hakivat Sosialidemokraattiset Naiset, Oulun kaupunki, Suomen Sosialidemokraattinen puolue, Kalevi Sorsa säätiö, Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK, Suomen Atlantti-Seura, Oulun Sosialidemokraattinen Työväenyhdistys ja Oulun Sosialidemokraattinen Kunnallisjärjestö.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Roosa PöyhönenToiminnanjohtajaDemarinaiset
Puh:0469224039roosa.poyhonen@sdp.fiTytti TuppurainenDemarinaisten puheenjohtaja, eurooppa- ja omistajaohjausministeri
Puh:0400840594tytti.tuppurainen@eduskunta.fitytti.infoKuvat
Tietoja julkaisijasta
Sosialidemokraattiset Naiset (Demarinaiset) on Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen naisjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Demarinaiset
Asiakasmaksujen korotus uhkaa raskaana olevien turvallisuutta – “Hinta ei saa olla este lapsitoiveille”19.5.2026 12:25:27 EEST | Tiedote
Asiakasmaksujen korotukset ovat herättäneet kasvavaa huolta raskaana olevien yhdenvertaisesta pääsystä hoitoon. Demarinaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Helena Marttila (sd.) varoittaa, että maksujen nousu voi johtaa vakaviin seurauksiin – jopa siihen, että odottava äiti jättää hakeutumatta tarpeelliseen erikoissairaanhoitoon.
Demarinuoret, Demarinaiset, Demariopiskelijat ja Nuoret Kotkat: SDP:n on rakennettava vakaata, tasa-arvoista ja toiveikasta tulevaisuutta18.5.2026 13:16:58 EEST | Tiedote
Demarinuoret, Demarinaiset, Demariopiskelijat ja Nuoret Kotkat vaativat SDP:n puoluekokoukselta päätöksiä, jotka rakentavat lapsille ja nuorille valoisampaa tulevaisuutta sekä edistävät progressiivista perhepolitiikkaa ja työelämän tasa-arvoa.
Hallitus ei tartu mahdollisuuteen kaventaa palkkaeroja10.4.2026 10:29:29 EEST | Tiedote
EU:n palkka-avoimuusdirektiivi vaatii selkeitä, läpinäkyviä ja sukupuolineutraaleja palkkauksen perusteita. Oikein toimenpantuna se olisi merkittävä askel kohti miesten ja naisten välistä palkkatasa-arvoa Suomessa. Orpon hallituksen lakiesitys ei tällä hetkellä täytä edes direktiivin vähimmäisvaatimuksia ja on monin osin heikennys nykytilanteeseen verrattuna. Hallituksen lakiesityksestä puuttuu samanarvoisen työn määritelmä, joka on keskeinen osa palkkatasa-arvon edistämistä. Tämän lisäksi sukupuolineutraaleja nimikkeitä edellytetään vain työpaikkailmoituksissa, ei työpaikalla.
Emmi Lintonen Euroopan neuvoston Social Inclusion -komitean varapuheenjohtajaksi2.4.2026 12:44:22 EEST | Tiedote
Emmi Lintonen on valittu Euroopan neuvoston kunta- ja aluehallintokongressin Social Inclusion -komitean varapuheenjohtajaksi.
Gynekologisten sairauksien tutkimus ja hoito ei ole vähättelyn aihe27.3.2026 09:53:16 EET | Tiedote
Tällä viikolla vietetään endometrioosiviikkoa, joka kannustaa puhumaan avoimesti endometrioosista, sen oireista ja laajuudesta. Endometrioosia sairastaa joka kymmenes hedelmällisessä iässä oleva nainen, mutta silti sen diagnoosiviive on usein monta vuotta. Endometrioosi on kohdun limakalvon sirottumatauti, joka vaikuttaa merkittävästi arkeen. Vaikka endometrioosia voidaan hoitaa ja elämänlaatua parantaa, lopullista parantavaa hoitoa ei ole.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
