HSL Helsingin seudun liikenne

Liityntäpysäköintiin pääsee pian myös HSL-sovelluksen lipulla

Jaa
HSL-kortinlukijat saavat loppuvuoden aikana rinnalleen mobiililipun lukijat HSL-alueen liityntäpysäköinneissä. Niin myös mobiililippua käyttävät pääsevät hyödyntämään joukkoliikenteen asiakkaille tarjottavaa pysäköintiä joukkoliikennematkan yhteydessä. Tähän mennessä joukkoliikennelippua vaativia liityntäpysäköintialueita on voinut käyttää vain HSL-kortilla.

HSL-alueella on tällä hetkellä 11 liityntäpysäköintialuetta (Matinkylä, Niittykumpu, Urheilupuisto, Tapiola, Ruoholahti, Kalasatama, Myllypuro, Leppävaara, Martinlaakso, Malmi ja Laajasalo), joiden käyttö edellyttää voimassa olevaa joukkoliikennelippua. Leppävaaran pysäköintihalliin asennettiin ensimmäiset mobiililipun lukijat koekäyttöä varten syyskuun alussa.

”HSL on parhaillaan asentamassa kortinlukijoiden rinnalle QR-lukijoita, jotka lukevat HSL:n mobiililipun tarkastajanäkymässä olevan QR-koodin. Tämä mahdollistaa sen, että liityntäpysäköintipaikat ovat paitsi sekä HSL:n kortti- että mobiililippuasiakkaiden myös niiden käytössä, jotka ovat hankkineet HSL:n matkalipun jonkun liikkumis- tai yhdistämispalvelun kautta", kertoo HSL:n erityisasiantuntija Tarja Jääskeläinen. "Tällä toimenpiteellä parannamme liityntäpysäköinnin käytettävyyttä sekä vastaamme samalla liikennepalvelulain vaatimuksiin.”

Lukijoiden asennukset käynnistyvät metron länsipäästä Espoossa ja laajenevat sitten myös muihin kohteisiin. HSL:n QR-lukijat tulisi olla asennettuna kortinlukijoiden rinnalle joulukuuhun mennessä. Tämän jälkeen asennukset siirtyvät Kehäradan varren asemille, jonne tuodaan sekä kortinlukijoita että QR-lukijoita Vantaan kaupungin osoittamille liityntäpysäköintialueille. Vantaan, HSL:n ja VR:n tavoitteena on mahdollistaa myös VR:n lippujen käyttö Kehäradan liityntäpysäköintien QR-lukijoissa.

”Joukkoliikenteen lipulla tunnistautumista kannattaa lisätä varsinkin niille alueille, joilla pysäköintitilasta on pulaa. Sillä parannetaan liityntäpysäköintipaikkojen riittävyyttä juuri niille käyttäjille, joille ne ovat tarkoitettu. Myös suurin osa liityntäpysäköivistä autoilijoista oli heille tekemässämme asiakaskyselyssä joukkoliikennelipun näyttämisen kannalla”, Jääskeläinen sanoo.

HSL:n tavoitteena on parantaa liityntäpysäköinnin asiakaskokemusta myös selkeyttämällä informaatiota ja opastusta yhdessä HSL-alueen kuntien kanssa. Helsingissä HKL on jo lähtenyt toteuttamaan seudullisen liityntäpysäköintikonseptin mukaista opasteuudistusta.

Liityntäpysäköinti on joukkoliikenteen asiakkaille tarkoitettu pyörä- tai autopysäköintialue lähellä asemaa tai pysäkkiä. Liityntäpysäköinnillä parannetaan joukkoliikenteen saavutettavuutta ja edistetään kestävää liikkumista.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tarja Jääskeläinen
erityisasiantuntija
tarja.jaaskelainen@hsl.fi
p. 050 385 5043


Petteri Huppunen
kehitysasiantuntija
petteri.huppunen@hsl.fi
p. 040 751 3288

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

HSL Helsingin seudun liikenne
HSL Helsingin seudun liikenne
Opastinsilta 6 A
00520 Helsinki

09 4766 4444http://www.hsl.fi

HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 390 työntekijää ja liikevaihto noin 700 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehdään vuosittain yli 370 miljoonaa matkaa, mikä on 66 % kaikista Suomen joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne

Rantaradan junaliikenteessä viiden viikon katko juhannuksen jälkeen18.6.2025 11:30:00 EEST | Tiedote

Väyläviraston ratatyöt katkaisevat rantaradan junaliikenteen viideksi viikoksi juhannuksen jälkeen 23.6.–27.7. Lisäksi HSL-junaliikenteessä on lyhyempiä yhden ja kahden vuorokauden katkoja viikonloppuisin syksyllä. Myös toukokuussa rantaradan junaliikenteessä oli vuorokauden mittaisia katkoja. Katkot vaikuttavat lähijunaliikenteeseen Leppävaarasta länteen Kauklahden, Kirkkonummen ja Siuntion suuntaan. Katkojen aikana junaliikennettä korvataan busseilla. Rantaradan työt liittyvät Espoon kaupunkirata -hankkeeseen, joka jatkuu vuoteen 2029 asti.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye