Liken keväässä riittää luettavaa – Tutustu koko kattaukseen!
3.11.2021 08:01:00 EET | Like Kustannus | Tiedote

Liken kevätkatalogi 2022 >>
Tietokirjat – Magiaa, seikkailuja ja uskomattomia tositarinoita
Janica Branderin Astrologiaa epäilijöille tuo vihdoin kattavan ja kotimaisen horoskooppikirjan markkinoille. Tämän kirjan luettuasi et enää koskaan ärsytä oinasta tai lainaa rahaa kaloille! Suomalaisen pitkän linjan tarot-opettajan, Lontoossa vaikuttavan Tero Goldenhillin Tarot on puolestaan kattava ja kiehtova opas tarot-korttien tulkintaan. Sandra Niemen Vampira kertoo legendaarisen näyttelijän ja mallin Maila Nurmen uskomattomasta taipaleesta Hollywoodin vampyyrikuningattareksi. Vampirasta tuli Milla Magian esikuva ja yksi maailman jäljitellyimmistä kulttihahmoista.
Miten selvitä nuorena naisena maailmassa, joka on rakennettu valkoisille heteroille cismiehille? Tätä selvittää komediainfluensseri, somehumoristi ja sataprosenttisesti setävapaa vitsiasiantuntija Eve Kulmala uutuuskirjassaan Hauskan tytön käsikirja.
Eveliina Talvitien Kunniaton mutta vapaa kertoo polttavan ajankohtaisen tositarinan pakolaisuudesta ja kunniaväkivallasta. Katariina Vuoren Merireittejä menneisyyteen kertoo merikapteeni ja tutkimusmatkailija Fridolf Höökin (1836–1904) uskomattomasta elämästä ja samalla kirjailijan omista vuosista merillä. Tiina Raevaaralta puolestaan saadaan viihdyttävä syväsukellus koiran ja ihmisen yhteiseen historiaan.
Kaunokirjat – Upeaa menneisyyden maailmaa, piinaavaa jännitystä ja kaunista kerrontaa
Useita kirjallisuuspalkintoja voittanut historiallisen romaanin taituri JP Koskinen vie lukijansa 1100-luvun taitteeseen ja ristiretkien kuohuvaan maailmaan. Ristin ja raudan tie aloittaa neliosaisen saagan, joka kertoo Canmoren suvun kautta tarinan Jerusalemin kuningaskunnan noususta ja tuhosta sekä nykyihmisellekin merkittävästä aikakaudesta, jolloin maailmaan luotiin idän ja lännen raja. Ville Hytösen tositapahtumiin perustuva romaani Johannes-Andreas on hätkähdyttävä kuvaus sarjamurhaajaksi paljastuvasta papinpojasta, syyttömänä tuomitusta naisesta ja elämästä Viron sosialistisessa neuvostotasavallassa. Ylistäviä arvioita keränneen Jenni Multisillan kolmas romaani Kuinka tähdet kuolevat on psykologinen trilleri ystävyydestä ja raa'asta vallankäytöstä. Nuorisotutkijana työskentelevän Karla Malmin ravisteleva esikoisromaani Lux tarkastelee 2000-luvun pääkaupunkiseutua nuorten naisten silmin. Tuomas Mustikaisen omakohtainen Mutta pimeys näkee sydämen kertoo koskettavasti sodasta, rakkaudesta ja sokeudesta. Runoistaan ja novelleistaan tunnettu Tiina Lehikoinen debytoi romaanikirjailijana. Teoksessaan Punelma hän pohtii, kenellä on valta kertoa ja vaientaa.
Käännetyn kaunokirjallisuuden kevään aloittaa Susan Abulhawa Lähi-itään sijoittuvalla romaanillaan Rakkaudetonta maailmaa vastaan. Tina Frennstedt jatkaa suositun Cold case -sarjansa kolmanteen osaan Palava kosto, jossa tuhopolttaja herättää kauhua Etelä-Ruotsissa. Joanna Mon Saarimurhat-sarja etenee piinaavaan toiseen osaan Varjolilja.
Musiikki – Aikamatkoja Suomi-rockin kultakauteen
Timo Kalevi Forss paneutuu Suomen mystisimmän rockbändin menestystarinaan teoksessaan Leevi and the Leavings – Hittitehtaan tarina. Bändi ei tehnyt uransa aikana yhtäkään keikkaa, mutta keikkui toistuvasti listojen kärjessä. Don Huonoista tuttu Kalle Ahola ja toimittaja Ville Hartikainen puolestaan ovat koonneet rock-valokuvaaja Jouko Lehtolan ikonisia valokuvia ja haastatelleet artisteja kuvien takana. Lopputulos, Jouko Lehtolan Rock-Finlandia, vie suomalaisen rockmusiikin kulta-aikaan. Kitaristi Robby Krieger avaa sanaisen arkkunsa luvaten ennen kuulemattomia tarinoita The Doors -yhtyeestä ja Jim Morrisonista Set the Night on Fire -teoksessa.
Sarjakuvat – Upeasti visualisoituja kansanuskomuksia ja parasta seuraa
Kalevalan-tulkinnallaan säväyttänyt Sami Makkonen jatkaa kulttuurimme pimeiden puolien tarkastelua Hevosjumala-teoksessaan. Hän yhdistää yliluonnollisen kauhun okkultismiin ja kansanuskomuksiin. Rujo mutta silti herkkä piirrosjälki tukee taiturimaista juonenkuljetusta tehokkaasti. Jarkko Vehniäisen ja Marja Lappalaisen Kamalassa luonnossa ollaan parhaassa seurassa, kun suosittujen sanomalehtistrippien teemana on tällä kertaa ystävyys. Tästä albumista löytyy elämän tarkoitus sateisenakin päivänä!
Liken kevätkatalogi 2022 >>
Tiedustelut, pdf-vedokset ja haastattelupyynnöt:
Tietokirjat: Adele Couavoux, adele.couavoux@otava.fi
Kaunokirjat ja musiikki: jenni.heiti@otava.fi
Sarjakuvat: anni.gullichsen@otava.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappaleet@like.fi
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Like Kustannus
Jarkko Steniuksen uutuuskirja kokoaa suomalaisten tositarinoita isättömyydestä9.2.2026 08:22:00 EET | Tiedote
Jarkko Steniuksen uutuuskirja Särkyneet 2 valottaa isättöminä kasvaneiden syvälle juurtuneita arvottomuuden ja hylätyksi tulemisen kokemuksia. Epätasapainoinen lapsuus on sysännyt haastateltavat rikosten katveeseen.
Kaupungin keskellä olevaan metsään katoaa tyttö, eikä kukaan tunnu välittävän – Tiina Raevaaran kylmäävä sarjanavaus vie pikkukaupungin pimeyteen3.2.2026 09:49:45 EET | Tiedote
Tiina Raevaaran Kaupunki jonka keskellä on metsä on Tuonijoki-sarjan ensimmäinen osa. Kirja kertoo nousukauden varjopuolista ja sen juoni ulottuu 1980-luvun lopulta nykypäivään. Raevaara on ammentanut kirjaan runsaasti elementtejä omasta lapsuudestaan ja nuoruudestaan 1980–90-luvuilla.
Miten muinaiset riimut voivat auttaa meitä voimaan paremmin?29.1.2026 08:22:00 EET | Tiedote
Modernin, Turussa asuvan noidan kokoama riimujen käsikirja sopii sekä riimuperinteestä kiinnostuneelle harrastajalle että self helpin ystävälle, joka haluaa soveltaa riimuviisautta omassa elämässään.
Auschwitzin naisorkesterin tarina avaa uuden näkökulman keskitysleiritodellisuuteen22.1.2026 15:14:04 EET | Tiedote
Auschwitzin naisorkesteri perustettiin vuonna 1943 ja se toimi reilun vuoden verran. Orkesterin tehtävänä oli soittaa marssimusiikkia keskitysleirin portilla, kun vangit lähtivät aamulla töihin ja saapuivat sieltä illalla. Naiset soittivat myös yksityisesti korkea-arvoisille natseille. Orkesterissa soittaneet 50 naista olivat nuoria, suuri osa juuri ja juuri teinityttöjä. Orkesteri pelasti heidän henkensä, sillä he eivät joutuneet pakkotyöhön vaan olivat leirin parempiosaisia. Tästä syntyi konflikteja sekä orkesterin jäsenten välillä että muiden leirivankien kanssa. Osa tytöistä tuhosi soittimensa leiriltä vapauduttuaan eikä soittanut säveltäkään enää koskaan. Kirjassa on suuri määrä henkilöitä, mutta keskiöön nousee mm. orkesterin johtaja Alma Rosé. Hänet passitettiin aluksi "ihmiskoeosastolle" muka-lääketieteellisiin hedelmällisyyskokeisiin, mutta kun selvisi, että Rosé oli ”musiikkimaailman kuninkaallinen” eli ammattiviulisti, jonka eno oli itse säveltäjä Gustav Mahler, Rosésta teht
Karl Ove Knausgårdin Yökoulu on sysimusta kertomus ihmisen noususta ja tuhosta21.1.2026 14:15:00 EET | Tiedote
Omaelämäkerrallisella Taisteluni-romaanisarjalla maailmanmaineeseen nousseen Karl Ove Knausgårdin uusi romaani Yökoulu sukeltaa syvälle ihmisen ahneuteen. Se on kehutun Aamutähti-sarjan neljäs, itsenäinen osa. Ensimmäiseen osaan perustuva Morgonstjärnan – Aamutähti -ooppera saa maailmanensi-iltansa Kansallisoopperassa 30.1.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

