Linnanmäen Valokarnevaaliin saapuminen on tehty helpoksi

Linnanmäen Valokarnevaali alkaa torstaina. Huvipuisto on avoinna 10.-20.10., arkisin klo 16-22, lauantaisin 13-24 ja sunnuntaisin 13-22. Tapahtuman aikana kaikki huvipuiston laitteet ovat avoinna, sään niin salliessa, lukuun ottamatta jo talvilevolle käyneitä Hurjakurua ja Muksupuksua.
Linnanmäki suosittelee huvittelijoita saapumaan Valokarnevaali -tapahtumaan julkisilla kulkuvälineillä tai uutta Parkki & Pirssi -etäparkkipalvelua käyttäen.
- Valokarnevaaleihin saapumisen sujuvoittamiseksi olemme kehittäneet uuden Lintsin Parkki & Pirssi -etäparkkipalvelun yhdessä Lähitaksin kanssa. Asiakkaat voivat pysäköidä autonsa Elimäenkatu 15:n Q-Parkiin, josta he pääsevät Lähitaksin kyydillä Linnanmäen Eteläportin lähelle Diakonissalaitoksen pihaan. Tästä onkin lyhyt, vain neljän minuutin, kävelymatka Linnanmäelle huvittelemaan. Palvelun hinta on yhteensä 13 euroa, sisältäen sekä 3 euron parkkimaksun ja 10 euron edestakaisen taksimatkan Linnanmäelle, Linnanmäen kehityspäällikkö Tuula Qvick kertoo.
Tämän lisäksi Linnanmäelle pääsee myös etäparkista reippaillen, sillä huvikauden 2019 alussa avattu Parkki & Patikka -palvelu on käytössä myös Valokarnevaalin ajan. Parkki & Patikka -palvelua käyttäessään autoilijat voivat ajaa autonsa niin ikään Elimäenkatu 15 Q-Parkiin ja kävellä sieltä 1,4 kilometrin matkan Linnanmäelle. Tällöin palvelun hinta on 3€ autokunnalta.
Eläintenystävien ja lemmikkienomistajien on hyvä huomioida, että Valokarnevaali huipentuu sunnuntaina 20.10., klo 21.50, sään niin salliessa, säkenöivään ilotulitukseen, joka päättää näyttävästi huvikauden 2019.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pia AdlivankinToimitusjohtaja
Puh:040 418 7788pia.adlivankin@linnanmaki.fiKiti FrimanViestintäpäällikkö
Puh:050 453 6588kiti.friman@linnanmaki.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Lasten Päivän Säätiön ovat perustaneet kuusi lastensuojelujärjestöä: Lastensuojelun Keskusliitto, Mannerheimin Lastensuojeluliitto, Barnavårdsföreningen i Finland, Ensi- ja turvakotien liitto, Parasta Lapsille ja Pelastakaa Lapset. Lasten Päivän Säätiö on jo vuosikymmeniä ylläpitänyt ja kehittänyt Linnanmäen Huvipuistoa kerätäkseen varoja lastensuojelutyölle. Vuoden 2019 lahjoitustavoite on 4,5 miljoonaa euroa. Huvittelemalla Linnanmäellä kaikki asiakkaamme tukevat lastensuojelutyötä. Linnanmäen pääyhteistyökumppanit vuonna 2019 ovat SOK / HOK-Elanto, Unilever Finland Oy ja Oy Hartwall Ab. Linnanmäen yhteistyökumppaneina nämä yritykset tukevat omalla panoksellaan arvokasta lastensuojelutyötä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lasten Päivän Säätiö / Linnanmäki
Linnanmäen 75-vuotista taivalta juhlistetaan Klassikot-teemalla ja perheystävällisillä uudistuksilla30.4.2025 15:25:48 EEST | Tiedote
Linnanmäki juhlii vappuaattona alkavaa 75-vuotisjuhlakauttaan huvipuiston klassikoilla. Läpi vuosikymmenten Linnanmäellä koettuja klassikoita voi nähdä tulevalla huvikaudella niin huvipuiston palveluissa, tuotteissa kuin ohjelmissakin. Lisäksi Linnanmäellä nähdään monia perheystävällisiä uudistuksia muun muassa kahden uuden huvilaitteen myötä.
Linnanmäen juhlavuosi avataan klassikkolaitteen maksuttomilla kyydeillä28.4.2025 13:46:45 EEST | Tiedote
Linnanmäen huvikausi 2025 on täynnä juhlahumua ja yllätyksiä, kun huvipuisto täyttää 75 vuotta. Kauden teemana on huvipuiston klassikot, jonka mukaan myös porttien avausta juhlitaan vappuaattona – Linnanmäki tarjoaa todellisen klassikkolaitteensa Vuoristoradan ajelut maksutta ensimmäisen aukiolotunnin ajan klo 13-14.
Koko perheen uutuuslaitteet Huristin ja Keikutin saapuvat Linnanmäelle heinäkuussa 202511.4.2025 12:50:56 EEST | Tiedote
Tänä kesänä Linnanmäelle saapuu kaksi uutta koko perheen laitetta, jotka hurmaavat niin pienet kuin isommatkin huvittelijat. Veikeät uutuuslaitteet Keikutin ja Huristin saapuvat huvipuistoon heinäkuun alussa – juuri parhaaseen kesäloma-aikaan.
Yli 70 prosenttia Linnanmäen viime huvikauden hupimestareista palaa huvipuistotyöhön31.3.2025 14:03:59 EEST | Tiedote
Linnanmäen 75. huvikaudella huvipuiston eri työtehtävissä työskentelee noin 750 kausityöntekijää. Kaikki vuoden 2025 hupimestarit kokoontuivat lauantaina 29.3. Linnanmäen Peacock-teatteriin yhteiseen perehdytyspäivään, joka aloittaa perinteisesti työntekijöiden koulutuskokonaisuuden eri työtehtäviin.
Linnanmäen juhlavuosi tuo riemukkaita uutuuksia pikkuhuvittelijoille11.2.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Linnanmäen huvikausi 2025 tuo mukanaan monia uutuuksia. Pikkuhupi-ranneke, Hupietupäivät ja kaksi uutta koko perheen laitetta juhlistavat Linnanmäen 75-vuotista hupimatkaa. Huvipuistossa juhlitaan myös lastenohjelman merkeissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme