Lokakuussa 21 241 työtöntä työnhakijaa, joista 3 371 lomautettuja
Vuodentakaiseen verrattuna työttömien työnhakijoiden määrä kasvoi Hämeen maakunnista Kanta-Hämeessä 1 674:llä (27 %) ja Päijät-Hämeessä 3 422:lla (34 %). Kanta-Hämeessä oli lokakuun lopussa 7 773 työtöntä työnhakijaa ja Päijät-Hämeessä 13 468. Työttömien määrä lisääntyi kaikissa kunnissa; suhteellisesti eniten Kärkölässä (54 %), Orimattilassa (48 %) ja Hollolassa (46 %). Syyskuuhun verrattuna työttömien määrä väheni 12 Hämeen kunnassa ja lisääntyi kahdeksassa.
Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli Hämeessä lokakuun lopussa 12,5 prosenttia ollen 3,1 prosenttiyksikköä korkeampi kuin vuosi sitten. Korkeimmat työttömyysasteet olivat Lahdessa (16,3 %), Heinolassa (15,9 %) ja Kärkölässä (15,5 %) ja matalimmat Lopella (5,8 %) ja Hausjärvellä (6,2 %). Työttömyysaste nousi edellisvuodesta kaikissa kunnissa. Alle 25-vuotiaiden nuorten työttömien osuus alle 25-vuotiaasta työvoimasta oli lokakuun lopussa 15,7 prosenttia ja ulkomaalaisten työttömien työnhakijoiden osuus ulkomaalaisesta työvoimasta 26,8 prosenttia.
Pitkäaikaistyöttömien eli yhdenjaksoisesti vähintään vuoden työttömänä työnhakijana olleiden määrän kasvu nopeutuu edelleen. Pitkäaikaistyöttömien määrä kasvoi vuoden 2019 lokakuusta 1 443:lla eli 32 prosenttia. Yli 50-vuotiaita työttömiä työnhakijoita oli 8 576 eli 2 114 enemmän (33 %) kuin vuosi sitten. Alle 25-vuotiaita oli työttömänä 421 enemmän (20 %) kuin vuosi sitten eli 2 475. Työttömien määrä lisääntyi vuodentakaisesta kaikissa ikäryhmissä; suhteellisesti eniten 40-44-vuotiailla (42 %), 45-49-vuotiailla (40 %) ja 55-59-vuotiailla (40 %).
Työvoiman kysyntä vaimentunut
Uusien avoimien työpaikkojen määrä oli lokakuussa lähes viidenneksen edellisvuotta pienempi. Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin TE-toimistoon lokakuussa 2 670. Eniten paikkoja oli tarjolla palvelu- ja myyntityöntekijöiden (802), asiantuntijoiden (445) ja rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijöiden (368) ammattiryhmissä. Ammateittain paikkoja oli eniten lähihoitajien (233), myyntiedustajien (162), puhelin- ja asiakaspalvelukeskusten myyjien (149), myyjien (128), sairaanhoitajien (118), postinkantajien ja -lajittelijoiden (81) sekä rahdinkäsittelijöiden ja varastotyöntekijöiden (79) nimikkeissä. Ilmoitetuista työpaikoista 83 prosenttia oli yrityksissä ja 61 prosenttia oli kestoltaan yli 12 kuukautta.
Kuntouttavaan työtoimintaan osallistuminen supistunut eniten viime vuodesta
Aktivointiasteeseen laskettavien TE-palveluiden piirissä oli lokakuun lopussa 7 790 henkilöä eli 589 vähemmän (-7 %) kuin vuosi sitten. Valmennuksessa olevien määrä kasvoi, mutta muissa palveluissa olevien määrä väheni lokakuuhun 2019 verrattuna. Eniten laskua oli kuntouttavassa työtoiminnassa (-259) ja työ-/koulutuskokeilussa (-177) olevien määrissä. Lokakuun lopussa henkilöitä oli eniten omaehtoisessa opiskelussa (2 243), kuntouttavassa työtoiminnassa (1 859), työllistettynä (1 498) ja työvoimakoulutuksessa (1 152). Työvoimakoulutuksessa olevista lähes kolmasosa oli kotoutumiskoulutuksessa.
Työttömien määrä kasvanut edellisten viikkojen aikana
Hämeen TE-toimistossa on tällä hetkellä lähes 44 000 työnhakijaa, joista työttömänä on noin 18 200 ja lomautettuna lähes 3 400. Sekä lomautettujen että muiden työttömien määrä on lokakuun tilastolukemaa suurempi. Tilanne elää viikoittain. Lomautettujen määrä väheni edellisestä viikosta, mutta muiden työttömien määrä on ollut kasvussa useamman viikon ajan.
Marraskuun työllisyyskatsaus julkaistaan 22.12.
Lisätiedot: Hämeen TE-toimisto
Johtaja Eija Mannisenmäki, puh. 0295 041 840
Palvelujohtaja Pekka Voutilainen, puh. 0295 041 795
Palvelujohtaja Jaana Hokkanen, puh. 0295 041 565
Katsauksen laati erikoissuunnittelija Sanna Paakkunainen, Hämeen ELY-keskus, puh. 0295 025 159
Tietopalvelu: tilastot.hame(at)ely-keskus.fi
Avainsanat
Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Talvihoitokausi alkoi jo lokakuun alussa ja jatkuu 30.4.2026 saakka7.11.2025 14:08:00 EET | Tiedote
"Talvihoitokausi on jo alkanut liukkauden torjunnalla eli suolauksella", toteaa Elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksen kunnossapitovastaava Henri Aaltonen.
Valtatie 3 Helsinki–Tampere suljetaan tilapäisesti Hämeenlinnan tunnelin kohdalla 13.–14.11.2025 klo 22.00–05.005.11.2025 12:05:00 EET | Tiedote
Tunnelissa suoritetaan 6-vuotistarkastuksen korjaus- ja huoltotöitä.
Mistä löydetään uusi toimija Eteläistenjärvelle?31.10.2025 13:26:46 EET | Tiedote
Hämeen ELY-keskuksen Ramboll Finland Oy:ltä tilaama esiselvitys Hämeenlinnan Eteläistenjärven padon kehittämisvaihtoehdoista on valmistunut. Sen tulokset herättivät paljon keskustelua ja kysymyksiä yleisötilaisuudessa torstaina Hauhotalolla.
Hämeen kehitysnäkymät – odottelevaa optimismia30.10.2025 12:06:00 EET | Tiedote
Tänään (30.10) julkaistun Alueelliset kehitysnäkymät -katsauksen mukaan Hämeen elinkeinoelämän kehitysnäkymät ovat varovaisen positiivisia. Yleisemmin elinkeinoelämän odotetaan virkistyvän noin puolen vuoden päästä. Lähtölaukauksen tälle antanevat Suomen Yhdysvalloilta saamat jäämurtajatilaukset.
Sateet nostavat vedenkorkeuksia Hämeen vesistöissä, mutta suuremmat vesistöt ovat vielä keskimääräistä alempana28.10.2025 08:30:42 EET | Tiedote
Hämeen vesitilanne kehittyi hieman tavanomaista kuivemmaksi syys-lokakuun aikana. Viime viikolla alkaneet sateet ovat osuneet vaihtelevasti Hämeen alueelle ja nostaneet vain osaa vesistöistä. Sateiden täytyy vielä jatkua, jotta ne nostavat myös suurempien järvien vedenkorkeuksia. Virtavedet ja pienet vesistöt saattavat hetkellisesti nousta tavallista korkeammalle runsaiden sateiden osuessa kohdalle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
