Linnanmäen rakastettu Vuoristorata täyttää 72 vuotta!
10.7.2023 09:47:07 EEST | Lasten Päivän Säätiö / Linnanmäki | Tiedote
Monelle kesän odotetuimpia hetkiä on se, kun pääsee pitkän odotuksen jälkeen huvipuistoon ja Linnanmäen Vuoristoradan vatsan pohjaa kutkuttavaan kyytiin. Iki-ihana, tervalta tuoksuva Vuoristorata täyttää torstaina 13. heinäkuuta jo kunnioitettavat 72 vuotta. Syntymäpäivän kunniaksi Vuoristoradan kyytiin pääsee koko juhlapäivän ajan maksutta.

Muistatko, miten ensin tulee pitkä ja hidas nousu, sen perään seuraa tasainen kaarre, jonka aikana pääsee ihailemaan Helsingin upeita maisemia, kunnes pian koittaa se hetki, kun edessä on radan ensimmäinen iso ja jyrkkä lasku! Joku nostaa kädet ilmaan, toinen kirkuu täysin palkein, joku sulkee silmänsä jo hyvissä ajoin, ja toisessa vaunussa nautitaan kyydistä silmät sirrillään nauraen, samalla kun tuuli tuivertaa hiuksissa. Vuoristoratakokemuksia ja siinä koettuja elämyksiä on niin monta, kuin on vaunuissa ollut huvittelijoitakin kaikkina näinä kymmeninä vuosina.
- Muistot tekevät tästä laitteesta monelle huvittelijalle erityisen ainutlaatuisen. Moni on istunut Vuoristoradan kyydissä jo lapsena, sitten huomaakin istuvansa vaunun kyydissä omien lastensa kanssa ja mahdollisesti jopa yhdessä lasten lastensa kanssa. Vuoristoradalta on monilla jopa sukupolvien ylitse kantavia muistoja, kertoo Linnanmäen tekninen johtaja Marko Tikkanen.
Vuoristoradan syntymäpäivän kunniaksi kaikilla huvittelijoilla on mahdollisuus päästä kokemaan Vuoristoradan ainutlaatuinen tunnelma ja vauhti. Vuoristoradan kyytiin pääsee maksutta koko juhlapäivän 13.7. ajan. Tarjolla puistossa on myös ihania juhlaherkkuja. Ikonista Vuoristorataa voi juhlistaa vaikkapa nauttimalla Vohvelitehtaalla juhlapäivän herkun Lintsivohvelin mansikkahillolla ja kermavaahdolla.
Vuoristoradan rakentamisvaiheessa laitteen elinkaareksi arvioitiin 15 vuotta. Hyvän huolenpidon ja osien säännöllisen uusimisen ansiosta ikisuosittu klassikko tarjoaa huvittelijoille yhtä hyvät kyydit vielä tänäkin päivänä, 72 vuoden jälkeenkin.
- Linnanmäki tunnetaan ikonisesta puisesta Vuoristoradastaan ja meille on tärkeää pitää siitä hyvää huolta. Huollamme ja kunnostamme rataa jatkuvasti. Meillä on myös ympärivuotisesti kaksi työntekijää, jotka ovat erikoistuneet Vuoristoradan huoltoon, Tikkanen kertoo.
Vuoristorata on yksi Linnanmäen suosituimmista laitteista. Tällä huvikaudella Linnanmäen Vuoristoradassa työskentelee 16 jarrumestaria. Tähän ammattiryhmään törmää maailmalla enää harvoin, sillä monilla vanhoilla vuoristoradoilla käytetään nykyisin automaattisia jarruja. Linnanmäen jarrumestareista kaksi on aloittanut työnsä tänä kesänä, ja pisimpään heistä työskennellyt jarrumestari on aloittanut työnsä Vuoristoradalla jo vuonna 1999.
Kesäsesongin aikana jarrumestareille tulee kierroksia vuoristoradassa noin 100–180 päivässä. Koko kauden aikana he ajavat vuoristoradassa huikeat 4 000–5 000 kierrosta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kati ParkkonenViestintäpäällikkö
Puh:050 366 8829kati.parkkonen@linnanmaki.fiPia AdlivankinToimitusjohtaja
Puh:040 418 7788pia.adlivankin@linnanmaki.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lasten Päivän Säätiö / Linnanmäki
Linnanmäen iik!week juhlii 10-vuotista taivaltaan – yksi kauhukohde haastaa rohkeimmatkin kävijät9.9.2026 13:35:26 EEST | Tiedote
Linnanmäen iik!week-kauhufestivaali käynnistyy perjantaina 11. syyskuuta. Tänä vuonna suosittu teematapahtuma järjestetään jo 10. kerran. Neljän viikonlopun ajan, aina 4. lokakuuta saakka, huvipuisto täyttyy kauhukohteista, teema-alueista, sadoista esiintyjistä sekä kauhistuttavista yllätyksistä, jotka muuttavat Linnanmäen kauhun näyttämöksi.
Linnanmäen iik!week-kauhufestivaali näkyy tänään Helsingin katukuvassa1.9.2026 07:01:00 EEST | Tiedote
Linnanmäki toi varhain tiistaiaamuna yli 50 mustaan pukeutunutta hahmoa Helsingin keskustaan juhlistaakseen jo 10. kertaa järjestettävää iik!week-kauhufestivaalia. Tavoitteena on tehdä näyttävästä ennakkotempauksesta vuosittainen perinne ennen syyskuista kauhutapahtumaa.
Linnanmäen historian 70. miljoonas huvittelija saapui huvipuistoon24.8.2026 10:32:59 EEST | Tiedote
Linnanmäen huvipuistossa juhlistettiin historiallista hetkeä, kun lauantaina 22.8.2026 huvittelemaan saapui kaikkien aikojen 70 000 000:s kävijä. Onnekas huvittelija yllätettiin hupimestareiden toimesta onnentoivotuksilla ja lahjakasseilla.
Linnanmäki sitoutuu puolittamaan päästönsä vuoteen 2030 mennessä10.8.2026 09:47:16 EEST | Tiedote
Lasten Päivän Säätiö on julkaissut ensimmäisen kestävyyskatsauksensa vuodesta 2025 ja sitoutunut puolittamaan ilmastopäästönsä vuoteen 2030 mennessä. Juuri julkaistu katsaus kokoaa yhteen Linnanmäen vastuullisuustyön tavoitteita, toimenpiteitä ja tunnuslukuja sekä luo pohjan säännölliselle kestävyysraportoinnille.
K-pop fanit valtaavat Linnanmäen elokuussa3.8.2026 10:29:15 EEST | Tiedote
BTS:n, BLACKPINKin ja muiden K-pop-tähtien musiikki soi Linnanmäellä 6.-7. elokuuta, kun huvipuisto järjestää ensimmäistä kertaa kaksipäiväisen K-pop-tapahtuman. Ohjelmassa on tanssiesityksiä, tanssin opetusta, osallistavaa Random Play Dance -ohjelmaa, DJ-vetoisia K-pop-bileitä sekä cosplay- ja pukuharrastajille suunnattua sisältöä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme