Logomosta kehittynyt Turun alueen ykköskeikkapaikka – konserttien alkamisajalla suuri merkitys lipunmyynnille

Logomossa konserttiaikataulut on mietitty tarkasti etukäteen. Se tarkoittaa, että keikat alkavat yleisesti iltaseitsemän ja -yhdeksän välillä, jotta mahdollisimman moni artistista kiinnostunut voisi osallistua tapahtumaan.
– Aikaisemmin keikat alkoivat yleisesti lähempänä puolta yötä, mutta viime vuosien aikana on nähty, että sillä tavalla isompi porukka jättää tulematta, sanoo keikkoja muun muassa Logomossa suunnitteleva Sunborn Liven tapahtumatuottaja, promoottori Pietu Sepponen.
Työssään Sepponen laatii konserttiaikataulut aina artistin kohderyhmän kautta.
– Mietin aloitusajan joka kerta erikseen keikalle saapuvan väen mieltymysten mukaan. On tunnettava kohderyhmä ja palveltava sitä. Jos esimerkiksi rokkikeikka alkaa liian aikaisin, tapahtumajärjestäjä häviää lipunmyynnissä. Samalla ajattelulla kevyemmän musiikin tunnelmalliset konsertit ja akustiset keikat alkavat alkuillasta, Sepponen kertoo.
Illanviettoa etkoista jatkoihin saman katon alla
Logomossa maaliskuu on esiintyjien suhteen vilkas ja monipuolinen kuukausi. Yksi kohokohdista on nopeasti loppuunmyynyt Apulannan kiertuepysähdys Logomossa 7. maaliskuuta. Harvinaista herkkua tarjoilevat myös Apocalyptica, joka aloittaa kotimaan kiertueensa Turusta 12. maaliskuuta sekä 14. maaliskuuta Logomo-saliin saapuva progelegenda Ian Anderson.
Logomo houkuttelee tapahtumavieraita myös mahdollisuudella viettää ilta pitkän kaavan mukaan yhdessä paikassa. Koko illan kattavia elämyksiä hakee yhä useampi tapahtumaan saapuva ystäväporukka, mutta myös yritykset järjestävät asiakastilaisuuksia ja tykypäiviä illallisen ja konsertin merkeissä.
– Kun viralliseen ohjelmaan saadaan yhdistettyä rentoa ja kiireetöntä yhdessäoloa, illasta tulee elämys, sanoo Logomon myyntipäällikkö Elina Tikkakoski.
Tikkakoski vertaa Logomoa paikallaan seisovaan Ruotsin laivaan: saman katon alla on mahdollista viettää etkot ja jatkot, syödä ja juoda sekä nauttia tapahtumasta.
– OIemme vahvistaneet show & dinner -puolta ja ostamisen helppoutta: yhdellä puhelinsoitolla asiakas voi varata sekä konserttilipun että kolmen ruokalajin illallisen ja pullon skumppaa cooleriin, Tikkakoski kertoo.
Artistit kasvavat Logomon kokoluokkaan
Vaikka keikkapaikkojen vähentyminen Turussa on puhuttanut livemusiikista kiinnostuneita, Logomon vetovoima tunnetaan sekä esiintyjien että katsojien piireissä.
– Esiintymään on alkanut tulla paljon ensikertalaisia, joiden suosio on kasvanut Logomon kokoluokkaan. Esimerkiksi indiepiireissä arvostettu Litku Klemetti saapuu ensikeikalleen Logomoon 14. maaliskuuta, kertoo Pietu Sepponen.
Sepponen korostaa, että kaikilla kaupungin keikkapaikoilla on oma merkityksensä.
– Tarvitaan ketjua, jossa artisti voi kasvaa, Sepponen sanoo.
Logomon monipuoliset tilat mahdollistavat esiintymisareenan eri kokoisia yleisöjä vetäville artisteille. Esimerkiksi Flame Jazz -konsertteja järjestetään kuukausittain 100-paikkaisessa Move-salissa, ja 400 hengen Teatro-saliin saapuu maaliskuussa esiintymään blueskuningatar Erja Lyytinen.
Logomon skaalautuva katsomo takaa omalta osaltaan sen, että keikkakokemus on aina halutunlainen – joko intiimi konserttisali tai mukaansatempaava klubi.
– Keikkajärjestäjän ei tarvitse suoraan päättää tilan kokoa, vaan sitä voidaan lipunmyynnin edetessä kasvattaa. Käyttöön saadaan aina tarvittaessa lisäparvi, lisää katsomoa tai suurempi salikoko, kertoo Elina Tikkakoski.
Maaliskuussa Logomossa esiintyvät:
Turku Jazz Festival 2020 5.–8.3.
Someone like you – The Adele Songbook 6.3.
Apulanta – Nu metal is great again -kiertue 2020 7.3. (loppuunmyyty)
Apocalyptica + Support: Wheel 12.3.
Suvi Teräsniska – Ihmisen poika 13.3.
Clifters – The story K-18 13.3.
Ian Anderson plays Jethro Tull 14.3.
Litku Klemetti + Kynnet K-18 14.3.
Club For Five & Ilmavoimien Big Band 19.3.
Erja Lyytinen – Blueskuningatar 20.3.
Anna Puu: Heartbreak hotel/lauluja särkyneille sydämille 20.3.
Tuure Kilpeläinen ja Kaihon Karavaani: Paratiisi 2020 21.3.
The Lord Of The Rings and The Hobbit 22.3.
The Music of Hans Zimmer & Others – A celebration of filmmusic 22.3.
Battle Beast 27.3.
Sanni Trippi Tour 2020 28.3.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elina Tikkakoski, myyntipäällikkö, Logomo
puh. 044 546 4717
elina.tikkakoski@logomo.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Logomo on kulttuurin, taiteen ja luovan talouden keskus, joka toimii entisessä VR:n konepajassa rautatieaseman ja ydinkeskustan läheisyydessä Turussa. Logomossa järjestetään konsertteja, kokouksia, seminaareja, kongresseja, teatterinäytöksiä, messuja, näyttelyjä, elokuvaesityksiä sekä erilaisia yksityistilaisuuksia. Logomon toimitiloissa, Byråssa ja Konttorissa, työskentelee päivittäin noin 500 ihmistä 90 yrityksessä. Logomossa on myös taiteilijatyöhuoneita. Vuonna 2019 Logomossa järjestettiin yhteensä yli 1300 tilaisuutta ja kävijämäärä oli 377 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta LOGOMO
MOVE·5D:n ”The Essence of Taste” sai lämpimän vastaanoton ensi-illassa16.9.2025 16:05:27 EEST | Uutinen
Logomon immersiivinen MOVE·5D-tila esitteli perjantaina 12.9. kolmannen fine dining -kokonaisuutensa The Essence of Taste. Ensi-ilta keräsi paikalle täyden salin vieraita, jotka reagoivat elämykseen hymyillen, huokaillen ja spontaanisti ”wau”-huudahduksin.
Logomon MOVE·5D vie syksyllä maailman ympäri – uusi illalliselämys starttaa 12.9.3.9.2025 12:41:03 EEST | Tiedote
Turun Logomon ainutlaatuinen MOVE·5D-tila saa uuden kiehtovan fine dining -kokonaisuuden, kun syyskuussa käynnistyy kolmas immersiivinen illalliskonsepti - The Essence of Taste. Tällä kertaa vieraat pääsevät matkalle maailman ympäri – kahdeksan kohdetta, kaksitoista ruokalajia ja täysin uusi tarina tekevät illasta moniaistillisen seikkailun, jollaista ei muualla Suomessa koeta.
Turun Kirjamessujen ohjelma on julkaistu – luvassa keskusteluja kulttuurialasta, lukukokemuksia, työpajoja ja paikallisia toimijoita3.9.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Tänä vuonna 35-vuotista taivaltaan juhliva Turun Kirjamessut järjestetään ensimmäistä kertaa Turun Logomossa, jonka upeissa puitteissa ajankohtaiset kirjailijat ja yhteiskunnalliset vaikuttajat tapaavat 3.–5.10.2025. Ohjelmaa järjestetään yhdeksällä eri lavalla. Viikonlopun aikana nähdään kaikkiaan yli 340 ohjelmanumeroa ja noin 600 esiintyjää. Kirjailijoiden lisäksi keskusteluihin osallistuu poliitikkoja, tutkijoita, vaikuttajia ja kulttuurialan toimijoita.
Elämä Lapselle -konsertti ensimmäistä kertaa koskaan Turussa: Lastenklinikoiden Kummien hyväntekeväisyyskonsertissa ovat mukana mm. Fintelligens, Mirella, KUUMAA, Robin Packalen ja Jenni Vartiainen1.9.2025 15:43:45 EEST | Tiedote
Kummien Elämä Lapselle -konsertti viettää 30-vuotisjuhlavuottaan, jonka merkeissä upeat perinteet omaava hyväntekeväisyystapahtuma järjestetään nyt ensimmäistä kertaa pääkaupunkiseudun ulkopuolella, Turun Logomossa 10. syyskuuta. Elämä Lapselle on yksi maamme tunnetuimmista ja perinteikkäimmistä hyväntekeväisyystapahtumista, jonka avulla edistetään pienten potilaiden parasta mahdollista hoitoa eri puolilla Suomea. Kotimaan suosituimpien esiintyjien tähdittämä konsertti nähdään suorana lähetyksenä MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla klo 20–22.
Logomosta uusi koti Turun messutapahtumille31.7.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Logomo Oy on ostanut Turun Messukeskus Oy:n messuliiketoiminnan. Kaupan myötä Turun Messukeskuksen itse tuottamat ja hallinnoimat messutapahtumat siirtyvät Logomon omistukseen 1. elokuuta 2025 alkaen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme